Топ теми

Проф. д-р Лилия Демиревска, преподавател във Факултета по обществено здраве в ЮЗУ „Н. Рилски” – Благоевград: Вече често се натъкваме на 40-годишни хипертоници

Жегите понижават кръвното налягане и ни правят по-отпаднали, дори ни прилошава, хората със сърдечносъдови заболявания, особено ако има коронарна болест на сърцето, са рискови при рязка смяна на температурите – от студено към горещо и обратно 

Проф. д-р Лилия Демиревска завършва Медицинския университет в София през 1996 г. Година по-късно специализира във ВМА „Вътрешни болести” и „Кардиология”. Преподава на медицинските сестри и акушерките във Факултета по обществено здраве на Югозападния университет „Неофит Рилски” – Благоевград по специалността „Вътрешни болести”. Председател е на работната група по кардиоонкология към Дружеството на кардиолозите в България и е член на УС на тази организация.

Европейското дружество по кардиология (ESC) публикува нови насоки през 2024 г., препоръчващи по-интензивно понижаване на кръвното налягане за намаляване на сърдечносъдовите рискове. Те включват: систолично налягане от 120-129 mmHg, дори за хора под 80-годишна възраст. За по-възрастните е препоръчително то да е 140-150 mmHg, ако се понася добре. Акцент се поставя и върху промените в начина на живот. Защо хората продължават да неглижират хипертонията като заболяване и как хората с високо кръвно налягане да се справят с летните жеги споделя проф. д-р Лилия Демиревска:

– Проф. Демиревска, кои са най-честите Ви пациенти напоследък?

– Все повече хора са с наднормено тегло и затлъстяване и хипертонията се увеличава. Случаите на исхемичната болест на сърцето също зачестяват, защото начинът на живот ни е стресогенен и от това дебелеем повече. Напрегнати, нервни сме, не се храним както трябва, не живеем здравословно. Така рисковите фактори се множат, а оттам и заболяванията на сърцето.

Вече често виждаме пациенти с хипертония около и след 40-годишна възраст. Повече от 2/3 от хората със затлъстяване имат и артериална хипертония. Но не е само това, защото може да има хора, които са с нормално тегло, но са с т.нар. абдоминално затлъстяване, т.е. повишена обиколка на талията. Тя е еквивалентна със затлъстяването на вътрешните органи. Прието е, че обиколката на талията не трябва да е повече от 88 см за жените и 102 см за мъжете.

– Хората продължават ли да неглижират хипертонията като заболяване?

– Да, продължават. Те не си мерят кръвното. Ние често хващаме пациенти вече с усложнения на хипертонията, за жалост. Т.е. дошли са с инфаркт или със сърдечна недостатъчност и никога през живота си преди това не са си мерили кръвното налягане или въобще са неглижирали този проблем. Хипертонията се нарича „тихият убиец“, тъй като малка част от пациентите имат главоболие, което да ги насочи да си измерят кръвното. Някои усещат главоболието в тила, други в областта на челото – няма точно определено място. 

– Кога е най-добре да се измери кръвното налягане в домашни условия?

– Може да се следи в домашни условия с електронен апарат за мишницата на ръката, а не за китката. Апаратите за кръвно, които се поставят на китката, може би са подходящи за по-млади хора, но иначе не са много точни. Маншетът трябва да е съобразен с обиколката на ръката. Преди да се измери кръвното, е нужно човек да е седнал в покой поне за 10-15 минути, да не говори, ръката да е подпряна на маса, краката трябва да са стъпили на пода и да не са кръстосани. Също така, преди да се мери кръвното, е нужно човек поне 20 минути да не се е хранил и да не е пушил. Кръвното налягане се мери 3 пъти през 1-2 минути. Взема се предвид средно аритметично от стойностите при второто и третото измерване на кръвното.

Обикновено, първото измерване на кръвното се пренебрегва, защото често то е по-високо, докато човек се адаптира към измерването. Хубаво е кръвното да се следи няколко пъти на ден, за да се проследи кога точно се покачва. 

– При какви стойности трябва да се замислим сериозно и да посещаваме редовно своя кардиолог?

– Когато стойностите са равни или по-високи от 140 на 90 mmHg, се приема, че човек има артериална хипертония. Между 130 и под 140 горна граница се брои като високо нормално артериално налягане, но не е хипертония все още. Нормално кръвно е, когато стойностите са между 120-129 за систолното артериално налягане (горната граница) и 80-84 за диастолното артериално налягане (долна граница). И по-ниски стойности се приемат за нормални при нехипертониците, но когато се пият лекарства за хипертония, не трябва да се прекалява. Дори при много възрастните не бива да се допуска кръвното да е под 120 на 80.

Също така може да има вторична хипертония, която се дължи на различи причини, които може да установим. Такива са например ендокринната хипертония, която се дължи на заболяване на щитовидната жлеза или на надбъбречните жлези, вазореналната хипертония в резултат на стеснение на бъбречните артерии. Хипертонията по време на бременност също е вторична. 

– Как хората с високо кръвно налягане да се справят с летните жеги?

Жегата води до колебания в кръвното налягане по няколко начина – от една страна, високата температура води до разширяване на кръвоносните съдове, което може да доведе до спадане на артериалното налягане

Пациентите на фона на жегите имат по-ниско кръвно налягане и това да ги прави по отпаднали. Дори им прилошава. При много малка част от пациентите кръвното налягане се повишава в жегите

Дехидратацията през топлите часове също може да понижи стойностите на артериалното налягане.

Сърцебиенето може да бъде симптом на ниското кръвното налягане, защото това е компенсаторен механизъм за справяне с пониженото кръвно, от друга страна, сърцебиенето може да бъде знак за някакво ритъмно нарушение.

По време на потене освен течности се губят и соли, което провокира някакви ритъмни нарушения – като предсърдно мъждене и други. Ако пациентът усети сърцебиене, е добре да се направи кардиограма по време на сърцебиенето. 

Хората със сърдечносъдови заболявания, особено ако има коронарна болест на сърцето, са рискови при рязка смяна на температурите – от студено към горещо и обратно. 

Когато от топло влизат на студено, това свива съдовете, ако има някакви стеснения по съдовете, това може да доведе до гръдна болка, стенокардия. 

Ако от студено се влезе на топло, това понижава кръвното налягане, защото се разширяват съдовете, затова по-възрастните хора трябва да внимават, също и да приемат достатъчно количество вода. Изключение правят пациентите с тежка сърдечна недостатъчност и отоци. 

При дългогодишните хипертоници, те си знаят, че през жегите намаляваме терапията, част от тях са обучени за това. Ако видят, че има проблем с контрола на кръвното налягане, трябва да се обърнат към лекуващия си лекар. 

Освен приема на вода, приемът на сол също понижава кръвното, но при по-възрастните пациенти ние не препоръчваме да намаляват количеството на солта, защото тогава те губят апетит и започват да не се хранят, което не е добре за тях. Това са пациенти крехки, много често това са хора, настанени в старчески домове. 

За добър контрол на кръвното при пациенти с хипертония е добре да го мерят три пъти на ден, без да се стресират от това. 

По-възрастните пациенти изискват специфчно следене на кръвното и подходне трябва да бъдем агресивни към тях, кръвното им може да бъде и по-високо, отколкото при другите. Това са хората над 80-годишна възраст. 



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *