Ако иска да живее дълго и да е здрав, българинът трябва да се прекланя най-вече пред плодовете, зеленчуците, гроздето, бобовите култури, меда, млякото. Това е съвет на проф. д-р Христо Мермерски, автор на 31 книги в областта на целебното и здравословно хранене, народната и природната медицина. Някои от книгите на професора, плод на 6 десетилетие научна работа, са преведени в САЩ, където се радват на голям интерес. Проф. Мермерски е описал съдържанието на хранителни вещества и ценни елементи в 100-те най-лечебни и най-любими на българите храни, както и болестите, които те предотвратяват и лекуват, пише marica.bg.
Ценни съвети за храните, които могат да ни поддържат в отлична форма, съдържа и последната книга на големия учен – „Как да пречистим и да подмладим нашия организъм”.
Проф. Мермерски е описал в трудовете си уникалните качества на всеки плод и зеленчук, които често не оценяваме. Мъдростта: „Вода гази, жаден ходи”, важи особено за пловдивчани – живеете в изобилие от плодове и зеленчуци, които редовно пренебрегвате, често от незнание, казва проф. Мермерски.
Доматите са естествен резервоар на витамин С и провитамин А (бета-ка-ротин). По съдържание на Витамин С не отстъпват както на лимоните, така и на кайсиите. Само в 100 грама домати се сърдържа каротин, достатъчен да осигури 50 процента от нуждите на човешкия организъм. Доматите съдържат и значителни количества от витамините К, РР, В1, В2, В3, В6 и фолиева киселина. В тях има цяла поредица от соли на калия, калция, фосфора, медта, цинка и йода.
Лечебните качества на доматите са многобройни, затова трябва да се консумират в изобилие, предимно в прясно състояние.
1. Високото съдържание на голям брой микроелементи прави доматите отлична храна при болни от диабет.
2. В състава им има органични киселини, фитонциди, белтъчини, целулоза, пектинови вещества. В голямо количество са ябълчената и лимонената киселина. Освен че възбуждат апетита, те активизират и процесите в храносмилателната дейност.
3. Доматеният сок има много благоприятно действие при хора с високо кръвно налягане, при изтощения и претоварване на нервната система.
4. Доматът действа и бактерицидно, като унищожава различни видове вредни микроорганизми. Заради това му действие в народната медицина препоръчват доматения сок за лечение на гнойни рани.
5. Доматите са със силно изразено антиоксидантно действие. Това се дължи на високото съдържание на каротиноиди, флаваноиди и фенолови киселини. Биоактивните вещества са със силно изразено противораково действие. Предпазват кръвоносните съдове от запушване и предотвратяват развитието на атеросклероза, инфаркт и инсулт, предпазват очите от перде.
6. Лечебното действие на доматите се дължи на богатото им съдържание на витамини и минерални соли, което ги прави добра храна при проблеми с черния дроб, бъбреците и при запек. През 18-и век в Европа ги смятали и за афродизиак.
7. Доматите понижават риска от рак. Научно изследване, проведено с 14 000 мъже от САЩ и 3000 в Норвегия, е установило, че консумацията на домати, зеле или моркови над 14 пъти месечно рязко намалява опасността от ракови заболявания.
8. Полезните съставки в домата са великолепно средство за очистване на организма от вредните вещества и зареждането му с най-важните витамини, минерални соли и органични вещества.
9. С високото си съдържание на калций доматите укрепват костите и формирането им в тялото. Полезни са и за поддържането на здравето на зъбите.
10. Доматите правят чудеса с кожата. Нанасянето на доматен сок или натъркването с половинки домати свива порите, изравнява цвета и възстановява блясъка и здравия вид на кожата. Съвременната медицина препоръчва доматите в диети при различни заболявания:
1. При изтощена нервна система.
2. Предотвратяват развитието на тумори и рак.
3. Против високо кръвно налягане.
4. Забавят развитието на атеросклерозата.
5. Подобряват дейността на черния дроб и бъбреците.
6. Предотвратяват развитието на запек.
7. Намаляват нивото на лошия холестерол, с което предотвратяват запушването на кръвоносните съдове.
8. Консумацията на голямо количество домати предотвратява инсулта и инфаркта.
10. Предпазват очите от перде и влошаване на зрението.
11. Смятани са за афродизиак – увеличават половата потентност.
Полезните съставки в домата са великолепно средство за очистване на организма от вредните вещества и зареждането му с най-важните витамини, минерални соли и органични вещества. Доматите са противопоказна храна при болни от диабет, киселини в стомаха, гастрит и язва. При тези заболявания преди консумация на домати трябва в сока им да се сложи 1 чаена лъжичка сода бикарбонат.
Важно е да знаем
1. Доматите са един от най-ценните зеленчуци, защото съдържат, заедно с морковите, почти всички витамини, минерални соли и антиоксиданти.
2. Най-голям лечебен ефект доматите имат консумирани като салата в комбинация с лук, чесън, чушки и други зеленчуци или като доматен сок.
3. Пресният доматен сок е богат на натрий, калций, калий, магнезий – важни за всички системи на човешкото тяло.
4. Домати не трябва да се ядат варени и консервирани, както и като сосове, в които има нишесте или захар, защото при някои случаи, особено при хора с подобно предразположение, се образуват камъни в бъбреците.