Със стена спират изскачащите на пътя Кюстендил – София коне
Вместо извънредна сесия на Общинския съвет (ОбС), в Кюстендил се състоя публичен дебат с изслушване на институции във връзка с инцидента, при който загина 18-годишно момиче. След сблъсък между лек автомобил и коне загина 18-годишната Андреа.
На 30 декември 2024 г. група съветници внесоха искане за провеждане на извънредна сесия, но няма внесени докладни записки и не може да бъде съставен дневен ред на заседанието, обясни председателят на институцията Димитър Велинов в писмо до общинските съветници. Вместо това се взе решението за публичен дебат.
В работната среща участваха представители на община Кюстендил, областната управа, Областната дирекция по земеделие, Общинска служба по земеделие, Агенция “Пътна инфраструктура”, Областна дирекция на МВР и Областна дирекция по безопасност на храните. Председателят на ОбС Димитър Велинов обяви регламент от по пет минути на човек да се изкаже по темата.
Кметът инж Огнян Атанасов посочи, че е имало 13 сигнала от АПИ за девет години, но не са наложили актове. За трагичния случай конят е идентифициран, досега инцидентите са били с безстопанствени коне.
„През последната година институциите проведохме срещи със собствениците на коне. Разясниха им се отговорностите и това е причината да има идентификатор. Доизгради се елeктропастир. Преди встъпването ми в длъжност за период от пет години са заловили 15 коне. Сега само за една година задържаните коне са 13. Залавянето за идентифицирането на конете е трудно. Имаме автомобил, с който ги транспортираме. Най-странното за конете е, че като ги заловим, минути след това се появява собственикът, т.е. те не са безстопанствени. За 2023 година има четири ПТП с коне в този участък. За 2024 година има един инцидент, но с фатален край. Общината не е собственик на пътя. Взе се решение до 15 януари да се изготвят доклади за състоянието на пътя“, припомни градоначалникът. „Каквито и комисии да правим, смятам, че собствениците трябва да имат самосъзнание“, обяви Атанасов.
През 2021 година общините бяха елиминирани да дават становища към собствениците на животински обект за тяхната регистрация. Атанасов апелира гражданите да са активни, бдителни и да сигнализират за проблем не чрез социалните мрежи.
„Смятам, че ако сме подходили по-отговорно, инцидентът е могъл да бъде предотвратен“, заяви кметът на Кюстендил.
Димитър Моралийски, общински съветник, попита дали там могат да пасат конете и коя е институцията, която може да ги залови и да състави акт.
„Ние всички виждаме, че тези животни пасат до това пътно платно. Не трябва да се чака ПТП. Кой е органът, и въобще има ли някой право да влезе в тези земи, които не са пасища, а за оран“ Апел към общината, като се залови едно такова животно, да се покаже, да има глоба. Това е един вид превенция, така, както КАТ правят проверки за колани. Разковничето е животните да не са там, все си мисля, че има институция, която може да направи така, че тези животни да не са там“, заяви Моралийски.
Йордан Тодоров, общински съветник, подчерта, че проблемът с тези изскачащи животни на пътя е от две десетилетия. „Мястото на тези животни да пасат не е там, след като разбрахме от БАБХ, че това не са пасища, а са земи за оран. Искам да обърна внимание и на координацията на институциите. Там вече има патрули, КАТ, ТОЛ и други. Да се чуват и координират и заедно с община Кюстендил да се предотвратяват инцидентите. Господин кметът спомена, че има 13 заловени коня без маркировка и неустановен собственик“, каза Тодоров.
Валери Йовев обяви, че конете са едри животни и трудно се хващат. „Имам животновъден обект с около 60 коня, трудно е. Тези коне, които колегите питат какво правят там, мястото им не е там. Те трябва да са с пастир. Там има едни ленти. Има обаче много входни места, откъдето може да влезе един кон. Поставени са лошо, защото конят, като влезе, трудно ще излезе. И конят влиза през КАТ и не може да излезе настрани, отива на пътя. Според мен единственото нещо е да обособим място за паша на тези коне. В момента е отворено. Влизайки един път на пътя, то от Ябълково към Кюстендил могат да си останат цялата нощ на пътя. Предлагам да се тръгне от месец март нататък, да се обиколят и се съставят актове по селата към всички собственици на безстопанствени животни и проблемът ще изчезне. Такъв проблем има и в Скриняно, и в Николичевци. Според мен при такава организация за два месеца нещата ще приключат. Един път акт, втори път акт и всичко ще си влезе в рамката“, каза Йовев.
По темата отношение взе и Мая Манолова, бивш омбудсман и народен представител. „Наистина колективна безотговорност, става въпрос за първокласен републикански път. Не е вярно, че АПИ няма как да предприеме мерки. При положение че това не е първото ПТП. Въпросът е колко наказателни постановления има. Глобите са високи, за физически лица до 5000 лева, а за юридически – 7000 лева. АПИ е трябвало да извърши действия за своя сметка, конете да не доближават пътя, да си направят стена или друго нещо. Хората, минавайки оттам, си присветваха, че има коне, като както че има катаджия. Искам да попитам кмета какъв е статутът на имота““, заяви Манолова.
Тя попита защо собственикът на имота не е регистриран като земеделски производител. Според нея трябва да има оставки откъм АПИ и БАБХ. Не трябва само да се освети пътят, а да се премести обектът оттам, посочи Манолова.
От страна на гражданите Здравко Велинов попита защо АПИ не са сложили стена на пътя. „Не искам отговори, но аз се познавам с родителите на починалото момиче. Те имаха планове за него, да си купи бална рокля, да учи в чужбина… Но детето го няма. Необходима е превенция“, заяви Велинов.
Диана Русинова от неправителствената организация от Европейския център за транспортни политики заяви, че това дали ще се освети пътят, или не, няма да попречи на конете да изскачат по пътя. Тя пое ангажимент да говори с министър Коритарова АПИ да изградят стена, тъй като това е вариантът.
ГЕРГАНА ИВАНОВА