Топ теми

Мъка с черешите в Кюстендилско! Цели фамилии излизат в отпуск, за да приберат слабата реколта, изкупната цена ниска, берачите искат високи надници, препаратите по-скъпи в пъти

С 30 отворени пункта в община Кюстендил започна кампанията за изкупуване на череши към момента. Изкупната цена за килограм плодове е 1,10 лв. Стопаните плащат за бране между 50 и 80 ст. за килограм, в зависимост от това за какво се берат плодовете – за прясна консумация или за преработка.

„Много трудно намираме берачи, защото те искат по 80 ст. за набран плод, а при тези цени в момента за нас остават 30 ст. Нашето семейство има 7 декара череши. За прясна консумация си ги берем сами, защото знаем как, не мога да се доверя на берачите. На тях разчитам за плодовете, които ще дадем на пункт. Например миналата година имахме един, който береше много бързо, но когато ги държеше в шепата, имаше си такъв навик, те се смачкваха, не можахме да го научим”, споделя производителка от село Горна Гращица

Насажденията с череши в кюстендилското село Соволяно са близо 1500 дка, включително с новите. В селото работи само един пункт за изкупуване на продукцията.

„На цена 1,10 лева за килограм изкупуваха дребните череши, сега са средните”, съобщи Пламен Илиев, кмет на Соволяно. Според него няма интерес към изкупвателните пунктове, черешите още преди да узреят се напукват от постоянните дъждове. Тези череши са за преработка.

„Ние сме си свършили работата – и общината, и кметството, по отношение на тазгодишната черешова кампания, осигурена е охрана. Имаме полиция и жандармерия. Сега вече думата имат собствениците на масивите и фирмите. В масиви над 3 дка не може да бъде обрана продукцията без берачи, които искат между 60 и 70 ст.“, oбясни Пл. Илиев.

Според него повечето от черешите не са пръскани с калциев препарат, за да може да използват плода за ракия. Друга причина да не бъдат третирани масивите е, че препаратът е скъп.

От понеделник започва брането на късните череши, заради дъждовете има риск много от плода да е некачествен и да не става за пласиране.

„Сигурен съм, че тази година пунктовете за череши ще бъдат значително по-малко заради цената. Хората вече се ориентират към продажби за прясна консумация. От години земеделците си имат клиенти и работят с тях, защото така е по-изгодно. Лично аз ще оставя черешите по дърветата и после ще ги приберем за ракия”, споделя младият стопанин от село Граница Милен Георгиев.

„Всички знаем, че сме пазарна икономика, така че когато предлагането е повече от търсенето, няма как да очакваме висока цена. Като тонажи от декар ще бъде по-ниско от миналата година, но надяваме се с по-добро качество”, заяви производителят Иво Борисов от село Невестино.

„Безработен съм и брането на череши е начин да изкарам някой лев. Мога да набера 84 килограма, а цената, която ми плащат, е 50 ст. за килограм набран плод. Работата е доста трудна. Свързано е с катерене на стълба, ако дървото е високо. И изобщо набраното количество зависи и от това коя череша как е родила. Работи се почти по 12 часа, от тъмно до тъмно. Жегата те мори, защото си на полето, но нямаш избор. Не ти се и яде, та аз редовно свалям по някой и друг килограм, който съм качил през зимата. Въпреки че през целия ден караш само на череши…”, споделя Деян Георгиев, 26-годишен.

От 7:00 до 20:00 часа е работното време за бране на череши в община Кюстендил, регламентирано със заповед на кмета на общината Петър Паунов. Изкупуването на плодовете в пунктовете става във времето от 9:00 до 22:00 часа. Разрешителното за разкриване на пункт се издава след заплащане на такса, която е в размер на 15,20 лв. на кв. метър за месец.

От 30 до 50% по-слаба реколта прогнозираха от Института по земеделие. Черешопроизводителят Любомир Димитров заяви, че причина за това са студовете през пролетта. Имало е и леки слани, които са „довършили“ някои от сортовете и те не са могли да се опрашат. Обилните дъждове пък предизвикват разваляне на продукцията. „Препаратите са със 100% по-високи, торовете с 200%. Изкупната цена е с близо 10% по-ниска от миналата година, заради което съществува риск тази година много от черешите да останат по-дърветата. По-малките производители вече масово се отказват да произвеждат череши заради големите разходи и високите осигуровки, а помощта от държавата е минимална”, каза Димитров.

В Кюстендилско производителите твърдят, че са отгледали отлични череши, но и признават, че правят сериозна грешка, като засаждат 37 сорта, които зреят по различно време, а някои не са подменяни от десетилетия. Това означава, че не могат да се постигнат големи партиди еднородни плодове от различните градини.

От липса на достатъчно берачи пък се оплакаха собственици на черешови градини. Въпреки надницата мераклии рядко се намирали и се наложило цели фамилии да си вземат платен отпуск.

Близо 17 000 декара площи с череши регистрират в Кюстендилско. Най-често сертифицираните сортове череши са „Бигаро Моро”, „Бигаро Бюрла”, „Ван”, „Бинг”, „Козерска”, „Стела”, „Стефания”, „Сънбърст”, „Ламберт” и „Дроганова жълта”.

От години в Кюстендил се утвърди и практиката по охрана на черешовите насаждения. В операцията са ангажирани служители на ОДМВР – Кюстендил, РДГ и служители на жандармерията. Създадена е необходимата организация за опазване на селскостопанската продукция, както и опазване на черешовите масиви от посегателства. Операцията е на територията на общините Кюстендил, Невестино и Бобов дол. Охраната е с автопатрули, както и временни контролно-пропускателни пунктове. На тях се проверяват лица, които се движат от и към масивите. Операцията ще продължи до прибиране на продукцията от страна на земеделските производители. Полицията и жандармерията ще извършват обходи и на местата, където се изкупува продукцията. Вследствие на тези мерки, предприети от ОДМВР – Кюстендил, през м.г. не са констатирани кражби в масивите с череши. През миналата година са проверени 975 броя МПС, проверените лица са 1340. 185 броя са установените административни нарушения по Закона за движение по пътищата, 52-ма са глобени по Закона за личните документи.

Директорът на „Охранителна полиция“ в ОДМВР – Кюстендил комисар Васил Паргов уточни, че е създадена добра организация и с органите за местно самоуправление. В охраната на черешовите масиви ще се включат служители от „Общинска охрана“, които ще са ангажирани с извозването на сезонните работници. По думите на Паргов има координация и взаимодействие и с кметовете на селата, където са черешовите масиви. „Присъствието на полицията ще бъде 24-часово“, каза още той.

Кюстендил ще отбележи традиционния си Празник на черешата в три последователни дни, от 24 до 26 юни. Събитието се провежда всяка година от 2008 година и се организира от община Кюстендил съвместно с Института по земеделие в с. Ябълково, община Кюстендил. Началото на празника ще бъде поставено с базар на кюстендилски череши и изложение на занаятчии и производители. Празникът се провежда и с богата културна програма, началото на която ще поставят Deep zone project и DJ Dian solo. Концертът е от 21:00 часа в петък – 24 юни, на централния площад „Велбъжд“.

Официалното откриване на Празника на черешата е в събота – 25 юни, от 11:00 часа. През целия съботен ден в центъра на града ще бъдат подредени десетки маси и щандове на търговци, занаятчии и производители на череши.

„Това е единственият по рода си празник в България, където всички могат да се докоснат до красотата и вкуса на черешовия плод, представена в уникални произведения от череши“, казаха организаторите. Празникът е посветен на прославата на Кюстендилския край като овощната градина на България. Във втория ден от изложението ще бъдат представени перспективни сортове череши за страната и региона от Института по земеделие, ще се състоят традиционните конкурси за най-едра череша, атрактивно вешело, оригинално пано и красив черешов щанд. 

В последния ден от изложението – 26 юни, ще се състоят кулинарната надпревара „Череши в кухнята“ и кулинарни демонстрации, както и състезателни игри с череши. „Демонстрациите са за здравословна рецепта с череши, за иновативна кухня с череши, съвършен вкус с череши и атрактивно ястие“, казаха от общинския отдел „Култура и духовно развитие“. Състезателните игри с череши са за силни мъже, за сръчни жени и за всички, които обичат да похапват череши.

Празникът на черешата в Кюстендил е наследник на дългогодишния Празник на плодородието, който датира от 60-те години на 20-и век. Преди това през 1896 г. от Кюстендил започва да се провежда изложението на плодовете на овощния труд за страната, когато е учредена Първата национална овощарска изложба и градът получава званието „Майка на българското овощарство“.

Област Кюстендил е с традиции в отглеждането на трайни насаждения. Всяка пета череша е произведена тук. За последните пет години площите, заети с трайни насаждения, се увеличават въпреки неудачите в сектора.

Ето и най-популярната рецепта на Сладкиш с череши!

Необходими продукти: 1/2 кг череши, 1 пакетче масло, 2 яйца, 2 с.л. кисело мляко, 1 ч.ч. захар, 1 1/2 брашно, бакпулвер.

Начин на приготвяне: Първо изчистваме черешите от костилките и ги оставяме настрани. Разбиваме маслото и захарта, след което започваме да прибавяме яйцата, но едно по едно. След това слагаме млякото, постепенно цялото брашно и бакпулвера. Всичко това изсипваме в предварително намазнена тавичка, а отгоре нареждаме черешите. Печем до готовност на около 180 градуса в предварително загрята фурна. По желание накрая, след като изстине, поръсваме с пудра захар.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *