Поредният абсурд в здравната ни система лъсна вчера, след като спешни центрове в страната получиха екипировка за защита от коронавирус. Стъпката на здравното министерство за пореден път грабна гребена на вълната в социалните мрежи и бе критикувана дори от бялата гилдия, тъй като първо, костюмите са еднократни и второ, спешните центрове са получили едва по няколко бройки, които не са достатъчни дори за една от смените.
Упреците и нападките, естествено, бяха насочени към Министерството на здравеопазването за това, че не мисли за здравето на своите подчинени, а предприетата стъпка бе определена като поредният абсурд и поредната неадекватна реакция от страна на ведомството. Иронични коментари от сорта „ще си теглите чоп на тръгване и който оцелее, оцелее“ също не липсваха. Други пък подходиха с иронични съвети, че явно се разчита да се убива коронавирусът с ракия.
Публикациите в социалните мрежи даде повод да направим справка, за да видим дали действително предоставените защитни екипировки са в ограничен брой.
Във ФСМП – Разлог изпратените защитни екипировки не стигат дори за една от смените, която е от шестима души. Изпратените артикули са 5 комплекта еднократно защитно облекло, 4 маски и 4 чифта очила, всичко това за общо 36-имата медици, работещи в 6 смени, и още две санитарки, които дори не са включени в тази бройка.
„Защитното облекло е дадено превантивно и няма конкретна причина. То ще се използва при необходимост. Ако възникне такава и има нужда от защитно облекло, естествено ще изпратят допълнително“, каза завеждащият ФСМП д-р Кутов.
Остава въпросът до колко защитени са българските лекари, след като по правило еднократните защитни костюми се обличат веднъж и се изхвърлят. Поне получените маски били качествени, но дори и такива, те трябва да се използват от един човек, а не от няколко.
Специално ФСМП в Разлог е един от най-натоварените особено през зимния сезон, когато Банско и като цяло районът посреща туристи от всички точки на света. Засега не е имало случай за пациент с типичните симптоми и оплаквания за коронавирус.
„В болницата разполагаме с пълен набор от предпазно облекло. Имаме инструкции и знаем как да действаме съвместно с РЗИ при евентуална ситуация на болни от коронавирус. Нека гражданите на Благоевград са спокойни”, заяви вчера директорът на МБАЛ – Благоевград д-р Огнян Митев. Той уточни, че тестове за опасния коронавирус не се доставят на местните болници, тъй като с това се занимава националната лаборатория по вирусология.
ЕКИП „Струма”