Община Дупница очаква общо 540 000 лева от съседните Сапарева баня и Бобов дол по съфинансирането за депото за битови отпадъци в село Джерман. Курортната община трябва да плати 300 000 лева, а миньорската 240 000 лева на дупнишкото кметство, което е покрило тези задължения със свои средства, съобщи кметът Първан Дангов.
Припомняме, че изградената инсталация за компостиране и за предварително третиране на битови отпадъци в Джерман беше официално открита на 28 декември 2023 година. Съоръжението ще обслужва общините Дупница, Сапарева баня и Бобов дол. Общата стойност на проекта е 12 629 256.01 лв., като от тях безвъзмездното финансиране е 8 620 701,27 лв. 6 558 854,02 лв. от тези 8,6 млн. идват от Европа, 1 157 444,80 лв. – от държавата, а трите общини са вложили свои финансови средства в размер на 4 008 554,74 лв.
Предстои общинската администрация да обяви обществена поръчка за избор на оператор. Условието за финансирането на инсталацията беше операторът да бъде външен, а не общински, като в момента от кметството правят проучване дали договорът да бъде за 3 или 5 години.
„Там има много апетити. Всеки иска да бъде оператор, защото от боклука се печели най-много. Даже ако може едни милиони да се изсипят в банковата сметка на някого, още по-добре… Тук очаквам човека с невидимия мол (б.а. – визира Ивайло Константинов) да пречи и там. Ще бъде външна фирма, както е условието по изпълнението на проекта”, каза кметът.
Той разкри още, че към момента общият размер на дълговете на община Дупница е около 20 милиона лева, и даде пореден пример, свързан с нерегламентирани практики на предишните управляващи относно финансови средства: „Гостенката, която е работила в този кабинет (б.а. – говори за бившия зам. кмет Олга Китанова), не е зачислявала ДДС върху таксите, които са събирани от масичките за продажба на мартеници. Тя е казала: „Това го няма по скицата и на поставяемите обекти не се дължи ДДС“. Беше ни направена данъчна ревизия по сигнал и ни беше казано защо събираме ДДС. Защото така е по закон. Заместник-кметът по финансите Дафинка Георгиева е разпоредила ДДС върху тези такси, това направи впечатление и на гражданите. И ние в момента имаме ДДС, което трябва да внесем в държавата. А преди гостенката, която е работила от 10 до 14 часа, не го е събирала. Значи за тях няма данъчни проверки, а за нас има? Но аз не се притеснявам, защото работим по закон. Когато пуснах жалба срещу нея за проекта за осветлението в селата, прокуратурата не работи с такива темпове, с каквито работи срещу мен. Припомням, че с подписа на Китанова общината е платила акт 8000 лева в Комисия за защита на потребителите и така е нанесла финансова щета на общината. Но когато тя го прави, за нея няма проблеми… Това може да отлежава, защото това е гостенката от София. Но когато трябва да се саморазправят политически с мен, прокуратурата веднага образува едни преписки за неща, които изобщо не съм казал. Но има следствие и ще спра дотук. И ако трябва да се проявява двоен аршин, се питам за какво. Да бъда пречупен ли? Физически може би, дай Боже да е по-отдалечено във времето. Но по друг начин… Трети тур на изборите няма. Още от 2018 година казвам, че тези хора не са разрешили нито един дългосрочен проблем – нито с водоснабдяването, нито с отпадъците. Колко години минаха оттогава? Оказах ли се прав? Ние сме последната община, която трябва да строи клетка за депото и която хвана последния влак. Имаме 14 милиона задължения по Закона за управление на отпадъците. Имаме и текущи задължения около 6 милиона лева, които хем ги намаляваме, хем се разплащаме. Общо стават 20 милиона лева. Добре че спасихме Младежкия дом и компостиращата инсталация, защото щяха да станат 28 милиона. Ако политическите опоненти имат политическо мъжество и доблест, да кажат и да разсрочат тези задължения. Да ме поканят и да кажат: „Г-н кмете, с наше посредничество можем да разсрочим това и това, или да помогнем да се случат различните проекти”. Иначе друг разговор нямаме, аз съм последователен“, категоричен бе П. Дангов.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ