За Григор съм съгласен, докато от Везенков не зависи цялата игра, в негова полза натежа отиването в НБА, коментира санданският наставник на №3 в анкетата П. Мицин
Наставникът на „Вихрен“ и националния отбор Николай Вакареев стана първият плувен специалист с приза „Треньор №1 на България“ в 40-годишната история на анкетата. Той получи 115 точки, изпреварвайки старшията на държавния тим по футбол Илиан Илиев (49 т.) и селекционера на европейските ни шампионки по шахмат Петър Арнаудов (46 т.), чийто баща е родом от Благоевград. През изминалата 2023 г. възпитаникът на Н. Вакареев – Петър Мицин, спечели 3 европейски титли за юноши в Белград (200, 400 и 800 метра свободен стил), а на 400 м постави световен рекорд в тази възрастова група.
18-годишният велинградчанин, който се състезава за „Вихрен“, заслужи и злато на 400 м св. стил от първенството на Стария континент за младежи до 23 г. в Дъблин. На световното Мицин триумфира на 400 св. стил и взе сребро на 800 св. стил за юноши в Нетаня, а в класацията „Спортист на годината“ бе изпреварен само от баскетболната звезда Александър Везенков и единствения ни състезател в тенис елита Григор Димитров.
– Г-н Вакареев, поздравления за престижната награда! Какво е чувството да бъдете първият плувен специалист с приза „Треньор на годината“ в България?
– Благодарен съм за признанието, което получавам. Годината беше наистина много успешна за мен с постигнатите резултати, но искам да посветя наградата на всички мои колеги от българските клубове по плуване, с които през последните 3-4 години направихме голям възход в нашия спорт и имаме доста успешни участия и класирания на големите първенства за мъже, жени, юноши и девойки. Благодаря и на Българската федерация по плуване с председател Георги Аврамчев за подкрепата и условията, които ни предоставя, на колектива, с който работим в националния отбор, с главен мениджър Кристиян Минковски, и треньорите, с които сме заедно – Никола Петров, Веселин Суров, д-р Любомир Петров, Михаил Качаунов, и най-вече на моя състезател Петър Мицин, който повярва в мен, и за положения му труд през тези години, за да постигнем тези успехи.
– Преди време бяхте близо до същото постижение…
– Имаше възможност през 2017 г., тогава Антъни Иванов беше шести в „Спортист на годината“, а аз останах в челото на треньорската класация.
– Малко е трудно при силен национален отбор в отборен спорт, примерно волейбол или футбол, да бъде предпочетен треньор в индивидуален спорт като плуването. А конкуренцията е жестока и от страна на бокса, борбата, вдигането на тежести, леката атлетика, където титлите и медалите от най-висок ранг не са рядкост.
– То и затова се случва за първи път на плувен специалист в историята на анкетата.
– От друга страна, за Вашия възпитаник Петър Мицин борбата е с професионалисти като Александър Везенков и Григор Димитров, които получават милиони от заплати и наградни фондове.
– За Григор съм съгласен, защото е в индивидуален спорт, а в тениса се състезават на едно място всичките при изключителна конкуренция. Докато от Везенков не зависи цялата игра, там са петима, има и резерви. През миналата година в негова полза натежа фактът, че като българин отиде да играе в НБА. По-миналата година го направиха №1, защото беше най-полезен играч в Евролигата, но миналата година какво е?
– Новият сезон за вас започва след по-малко от 20 дни пауза.
– Да, последното ни състезание беше на 15 декември. Сега ни предстои лагер в Бургас до края на месеца, а на 7 февруари заминаваме за Доха на световното първенство за мъже.
– Какви са целите ви с Петър Мицин през тази година?
– На световното отиваме най-вече заради щафетата, за да помогнем евентуално за олимпийска квота. Пепи ще участва и на 400 кроул, ако може да се преборим за финал, ще бъде много добре. Въпреки че за нас не е основно състезание, защото сме в ранна фаза на подготовка, която е насочена към Олимпиадата в Париж през лятото.
– Успехите ви през годините са свързани и с други добри състезатели…
– Първо е Венцислав Айдарски – участва на две олимпиади. Той се класира на 15-о място в открити води в Рио де Жанейро през 2016 г., което е изключителен успех. После Антъни Иванов, с когото бяхме на световно, стана трети и направи пробив в мъжкото плуване с мен. На Олимпийските игри в Токио през 2021 г. той плува от името на „Черно море“, но там от името на „Вихрен“ и мой състезател беше Любомир Епитропов, който се класира много по-добре от Антъни. Любо бе 15-и на 200 бруст и стигна полуфинал, а Антъни е 20-и в коронната си дисциплина 200 бътерфлай.
– Наред с множеството успехи, през 2023 г. търпяхте постоянни критики от Антъни Иванов.
– Не го коментирам. Чиста злоба, завист и непочтеност.
– От „Вихрен“ имаше още един плувен национал – Благой Панайотов, който бе уличен в употреба на допинг заедно със Здравко Баблаков и Светлозар Николов. Какво стана с тях?
– Наказаха ги за 4 години и спряха да плуват. Благой се записа да учи в школата на МВР в Симеоново, търси реализация в живота.
– Остава ли Ви време за семейството, имате и внуци?
– Семейството ми, и най-вече моята съпруга, са лишени от моето присъствие. Ето сега, зимно време, студено, стои сама у дома. От време на време, когато се прибирам, се виждам и с внуците. Ощетени са като цяло най-близките ми хора. По празниците поне си бях вкъщи. Те се нарадваха на мен, аз на тях.
– Пожелайте нещо на родното плуване и на българския спорт през тази олимпийска година?
– Нека всички треньори и състезатели бъдат здрави и да осъществят плановете и мечтите си, да постигнат това, което искат.
Разговаря ИВАН ДЕЛЧЕВ