„Отпадането на таксите за висше образование ще отвори вратите за много немотивирани хора, които просто ще запишат нещо, уж да учат“, това заявиха кандидат-студенти по „горещата“ тема, свързана с намерението на правителството да улесни достъпа до висше образование на всички български граждани и обучението по държавна поръчка да е безплатно.
Вчера в 13 часа в ЮЗУ „Неофит Рилски“ – Благоевград се проведоха първите електронни приемни изпити, а въпросът с таксите бе на дневен ред.
„Лично аз мисля, че това е нож с две остриета. От една страна, това е хубаво за хората с ниски доходи. Например аз бях приета за студентка през 2014 г., но не се записах именно по финансова причина. От друга страна обаче, този свободен достъп ще доведе и до прием на много немотивирани хора“, изрази мнението си Мими от Годеч, която се яви на изпита по български език, а желанието й е да учи „Психология“.
Разсъждавайки по темата, кандидат-студентката заяви: „Мисля, че е много по-добре вместо да се намаляват или да отпадат, таксите да се увеличат, даже да станат двойни, и вече в зависимост от успеха по време на следването да се дават един вид бонуси, да се намаляват, отпадат таксите. Така самите студенти ще бъдат много по-мотивирани, защото ще знаят, че ще заплащат за образованието си или не, в зависимост от това колко са научили и знаят“, каза още Мими.
Че й харесва предложението да няма такси, защото това ще е добра възможност за мнозина, коментира Малинка Димитрова от Враца, която иска да учи „Предучилищна и начална училищна педагогика“.
На първите електрони изпити в ЮЗУ се явиха желаещи да проверят знанията си по БЕ, история и биология. Сред избралите теста по български език бе Миглена Стоянова от Перник. Тя разказа, че е завършила средното си образование през 2008 г. Животът й тръгнал не към университет, а в друга посока. Родила две деца, понастоящем на 14 и 10 години, и решила, че вече е настъпил моментът да продължи развитието си, като се е насочила към специалност „Право“.
А иначе друг въпрос, който коментираха помежду си кандидат-студенти, бе по колко пъти могат да се явяват на приемни изпити.
Важно е да се знае, че няма ограничение в броя, или желаещите могат да се явяват повече от един път на конкурсен изпит, като при балообразуването се взема най-високият резултат от всички положени изпити. Всеки работен петък до 14 юни 2024 г. и всеки делничен ден от 17 юни до 5 юли. Университетът провежда електронни изпити по български език, история на България, география на България, биология, английски език, математика и химия.
Практическите изпити по физическа подготовка, по различни видове спорт и в областта на изкуствата ще са през месеците март, април и юни. Желаещите да се обучават в Югозападния университет „Неофит Рилски“ могат да кандидатстват чрез конкурсни изпити, организирани и оценени от изпитни комисии на университета; с резултати от държавни зрелостни изпити, валидни за съответната специалност и професионални направления, положени след 2008 г. вкл.; с оценки от конкурсни изпити, положени през 2024 г. в други акредитирани висши училища на Република България (удостоверени със служебна бележка) и с резултати от олимпиади, национални и регионални състезания, международни и републикански, образователно-научни, художествено-творчески и спортни прояви.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Ако знаете сега пък колко са мотивирани! Проверете някой ден по разписанието в която лекционна стая искате колко “студенти“ са вътре и колко от присъстващите наистина слушат и записват, а колко дремят или си чатят по телефоните!