Симитличанката Ангелина Попова влезе в роля и подкрепи всички с домашни попарници, чай, кафе и вода, сред дипломантите магистри бе и журналистът , сценарист и режисьор Емил Спахийски
13 бакалаври и магистри на Катедрата по тв, театрално и киноизкуство в ЮЗУ, сред които двама от Китай, се дипломираха успешно завчера на предварителната изпитна сесия пред комисия начело с шефа на катедрата доц. Клавдия Камбурова. Още с влизане в изпитната зала ароматът на прясно изпечени тутманици провокира реакцията й: „На какво мирише тук?!“. „На продуцент!“. Отговорът бе изстрелян от симитличанката Ангелина Попова, първата в ЮЗУ дипломантка по продуцентство в развлекателните индустрии и аудио-визуални изкуства. Тя бе влязла в ролята си още с пристигането на изпитната „площадка“, като бе осигурила вода, кафе и подкрепитетелна закуска, която обаче изстина, докато й дойде редът да се изправи пред изпитващите. „Взела си го! Усещам го по аромата в стаята“, засмя се по адрес на изпита доц. Камбурова, преди да види филма на абсолвентката, да чуе защитата й и да опита от тутманика.
„Това е ролята на продуцента, той е шефът на продукцията, той организира всички и се грижи за всичко – от комфорта на екипа до финансирането и харченето“, обясни Ангелина Попова след успешната защита. Документалният й филм „Корените и вярата“ бе посветен на храмовете в майчиното й село Докатичево, които тя възстановява и възражда през последните години. Четирима стартирали преди 4 г. обучението си в пилотната за Факултета по изкуствата в ЮЗУ специалност, но единствено тя останала до финала и до защита на бакалавърска степен.
„От министерството преди години решиха, че продуцентството е икономическа специалност, и я извадиха от творческите, а по света не е така. Добре е, когато нещата си идват на мястото и преди 4 г. разкрихме тази специалност в ЮЗУ в степен бакалавър, като завършващите са с широк диапазон за реализация и могат както да направят аудио-визуално произведение, така и да продуцират спектакли, музикални конкурси, фестивали, филми – в цялата развлекателна сфера. Съжалявам, че първата ни студентка по тази специалност се дипломира, защото е много работлива и е най-оправната, но пък повлича крак и дано и следващите ни студенти да са като нея“, коментира доц. Камбурова.
Тя отбеляза, че сред дипломантите им магистри по филмова и тв режисура е журналистът, сценарист и режисьор и носител на редица отличия Емил Спахийски.
„Ние много държим на документалите филми и за наша радост те бяха акцентът тази година в дипломните работи на студентите. Имаше малки игрални миниатюри, интересни разработки за ролята на риалити форматите на Спахийски и Ивелина Николова и как заради рейтинга се угажда на зрителя и той се манипулира. Вида Стаменова се яви с любопитен документален филм за хората, които се играят в различните краища на страната ни – цветни стъпки върху един бял картон. Имаше документална миниатюра на един от монтажистите ни – Иван Спасов, в която за наша радост играят всичките ни студенти от специалност театър и която беше много приятна и сполучлива. Беше много приятно, че работите на студентите ни бяха във всички жанрове, това е Ковид поколението, студентите, които 2 г. държахме дистанционно, и въпреки всичко те се справиха много добре. Беше наистина много забавно и въпреки че защитите бяха от сутринта до вечерта и приключиха към 19.30 часа, не чувствахме умора и настроението до края беше приятно и зареждащо“, разказа доц. Камбурова.
Тя обърна специално внимание на представянето на двамата им студенти магистри от Китай. В началото на годината, когато пристигнали в ЮЗУ, те не говорели и дума български и комуникацията ставала основно с транслейт програми. „Работите им бяха написани на български, и двамата представиха продукцията си на български и благодариха на всички за съвместната работа. Радост беше да работим с тях – толкова мотивирани, толкова дисциплинирани, усмихнати и отдадени. Младежът Жаоцян Уанг се яви с документален филм за бойните китайски изкуства и отношението на българите към тях, като в основата е школа по винг-чун, която той намерил в София и дори сам посещавал. Момичето Джинги Пен се яви на защита с игрална новела за девойка, която иска да стане актриса. На много високо ниво се представиха и двамата китайци и теоретичните им работи бяха по 80 страници на български, което си е впечатляващо. Най-радостното бе, че имаше много настроение, а най-важното за нас – че никой не беше претупал нещата и бе подходил сериозно и задълбочено към избраната тема“, заключи ръководителката на кадедрата.
Оценките на първите за тази учебна година дипломанти са потвърждение на думите на доц. Камбурова – шестици и петици. Също отлично вчера се представиха и абсолвентите по актьорко майсторство от катедрата, бакалаврите Невена Генчева, Майкъл Борисов, Марина Судакова и Васка Ангелова, и магистрите по театрална режисура Димитър Живков и Борис Коев.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА