
Кметът Д. Бръчков: Подведени сте от група учители и един директор, в електронната система няма субективизъм
Под силен обществен натиск започна днешното заседание на ОбС – Петрич. Внушителна група граждани, основно родители на деца /сн. 1/, които ще бъдат първокласници наесен, се изсипаха не на шега на първоаприлската сесия, притеснени от новите правила за прием в училищата. Промените са публикувани на сайта на общината за задължително обществено обсъждане, което се провежда в рамките на 1 месец.
По този повод опозиционният общински съветник Стоян Руйков от партия СБОР започна анкета в социалната мрежа дали родителите са съгласни да има райониране при приема на първокласници с водещ критерий уседналост и днес от тяхно име поиска да им бъде дадена думата.
От името на присъстващите на трибуната излезе Елинита Кьосева /сн. 2/, която направи изказване в предвидената по регламент първа точка в дневния ред за питания и отговори. Тя поиска да има прозрачност и възможност да се запознаят с промените, които да бъдат отложени във времето, а през новата учебна година да се запази досегашното статукво.
„Като родител ме тревожи това, че нямаме право на личен избор на учители и училище за децата ни. Районирането ограничава това наше право. В Наредба №10 на МОН се набляга на това да няма дискриминация. В случая ние се чувстваме дискриминирани“, заяви майката.
Шефът на общинската дирекция „Хуманитарни дейности“ Димитър Чолев /сн. 3/ обясни, че тепърва ще се прави обществено обсъждане по промените в Наредба № 10, като за целта е проведена среща на директори на училища с инспектори от РУО – Благоевград. Стоян Руйков /сн. 4/ обаче попита защо новата система, която е приета през 2020 г., се въвежда с 5 г. закъснение. Той цитира текстове от Закона за предучилищно и училищно образование за равен достъп и недопускане на сегрегация в диалог с общината, както и извади старо изказване на председателя на ОбС – Петрич Светла Данаилова, в което защитава правото на родителите да изберат училище и качествено образование за своите деца. Руйков призова да се проведе разяснителна кампания относно новите правила за уседналност и получи аплодисменти от публиката.
Кметът Димитър Бръчков /сн. 5/ заяви, че ще има 1 месец за обсъждане, на което всеки ще може да пита и да коментира, и „захапа“ общинския съветник Стоян Руйков, че е бил на комисия, а сега търси политически пиар.
„Аплаузите са атрактивни, но това е до време, а сега трябват решения. Закъснели сме, поемам вината. По наредбата записванията започват от 31 май, но вече се появиха изготвени предварителни списъци на първокласници, което е нередно. Кое училище бе наказано заради нерегламентиран прием? Това е едно- единствено училище в Петрич, в което не приеха дете, което живее до училището. След като проверихме сигнала, детето бе прието. Ние искаме електронна система за прием, при която няма субективизъм. Родителите са подведени от група учители и един директор. По закон нямате право да си избирате учител. Прочетете закона, г-н Руйков! Получава се абсолютно ненужно обществено напрежение“, заяви кметът, а след изказването му последваха ръкопляскания и освирквания.
Общинският съветник Руйков заяви, че не приема поведението на кмета, и от трибуната размаха проект за изменение на системата за прием на първокласници за новата учебна година, според която всички деца да бъдат с равен брой точки. Общинският председател Светла Данаилова взе думата и заяви, че като човек с 27-годишен стаж в системата на образованието продължава да твърди, че е задължение на община Петрич да поддържа качествено образование. Тя обаче препоръча да не се чете избирателно Закона за предучилищно и училищно образование, а да се спазва и Наредба № 10, която е приета като подзаконов акт.
Общинският съветник Велик Гогов заяви, че не е против районирането, но настоя да се обмисли въпросът за 3-годишна уседналост. „В училище „Антон Попов“ учат 90% от малцинствата. Не смятам, че трябва да се налага на родителите да запишат децата си да учат с деца от малцинствата. Има и учители, които не знаят правописа, кога се пише „които и който“, каза общинският съветник и предложи поне за учебната 2025/2026 г. да не се въвежда 3 г. уседналост.
Наложи се шефът на общинската дирекция „Хуманитарни дейности” Димитър Чолев отново да вземе думата, той обясни, че реформата се налага заради промяна в чл. 43а в Наредба № 10, според който има 3-годишна уседналост и районът на ромската махала се дава на всички училища, за да не се стига до сегрегация. Той напомни, че през 2020 г. Общинският съвет решава да въведе система за прием на ученици в първи клас. „Всяка община е длъжна да разработи такава система, като приемът да се осъществява чрез основния критерий, заложен в Наредба № 10 на МОН. Това е близостта на ученика до съответното училище, независимо дали по настоящ или по постоянен адрес. Ние сме се съобразили с това изискване и сме го заложили в новата система“, отбеляза Димитър Чолев.
Последваха възгласи на родители, че никога няма да запишат децата си в училище с преобладаващо малцинство. На трибуната излезе общинският съветник Станимир Златков, който заяви: „Това в момента е говорилня и един политически пиар, но без всякаква юридическа тежест. Предлагам до следващата сесия да се проведе дискусия с участие на общинска администрация, общински съветници, родители, учители”, каза Златков /сн. 6/ и помоли да се спазва правилникът.
Изказванията по този въпрос бяха прекратени и се пристъпи към разглеждане на следващите точки в дневния ред, с което интересът към сесията на гражданите рязко се изпари, и те напуснаха залага. Дебатът обаче се пренесе в кулоарите, където Димитър Чолев продължи да разяснява на майките за електронната система за прием на първокласници /сн. 7/.







Общинските съветници приеха с мнозинство промени в текстове на съществуващата Наредба за отпускане на еднократна финансова подкрепа за насърчаване на раждаемостта в общината. Приетите промени дават възможност на семействата, в които се раждат четвърто и следващо дете, също да се възползват от еднократна помощ. В предишния вариант на наредбата се допуска парична помощ само в случаите, в които четвъртото дете в семейството е родено като близнак. За второ дете тя е 600 лева, което е 306,77 евро. За трето, четвърто и всяко следващо дете ще се отпускат 1050 лева, или 536,86 евро, като на единия от родителите ще бъде издаден и талон за безплатно паркиране в „синя зона” за една година.
Беше взето решение и за отпускането на 40 000 лева за инвитро процедури на 16 семейства.
Прието бе предложението на кмета Димитър Бръчков за поемане на краткосрочен дълг във връзка с изпълнението на проект „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност, реконструкция и модернизация на система за улично осветление на град Петрич, община Петрич“.
С изпълнението на проекта ще се повиши енергийната ефективност на системите за външно изкуствено осветление, собственост на общината, и подобряване на условията за живот на хората в града. Срокът за изпълнение е 14 месеца, а сумата за разходите, които трябва да бъдат платени със собствени средства, възлиза на близо 1 млн. и 600 хиляди лева.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА