Нестандартна и вълнуваща се оказа миналата августовска вечер за благоевградчани. Десетки имаха възможността да се пренесат назад във времето и да се докоснат до древни тайни в село Дренково.
Павел и Иво, археолози в Регионалния исторически музей, представиха реплики на римско въоръжение. Пременени като римски войници, в цивилно римско облекло, с туники и войнишки обувки, те презентираха детайли около използваните в миналото оръжия като спата (римски меч) и римска кама.
Мария Пашова, уредник в Регионален исторически музей, и Кирил Алексиев, директор на РИМ – Благоевград, разкриха интересни факти, свързани с археологическите разкопки в село Дренково, датиращи от 4-6 век.
Бе открехната и завесата към времето, когато се е появила пицата, бе разказана историята на най-стария плосък хляб, гарниран с вкусни продукти. Община Благоевград бе подготвила и пица за гостите в Късноантичната крепост, които имаха възможността да опитат типичния вкус на пица „Margherita“.
Водещ на събитието бе Силвия Домозетска, директор на Дирекция „Култура, спорт, туризъм” към община Благоевград. Благоевградчани станаха и свидетели на музикално изпълнение, дело на Тодор Язовалийски, който изсвири древна мелодия на кемане – предшественик на днешната гъдулка.
За гостите на събитието бяха подготвени и традиционни храни и напитки за римляните – грозде, круши, вино, фурми, предоставени от дарители.
Лятната вечер завърши с разходка из Късноантичната крепост, като представители на РИМ – Благоевград обясняваха подробно миналото на останките.
Kъсноантичната сграда се намира в село Дренково, на 16 км от Благоевград. През античността (IV-VI в. сл. Хр.) покрай река Дренковска се е намирал един от пътищата, свързващи долината на Струма с долината на Вардар. Предполага се, че този път е бил важна пътна артерия, свързваща селищата от поречието на р. Струма. Това се потвърждава от квадратната сграда с отбранителни полукръгли кули в четирите ъгъла, намираща се южно от Дренково. Отбранителното съоръжение е било свързано с охраната на пътя, от археологическите проучвания е установено, че то е използвано и през Средновековието (IX-X в.). Преди години сградата е частично реставрирана с идеята да се превърне в обект за културно-исторически туризъм.
Позабравен през годините, днес археологическият обект намери своя „нов живот“ със събитието на община Благоевград, което предизвика голям интерес.
ИВАН ИВАНОВ