Работна среща в общината на селските кметове: С фрезован асфалт от трасето за ГКПП – Ст. Лисичково оправят черните пътища в благоевградски села

Кметовете могат да вземат колкото им е нужен материал, ако си осигурят пари за транспорт

Кметовете на благоевградските села имат шанс да оправят част от пътищата на земна основа с полагане на фрезован асфалт. Материалът се предоставя от фирма „Грома Холд“ ЕООД, която извършва подмяна на пътната настилка от кръговото кръстовище преди с. Зелен дол до ГКПП – Ст. Лисичксово. На среща вчера в сградата на общината гл. секретар на кметството Десислава Витанова апелира управниците на селата Зелен дол, Покровник и Логодаж да предложат удобни общински терени за депониране на фрезования асфалт. Началникът на отдел „Планиране на инвестиционната дейност, строителство и екология“ инж. Мария Колибарска допълни, че кметовете на благоевградските села могат да взимат колкото им трябва фрезован асфалт, ако сами си осигурят транспорта от депата.

„От „Биострой“ ще извозват по график, но трябва да знаете, че колите им правят максимално до 4 курса на ден. Не ви изнудваме, само съобщаваме, че можете и сами да организирате транспорта и да не чакате. Имате бюджети и ако не сте ги предвидили за друго, може да се възползвате. С „Пиринстрой инженеринг“ имаме договор за разхвърлянето, но трябва да заявим предварително, за да осигурят хората. В разговори сме с тях и чакаме да предложат цена и за извозване. Ако имате и други идеи как максимално ефективно да се разнесе и положи фракцията, насреща сме“, призова инж. Колибарска. Наместникът на с. Обел Спас Лазаров попита може ли да ползва фрезования асфалт, натрупан от ремонта на митницата при бившия фришоп, но инж. Колибарска сряза ентусиазма му с въпрос дали има приемателен протокол за него, защото в противен случай ще го обвинят в присвояване.

На въпрос на кмета на с. Габрово Борислав Ханджийски какъв е лимитът фрезован асфалт за отделните села отговорът на общинските експерти бе:„ Няма лимит, колкото искате, толкова взимайте“.

В ролята на водещ на срещата общинският екперт „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Венцислав Гълъбов обърна внимание на исканията на селските кметове за финансирането на определени дейности, като посочи, че това няма как да се случи, ако не касае общинска собственост.

„Кметът на Покровник Недко Ангелов искаше да коригира свлачище, но се оказа, че не можем да търсим държавно финансиране, защото е извън урбанизирана територия“, посочи той. „А човешкият живот къде е в цялата бумащина?!“, реагира емоционално най-младият сред селските кметове Александър Стаменов на с. Падеж. „Едно дере не мога да изчистя, всичко се политизира, аз само си пиша писма и доклади, но нищо няма налице. Казват ми, млад си, ще свикнеш, и че трябва да се примиряваме, но не мисля, че от бездействието някой печели“, коментира пламенно той.

Общинските експерти отговориха, че не могат да решават въпроси извън компетенциите им. „Има и друга хипотеза, Сашо намира фирма, чисти дерето, идват от Басейнова дирекция и още няколко институции и му налагат 10 000 лв. глоба за липса на проект и разрешителни“, описа накратко реалистичния сценарий гл. секретар на общината Д. Витанова.

„Видяхме от ПУДООС тази година как се дават пари с политически лобита“, реагира кметът на Покровник. В. Гълъбов успокои „топката“, като напомни, че при нужда за финансиране на мероприятия извън общинската програма общината съдейства с изготвяне на проекти за кандидатстване пред държавата или финансиращи организации. Той информира още, че по програмата за почистване на реки и дерета тази година са заложени Еленовско дере, р. Лешничка и р. Габровица, плюс останалото от миналата година непочистено корито на р. Благоевградска Бистрица от Баражите до Бачиново, а по препоръка на Басейнова дирекция трябва да се почисти и р. Дреновска. „Имайте предвид, че се чистят само храстите и дърветата от коритото, без наносите“, изрично отбеляза Венцислав Гълъбов.

Кметът на с. Габрово Б. Ханджийски ребром  постави въпроса защо да се харчат два пъти пари за извозване на дървения материал от коритата на реките до склад на Горското и после обратно до дома на социално слабите по селата, като може на място кметовете да им го раздават“. „И без друго става дума за 2-3 кубика, защо да хвърляме двойно пари за транспорт, като с тях може да направим нещо друго?!“, мотивира се Б. Ханджийски.

„Защото законът не го позволява“, бе отговорът на В. Гълъбов. Гл. секретар на общината обаче пое ангажимент да проучи отново възможността селските кметове да раздават дървата след съгласуване на нуждаещите се със социалната дирекция и наблегна, че ако това е възможно, ще се разчита изключително на съвестта на селските управници. „Идеята е до този дървен материал да имат достъп всички нуждаещи се в общината и тези от селата, където няма дерета за почистване“, обясни тя, а Венцислав Гълъбов напомни, че от р. Благоевградска Бистрица също ще има материал за раздаване и така ще се компенсират останалите села. Кметът на с. Зелен дол Александър Мановски обяви: „Аз не искам да раздавам дърва на социално слабите, да си го правят социалните служби! Помним какво се случи миналата година при подобно раздаване от колегата в с. Рилци и колко нерви събра той“, отбеляза зелендолският кмет.

Последната тема на срещата за противопожарните мерки и раздаване на тупалки, мотики и пръскачки на кметствата отново провокира кмета на с. Габрово Б. Ханджийски да настоява да се организира обучение на местни хора, които да могат да реагират адекватно в случай на пожар. Предложението му бе отхвърлено преди 2 седмици от представители на противопожарната служба и кмета М. Байкушев с мотив, че отговорността е голяма и не може да се поеме от институция.

„Бил съм пожарникар и ще ви разкажа случай преди години в Разлог. Става пожар, събират доброволци и им казват, че ще дадат по 2-3 кубика дърва, на който се включи в гасенето. Пълни се цял автобус и за втори остават кандидати, които се откарват на пожара – някой е с високо кръвно, друг с джапанки и по къси гащи, трети пил 2 ракии у дома… а ние носим отговорност за всички тях. Те нямат застраховка, здравно свидетелство, екипировка, съгласно изискванията на закона. Трябва да се ангажирате с безопасността на тези хора“, обясни общинският експерт.

„Аз ще поема отговорност“, категоричен бе габровският кмет. „Пожарникарите не могат да се справят сами, на два пожара съм свидетел през последните 2 г. и ако колегата Сашко от Падеш не беше докарал хора да помагат, последния път нямаше да се справим. Няма как да чакаме от доброволческия отряд да дойдат след 1-2 или 3 часа, в екстремни ситуации трябва да разчитаме на собствени сили и да знаем как да реагираме. Ще искам съдействие от пожарната да ни направи обучение, поемам отговорност“, категоричен бе Борислав Ханджийски, а В. Гълъбов го подкрепи с коментар, че когато пожарът дойде до къщата му, човек няма избор.

Предложение материалите за гасене да се оставят в шкафове в кметствата и при нужда хората да могат да ги ползват, без да чакат кметът да ги раздава, ако той е на мястото на инцидента, предложи управникът на с. Г. Хърсово Иван Николов. Материалите да се разнесат по кметствата от В. Гълъбов, се разбраха присъстващите на финала на срещата.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *