Работодателите готови за протести на 22 и 29 юни

„Продължаваме настойчиво да търсим срещи за решаване на проблемите. Датите за протест са 22 и 29 юни. Надяваме се да не се стига до там”. Това заяви председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

„Мерките, които чакаме, още не са се състояли. Те са свързани с решението на КЕВР и промяната в Закона за енергетиката, което да осигури несимволични и справедливи компенсации за електроенергията в следващия ценови период”, отбеляза той.

Велев коментира и антикризисните мерки на правителството. „Без акциз на електоеренгия и на природния газ е символична мярка, тъй като акцизът на електроенергията представяла по-малко от половин процент от цената й. Прогнозната цена за следващия ценови период на КЕВР е 431 лв. Като сложим и мрежовите такси – отива над 500 лв., а акцизът е 2 лв. на мегаватчас. Това е под половин процент”, отбеляза той.

По думите му по подобен начин стои и въпросът с акциза на природния газ. „Намаляването на ДДС-то за бизнеса е неутрална мярка. Той е данък добавена стойност, който всъщност предприятията, които са регистрирани по ДДС, а основната част от работниците работят в такива, за тях няма ефект, тъй като те ползват данъчен кредит. Намаляване на ставката за парното пък облагодетелства само тези граждани, които имат парно – това е 1/5 в страната”, коментира Васил Велев.

„Проблемът, който не е адресиран, е високата инфлация, която води до обедняване на хората и високите цени на енергоресурсите за предприятията и икономиката, което води до неконкурентноспособност, защото те са по-високи от тези при нашите конкуренти. Това е факт и това води до по-нисък ръст на БВП. Така в ЕС ние сме в последната четвъртина по ръст на БВП и вместо догонващо развитие имаме изоставащо такова”, категоричен беше председателят на УС на Асоциацията на индустриалния капитал.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *