– Г-н Елезов, кое бе най-спорното решение, което Общинският съвет в Благоевград взе миналата година?
– Отказът на колегите да разрешат на бизнесмена Иван Давидков ликвидиране на съсобствеността му с общината под „Гъбката” в парк Бачиново. Изумен съм от начина, по който бе интерпретиран казусът, и от опита за груба манипулация на жителите на Благоевград чрез откровени лъжи от страна на някои колеги в ОбС.
– Вие обаче гласувахте „за”. Защо?
– Защото процедурата е законова и ние като съветници не можем да попречим на съсобственика да поиска общината да му продаде земята. На терена вече е реализирано строителство и обект на продажбата е земята под откритата тераса и площта, на която са разположени масите на открито. Освен това с решение на ОбС от 2015 г. е приет ПУП, който категорично забранява всякакво ново строителство.
– Притесненията на колегите Ви, които гласуваха „против”, обаче бяха свързани точно с възможността за допълнително застрояване и ниската цена, на която беше предложена продажбата на общинската част.
– Допълнително застрояване няма как да има и точно тук са манипулациите, в които обвинявам тези колеги. А цената въобще не е малка, защото този общински парцел реално не струва нищо, тъй като вече е застроен и е платено отстъпено право на строеж. Тоест не може върху този терен да се строи втори път. Нека да е ясно, че Давидков е единственият, който има право да поиска ликвидиране на съсобствеността с общината. Ние като общински съветници имаме право да гласуваме „за” или „против”, но не и да очерняме човека, в случая него, защото той е поискал нещо, на което има право да закон. Нямаме право и да го подозираме необосновано и с измислени аргументи, че иска да купи земята, за да застроява Бачиново.
Изумен съм, че съветници от мнозинството и опозицията, които са уж с десни разбирания, гласуваха против предложението. Това говори само и единствено за лично отношение и събужда подозрения за нечисти намерения. Приемам това наше решение от последната сесия не само като обида към бизнесмена Иван Давидков, но и към нас, общинските съветници, чиято функция е да работим за жителите на града, а не да унизяваме с решенията, коментарите и действията си когото и да било, в случая вносителя на молбата.
Преде повече от година пуснах официално искане до кмета на Благоевград да огласи имената на всички съветници, които са направили през годините назад подобни сцелки с общината, тези сделки да се преразгледат и да се види коя от тях доколко е законна и дали не е в ущърб на общината. На мен ми е любопитно да видя кои от колегите са получили общински терени, както и колко от тези терени са застроени. Спомням си и че на една сесия граждани се оплакваха от съветници за незаконно придобити чужди имоти и по тези жалби има преписки в Икономическа полиция. Затова на този фон нашето решение да откажем на Давидков продажбата на общинския терен ми звучи като лицемерие.
– Друга невралгична точка от работата на ОбС – Благоевград миналата година бе съдбата на ФК „Пирин” и парите, които общината продължава да налива в отбора. Има ли решение този проблем?
– По време на изслушването на Венко Попов аз предложих да се направи едно голямо обществено обсъждане за съдбата и финансирането на ФК „Пирин”. Съдбата на отбора не е безразлична на нито един от нас, защото „Пирин” е една от емблемите на града, но ако той продължава да е грижа единствено на общината, ще продължи да мъждука на границата на аматьорския и професионалния футбол. Затова всички заедно трябва да решим как отборът ще я кара занапред. Това обсъждане трябва да бъде инициирано от кмета и на него да присъстват бизнесмени, фенове, общинското ръководство, медиите и всеки, който милее за „Пирин”. Очакванията ми са да се намери вариант за генерален спонсор или за по-голям формат на надзорния и управителния съвет на клуба, в които да влязат представители на бизнеса. Друг е въпросът, че аз бях един от инициаторите клубът да е общински, но идеята ми беше различна – да се развива детско-юношеската школа и в отбора да влизат само местни кадри.
– Само ФК „Пирин” ли бе пробойната на общински бюджет 2018?
– И онкоболницата ни създаде доста проблеми. Нашата група внесе предложение за нов управител, защото настоящият д-р Георги Георгиев видимо изобщо не може да се справи. Няма как иначе да се обясни фактът, че в онкоболниците в Пловдив и Шумен лекарите получават 4 пъти по-високи възнаграждения, отколкото колегите им в Благоевград, а в Пловдив, Шумен и Варна в момента работят по проекти за високотехнологична апаратура, които са за по 4-6 милиона лв., от които по-голяма част са от собствените приходи на болниците.
– Какво бихте пожелали на колегите си в ОбС за 2019 г.?
– Да направят всичко възможно обстановката да се нормализира и грижата за съгражданите ни, дори и елементарното възпитание, да надделеят в оставащите десетина сесии до следващите избори.
Разговаря ВАНЯ СИМЕОНОВА