Радомирското село Долни Раковец посрещна стотици гости на Първия фестивал на чесъна

Стотици гости от цялата страна се събраха на Първия фестивал на чесъна „Здраве в скилидка чесън“ в радомирското село Долни Раковец. Той започна в събота и продължи и в неделя.

Хората се събраха, за да усетят празника, да научат как се приготвят чеснова топеница с трахана, туршия от чесън, как се плете венец… Климатичните особености на селото го правят единствено в страната, където се произвежда най-хубавият чесън в България, известен като „раковското масло“. И времето бе на страната на организаторите – слънце и много настроение.

Три млади семейства – Георгиеви, Христови и Кулини, са инициатори на събитието с подкрепата на кметството. На голям щанд инициаторите бяха подредили венци с чесън, а домакините бяха облечени в национални носии и с ризи с български шевици. Дори малките деца бяха облечени в народни носии, а едно момче бе символът на фестивала „Лукчо“ – с бял костюм във формата на чеснова глава.

Трите семейства общо обработват 40 дка земя, която засаждат с чесън. „Само саденето е с машини, окопаването, плевенето, прибирането и плетенето на венците е ръчно. Всичко правим с помощта на местните“, сподели Владимир Кулин. 

Владимир Георгиев пък разказваше на многобройните купувачи качествата на зеленчука.

Няма семейство в селото, което да не сади чесън, мнозина бяха изложили своето производство на щандове на площада. Стотиците, дошли на фестивала, не пропуснаха да си купят венец. На отделен щанд бе открита кулинална работилница, където Теменужка Матеева, облечена също в народна носия, с помощници приготвяше чеснова топеница с трахана и туршия от пукани скилидки чесън. Всеки можеше да се включи в приготвянето.

„Чесновата топеница с трахана е по стара семейна рецепта на Теменужка Матеева от Ивайловград и ще ви накара да си оближете пръстите. Веднъж приготвена, тя трябва да се съхранява в хладилник, но пък свършва бързо. За туршията от пукани скилидки чесън е достатъчно тъмно и хладно мазе, за да ви сгрява през дългите зимни вечери и да ви носи здраве и имунитет“, разказаха инициаторите на кулинарната работилница.

Наред с чесъна производители на млечни продукти, на мед и тестени изделия, яйца, майстори на различни занаяти предлагаха своите стоки и арт произведения. Следобед сурвакарската група на селото танцуваха под звъна на чанове и хлопки, а вечерта народни изплнители събраха на хорото мало и голямо.

През целия ден вчера бе отворен средновековният храм „Св. Николай“, който бе реставриран и бяха възстановени стенописите.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *