Разкриха система за пране на пари, използвана от престъпници и шпиони

Международна операция доведе до разбиването на мрежа за пране на пари, изкарвала от тази дейност милиарди долари. Мрежата е била оглавявана от двама руски милионери и е била използвана от британски наркодилъри за пране на пари, придобити чрез престъпна дейност, предава БТА. 

Системата е била използвана и от рускоезични хакери, които са разполагали с милиони под формата на криптовалути, но са искали да ги обменят в пари в брои и в активи. От схемата са се възползвали и британски улични банди, разполагащи с пари в брой, които е трябвало да изперат. 

Дори и руската държава е прехвърляла средства от контролираната от властите телевизионна мрежа Ар Ти (бившата „Ръша тудей“) на журналисти, базирани в Обединеното кралство. 

Руски граждани, срещу които са наложени санкции във връзка с войната в Украйна, също са се възползвали от мрежата, за да прикриват произхода на парите си и да купуват имоти във Великобритания, заяви Националната агенция за борба с престъпността във Великобритания (НАБП). 

Мрежата „Смарт“ е била ръководена от Екатерина Жданова – руска гражданка, за която се твърди, че е родена в Сибир. Жданова е успяла да пробие във финансовата сфера и да си създаде връзки в Москва. Тя е арестувана във Франция, след като миналата година е включена в списъка със санкции на САЩ. 

Георги Роси, чието местонахождение към момента е неизвестно, е бил шеф на Ти Джи Ар. Той също има опит в руската банкова система, преди да се премести в Европа.  

Смята се, че и двамата са натрупали милиони британски лири от пране на пари благодарение на таксата от около три процента за транзакции в размер на милиарди. 

Средствата често са били насочвани към Близкия изток, включително в Обединените арабски емирства, а мрежата е обхващала повече от 30 страни. 

Роб Джоунс, генерален директор по оперативните дейности в НАБП, заяви, че операцията с кодово име „Дестабилизиране“ представлява най-голямото разследване за пране на пари, водено от агенцията през последните 10 години.  

Досега само във Великобритания са арестувани 84 души и са иззети 20 млн. лири. Мрежата ще трябва да изпере около 700 млн. лири, за да си върне тези пари обратно, посочи НАБП.  

„Операция „Дестабилизиране“ разкри мрежи за пране на милиарди долари, действали по начин, който досега не бе познат на международните правоприлагащи органи и регулатори“, каза Джоунс. „За първи път имахме възможност да проследим връзка между представители на руските елити, богати от криптовалути киберпрестъпници и наркобанди от улиците на Обединеното кралство“, допълни той.

„НАБП и партньорите ѝ прекъснаха тази криминална услуга на всички нива. Идентифицирахме руснаците, които дърпат конците на най-високо ниво, и предприехме действия срещу тях. Премахнахме атмосферата на законност, която им позволяваше да вкарват незаконни средства в нашата икономика“, каза още Джоунс. „Отстранихме и ключовите координатори, които даваха възможност за парични операции в Обединеното кралство, като по този начин изключително много затруднихме дейността им тук и изпратихме ясно послание, че това не е сигурно убежище за пране на пари“, посочи той. 

Жданова и Роси са били на върха на международна система, в която престъпниците, разполагащи с мръсни пари или криптовалута, са можели да ги обменят за средства с еквивалентна стойност, което означава, че са те са имали възможност да скрият факта, че парите придобити по престъпен начин.

Твърди се, че сред клиентите на „Смарт“ има и група руски рекетьори, които са се опитали да придобият поне 27 млн. лири, изнудвайки 149 жертви от Обединеното кралство, включително болници, училища, предприятия и представители на местните власти.

Наркодилъри във Великобритания са можели да използват системата, за да обменят мръсни пари срещу криптовалута, която с която на свой ред са можели да купуват наркотици от южноамерикански картели. Руските киберпрестъпници пък са можели да купуват активи като имоти в чужбина.

Ник Адамс, ръководител на Националния съвет на полицейските началници по въпросите на икономическата престъпност, каза, че мрежата е била „скрита от погледите“. „Тя действаше сред нашите общности, правеха се трансфери на огромни суми пари, свързани с търговията с наркотици и със сериозно насилие по нашите улици“.

Схемата е разкрита за първи път при ареста на Фауад Саиди в Лондон през ноември 2021 г. Тогава у него са намерени над 250 000 лири в брой.

По-късно той е вкаран в затвора за притежание и прехвърляне на имущество, придобито от престъпна дейност. Смята се, че Саиди е участвал в изпирането на над 15 млн. лири по инструкции на Жданова и нейния сътрудник Никита Краснов.

Друг от разкритите елементи от мрежата включва куриери, които са пренасяли пари в брой на територията на Обединеното кралство. Те са били управлявани от двама мъже – Семен Куксов и Андрий Дзекта, които между юли 2022 г. и септември 2023 г. са контролирали изпирането на 12,3 милиона лири за в рамите на 74 дни.

Един от куриерите, свързани с мрежата на Куксов –  Игор Логвинов, е арестуван в Ирландия и по-късно получава ефективна присъда от три години затвор.

Разследващи установиха, че през октомври 2021 г. на остров Джърси тима души с имена Мухидин Умурзоков, Анваржон Ешонкулов и Батсух Батаа са се опитали да изперат 60 000 лири. Те са настанявали нелегални мигранти в жилища под наем, които са били заплащани с приходите от търговия с наркотици и проституция. Тримата мъже вече са в затвора.

Има и два случая на спиране на контрабандисти на границата в Кент. През май миналата година в тунела под Ламанша са заловени украинските граждани Тарас Хирняк и Андрий Трачук, като у тях са открити 1 000 000  милион лири в брой, натъпкани в кутии от прах за пране. През март 2023 г. в Дувар е спрян мъж, идентифициран като Руслан Казюк, у когото са открити облепени с тиксо пакети с пари.

Латвийски гражданин на име Андрей Ясинс, който също е бил куриер, е спрян на бензиностанцията „Франки сървисис“ на южната магистрала M5 близо до Бирмингам през март 2023 г. У него са открити 400 000 лири, скрити под пътническата седалка на микробуса му. Мъжът е влязъл в Обединеното кралство само ден преди да бъде арестуван, а по-късно е осъден на две години затвор.

НАБП е работила в сътрудничество с правоприлагащите органи в САЩ, Ирландия, Джърси и Франция, за да разбие мрежата, която е обхващала 30 държави.

Срещу лицата, обвинени в управлението на мрежата, са наложени редица санкции, заявиха вчера американските власти. Вашингтон вчера наложи санкции и на Хаджи-Мурат Далгатович Магомедов и Никита Владимирович Краснов, които са били сътрудници на Жданова. 

В черния списък е включен и Роси, който е украински гражданин, но е роден в Русия, както и Чиркинян и друга водеща фигура в Ти Джи Ар – Андрей Браденс, известен също като Андрей Каренокс, както и свързаните с него фирми, включително „Ти Джи Ар Партнърс“ (TGR Partners), Ти Джи Ар корпорейт консиерж  (TGR Corporate Concierge Ltd.) и Ти Джи Ар „Ал Мактум интернешънъл еърпорт” ООД (TGR DWC LLC). Източник: БТА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *