Последно 5 са били мъртвите коне, открити в Осоговската планина през февруари. Разследването доказа, че 3 от тях са на фермера Петър Пищалов. За седмица тогава кюстендилецът се превърна в най-мразения човек в България, след като природозащитници разтръбиха, че са открили изоставени мъртви животни.
Досъдебното производство е на финалната права. Планинари и природозащитници обявиха през зимата, че са намерили мъртви коне, животните са намерили смъртта си от глад и студ. Бройката, която те обявиха, е за над 70 коня. Стадото било над 100 глави, а са оцелели само 26, казваха те. На два от мъртвите коне не е намерен чип маркер, който се поставя на врата на животното, поясниха ветеринарни специалисти. А труповете са били само скелети. За три от конете обаче е доказано, че са на 39-годишния Петър Пищалов. Срещу него има са издадени 6 наказателни постановления за 21 хил. лева. Санкцията наложиха от Областната дирекция по контрол на храните в Кюстендил. 39-годишният фермер е глобен за нехуманно отношение към животните, за неиздадено разрешително да транспортира конете си в планината, както и че няма надлежно издадена документация да открие животновъден обект в планината. От Районната прокуратура трябва да излязат с постановление дали в някои от нарушенията, установени от проверката на ветеринарните служби, Пищалов е проявил умисъл и следва ли да носи наказателна отговорност. Някои от наказателните постановления от ветеринарната служба той обжалвал в съда. Преди време Пишалов обяви, че е жертва на заговор и постановка. Според него виновни в ситуацията са хора, които са намерили конете му и не са му дали сигнал, а са ги свалили 2 км по-ниско в планината, където няма храна. Тогава той се възмути, че някои са се възползвали и са си направили реклама със смъртта на животните. „Ако аз съм виновен за всичко и съм препъникамъкът на земеделието в България – убийте ме“, каза Петър Пищалов. Фермерът призна че неговите коне действително са били незаконно в Осоговската планина и това е причината той да не подаде сигнал към институциите, когато са изчезнали преди месец и половина. „Конете знаят как да оцеляват в планината, те не са глупави, стига да няма човешка намеса. Двете стада са били много близо едно до друго, преди едното да бъде преместено при Бек бунар. Каракачанските коне са много силни. Ако те не можеха да оцеляват в планината, досега тази порода да е изчезнала”, каза Пищалов.
Фермерството си Петър Пищалов стартирал с 10 коня през 2013 г., които гледал в кюстендилското село Буново. През 2014 г. регистрирал 99 овце, 20 коня, 6 кози и 3 говеда. За настоящия фермерски сезон, според справките, той гледа 287 овце и 77 коня, които явно е пуснал в Осоговския балкан.
ГЕРГАНА ИВАНОВА