
От българска фабрика до суданските милиции – мащабно разследване на Франс 24 разкрива как европейски боеприпаси са се озовали на бойното поле в Судан, въпреки ембаргото на Европейския съюз за изпращане на оръжия в тази разкъсвана от война страна, съобщава БНТ. Това разследване от пет части започва в средата на пустинята, със серия от видеоклипове, заснети миналия ноември от судански бойци. Видеоклиповете, публикувани в Екс и Фейсбук на 21 ноември 2024 г., показват судански бойци в камуфлаж, които прехвърлят купища документи, сред които и за самоличност, снимки и религиозни изображения. Бойците са от коалиция от въоръжени групи, които действат в западния судански регион Дарфур. Те осигуряват подкрепа на редовната суданската армия в борбата ѝ срещу бунтовническата група Сили за бърза подкрепа.
Европейски оръжия произведени в България
Етикетите, щамповани върху заловените в пустинята цилиндрични контейнери, показват, че те съдържат минометни снаряди.
„Тези оръжия са много често срещани във всеки конфликт и със сигурност са изключително често срещани във всички конфликти, които се случват в Судан от десетилетия“, обяснява Майк Луис, специалист по въоръжени конфликти и бивш член на групата от експерти на ООН за Судан. „Минохвъргачните бомби (или снаряди) са експлозиви, които се изстрелват от къс цилиндър, обикновено по траектория на висока парабола. Така че те се издигат високо и след това се спускат“.
Кадрите, заснети на 21 ноември, показват как мъж отваря един от сандъците с минометните снаряди и приближава етикета, на който пише: „BG-RSE-0082-HT“.
Символите, отпечатани върху дървената касета, са код ISPM-15, който е задължителен за стоки, транспортирани в дървени опаковки. Първите две букви от кода показват страната на произход: „BG“ означава България.

Има още една следа, сочеща към България. Докато етикетът на кутията е написан на френски и английски, той носи две имена, изписани на кирилица, които вероятно принадлежат на работници в завода, където са произведени оръжията. Тези етикети дават указания не само за състава на боеприпасите, но и за страната им на произход и техния производител.
M-6 показва тип детонатор, който изстрелва боеприпаси, докато „81 mm Mortar HE“ описва боеприпаси, които са с размери 81 мм и са силно експлозивни. „1+3 увеличения на зарядите“ се отнася до броя на зарядите с гориво, които често се срещат при този тип боеприпаси.

Всеки от тези компоненти има 6-цифрен номер, който им позволява да бъдат проследени. И всички числа във видеоклиповете започват с „46“. Екипът на Франс 24 е разговарял с оръжеен експерт, който обяснява, че в системата за идентификация на България цифрата, започваща с „46“, означава, че оръжията са произведени от българската фирма „Дунарит“. По думите му числото „19“, последните две цифри от номера, показват, че оръжията са произведени през 2019 г.
От сайта на „Дунарит“ става ясно, че българското предприятие наистина произвежда високоексплозивни 81 мм минохвъргачки.
Освен това при сравняване на снимки от акаунтите на компанията в социалните медии се виждат минохвъргачни снаряди, опаковани в дървена щайга, точно като тези, които се появяват във видеото, заснето в Судан. И двата кашона на снимките на „Дунарит“ и тези на кадрите са с код ISPM-15. Номерът е изписан в същия формат като тези на боеприпасите, намерени в Судан.

Екипът на Франс 24 се е свързал с изпълнителния директор на „Дунарит“ Петър Петров, който не отрича, че минометните снаряди са произведени от неговата фирма. В разговор по телефона той е заявил, че регулациите за подобни неща са много строги в България. Петров твърди, че всичко в този договор (бел. ред.: договорът, който позволява износа на оръжията) е направено по правилата. Той е добавил, че му е трудно да повярва, че минометни снаряди, произведени от неговата компания, са открити в Судан и дори е оспорил достоверността на видеоклиповете, заснети на 21 ноември.
Снимките са част от разселдването на Франс 24