Разследват брутално отравяне на два лешояда и крава в с. Мощанец (ОБНОВЕНО)

GPS предавател в белоглав лещояд, дарен от Париж, подал сигнал до „Фонд за дивата флора и фауна“, две птици са реанимирани и спасени с антидот

Благоевградски полицаи започнаха разследване на отравяне на крава и два белоглави лещояда. Драстичният случай е от 3 март, когато е получен сигнал за това, че в следобедните часове в пасище, оградено с електропастир, в землището на село Мощанец, община Благоевград, незаконно е причинена смъртта на крава и два белоглави лешояда. За случая е уведомена РП – Благоевград и е образувано досъдебно производство, гласи съобщение във вчерашния полицейски бюлетин.

За инцидента получихме информация на редакционната поща и от сдружение „Фонд за дивата флора и фауна“, от която става ясно, че сигналът за отравянето е постъпил чрез GPS предавател , вграден в лешояд. Екип от природозащитници отива спешно в с. Мощанец, където пред обор открива мъртва крава и два лешояда. Други два лешояда са спасени след реанимационни действия с антидот.  Ето какво се казва в съобщението на сдружението:

Какво се случи на 3 март 2025 г.? „Белоглавият лешояд Бювал, дарен от Зоопарк Париж ZooParc de Beaval с GPS предавател, подава сигнал, индикиращ тровене в района на село Мощанец, общ. Благоевград, в рамките на „Натура 2000”, зоната Орановски пролом – Лешко (BG0001022). Спешната намеса на екипа от „Фонд за дивата флора и фауна”, по чийто проект „Нов живот за лешоядите“ се възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом, пристига на мястото. Бювал и още един лешояд са спешно реанимирани с антидот в Центъра за диви животни в село Ракитна. Други два лешояда са намерени безжизнени до наръсена с отрова крава в селскостопански обор в Мощанец. Адекватна и бърза е намесата на полиция, следователи, ветеринари от БАБХ и Инспекторат към община Благоевград в късните часове на националния ни празник. Проведено е разследване и е започнато досъдебно производство.

Защо е криминално действието?

Използването на отровни примамки за убиване на едри хищници (вълци, чакали, лисици, мечки) и бездомни животни (кучета и котки) е строго забранено и се преследва от закона. Отровите са неселективен метод за убиване, който причинява изключително мъчителна и жестока смърт, освен това се натрупва по хранителните вериги и трае много дълго. Веднъж заложена, отровата може да попадне в подпочвени води, дивеч, растения или ядливи гъби и така да доведе до човешка смърт!

Каква е щетата до момента?

Четири белоглави лешояда са намерени отровени (два мъртви и два са реанимирани). Много вероятно, изведено от предишен опит, да са отровени над 10 лешояда, чиито тела ще бъдат откривани в следващите дни. В предишни подобни случаи жертви на отровата са намирани различни видове диви животни в близкия периметър (гора, храсти) на примамката – орли, гарвани, лисици, язовци, вълци и други. В момента около 17 двойки лешояди мътят в

Кресненския пролом. Това значи, че ако единият родител е загинал от отровата, другият ще го чака върху яйцето, за да се сменят, а когато това не се случи, ще напусне гнездото, подбуден от глад, и яйцето ще се охлади, без шанс да се излюпи малкото. Това се случва дни преди още белоглави и черни лешояди, дарени от Испания, да бъдат доставени и освободени в района на Кресненския пролом.

Каква е разликата от тровене на колонията от лешояди през 2017 г.?

Сега много повече лешояди са с прикачени GPS предаватели, които са следени от природозащитници дистанционно. Бързо се идентифицира необичайно поведение на птицата или смърт, локализира се мястото на проблема и спешно се посещава от отговорните институции. Примамката се премахва от мястото и се предотвратява тровене на десетки и стотици други животни да ядат от мършата в следващите дни. Така се случи през 2017 г. в село Церово, където измряха над 30 лешояда и стотици други животни в рамките на месец, преди да се установи мястото на тровене”, обясниха от сдружение „Фонд за дивата флора и фауна“. Според тях  кравата е използвана за примамка, а кой стои зад този брутален акт е въпрос, на който ще търсят отговор разследващите органи.

Около 50-70 лешояди има в Кресненското дефиле, заяви благоевградският природозащитник Емилян Стойнев от същото сдружение. Репортер на „Струма“ потърси кметския наместник на с. Мощанец Младен Николов за допълнителна информация по случая. Той заяви, че от нас научава за инцидента и няма представа в чий имот са открити мъртвите животни.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *