Разцеплението в ДСБ – Благоевград , търсенето на врага с партиен билет и слабата листа предрешиха изборната загуба на „Демократична България”

„Демократична България” в Благоевградска област няма да има свой представител в 48-ото народно събрание. За коалицията гласуваха 4261 души, или 3,76%, което се оказа недостъчно за един депутатски мандат. Отливът на гласове е 765 гласа в сравнение с парламентарния вот на 14 ноември 2021 г., когато получи 5026 гласа, или 4,39% от вота на избирателите.

Близо два пъти и половина са намалели гласовете в сравнение с резултатите от парламентарните избори на 11 юли, когато за „Демократична България” пуснаха бюлетини 10 223 привърженици в Пиринско. Решаваща роля за ерозирането на твърдия електорат на десницата беше участието на „Демократична България” в обща управленска коалиция с БСП. Съешаването с основния политически опонент в името на „промяната“ на модела на статуквото стресна десните избиратели, които го приеха не само като преминаване на червената линия, а като идеологическо предателство, което трудно може да бъде преглътнато.

ДСБ, която винаги е била най-дясната партия в коалицията, се разцепи в Благоевград заради вътрешнопартийни проблеми, което допълнително подкопа доверието и авторитета й сред симпатизантите.

Припомняме, че председателят на ДСБ – Благоевград Виктория Каракостова, двамата заместници Калоян Ханджийски и Катя Симеонова и членовете на общинското ръководство хвърлиха оставка на 30 март и замразиха партийното си членство в знак на несъгласие с националното ръководство. На следващия ден бе избрано ново общинско ръководство начело с бившия зам. кмет Василиса Павлова. От старото ръководство дадоха брифинг, на който заявиха, че сезирали прокуратурата поради съмнения, че подписите за свикване на събранието са подправени, което прави избора нелегитимен.

В отговор бе предприет контраудар от новото ръководство срещу Калоян Ханджийски, който бе даден на вътрешнопартиен арбитраж за уронване на престижа с искане на бъде изключен. В този хор се включи и депутатът Иван Димитров, който вместо да се опита да тушира разногласията, взе страната на новото ръководство и в крайна сметка благоевградската общинска организация остана единна, но загуби твърди поддръжници, в това число и учредители на ДСБ.

Търсенето на „врага с партиен билет”, разбиването на твърдото ядро, рехавата листа с 12 кандидати за депутати в Благоевградска област, в която се набиваше на очи крещящата липса на познати местни лидери на ДСБ и „Да, България”, както и отсъствието на представители от „Зелено движение”, предрешиха негативните резултати от парламентарния вот на 2 октомври.

Коалиция „Демократична България“ в Пиринско се срина до 4261 гласа. Водачът на листата Иван Димитров е получил 973 преференции. Председателката на ДСБ в Благоевград Василиса Павлова е получила 184 преференции, новите активисти и членове на ръководството д-р Олег Сатиев и Георги Мавродиев имат респективно 46 и 44 преференции. Кандидатът на „Да, България” от Добринище Захари Витанов е със 179 преференции. Това е твърде далеч от резултата на експредседателя на „Да, България” в Благоевград Владимир Миленков-Ботев, който на парламентарните избори на 11 юли 2021 г. получи 1260 преференции.

На вота в неделя най-много преференции след водача е събрал последният в листата на „Демократична България“, бившият футболен рефер Крум Стоилов – 258 бр. Дали този срив ще доведе до кадрови смени в организациите по места, предстои да видим, но със сигурност ще остане като „обица на ухото“ за всички замесени в провала.

ПЕТЪР ИВАНОВ

loading...


Подобни новини

4 Коментара

  1. Таня

    ДБ се напъваха на тия избори само и единствено заради държавната субсидия

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *