
Изявлението на председателя на ОбС Костадин Костадинов Дупница да се отдели от Кюстендилска област предизвика бурни реакции не само в социалната мрежа, но и сред политиците в общинския център.
По време на пресконференция Костадинов обвини областната администрация в Кюстендил, че неглижира Дупница. Той обяви, че ще предложи на общинските съветници да се разгледа точка от дневния ред на предстоящо заседание на ОбС – Дупница да се отдели от Кюстендил и да премине административно към Благоевград или София. От години болната тема на дупничани е да се отделят от Кюстендил. В социалните мрежи потребители поздравяваха Костадинов за идеята, други пък го обвиниха в популизъм, защото искал да става кмет на Дупница на вота през есента.
Репортер на „Струма” потърси мнението на двама общински съветници – Иван Танев от ПП „Глас народен” и Йордан Йорданов от ПП ГЕРБ .
Иван Танев, който е пенсионер от армията, бе лаконичен: „Предложението на Костадинов е разумно, но неизпълнимо”.
Йордан Йорданов от ПП ГЕРБ заяви: „Изказването на Костадинов за отделянето на Дупница от Кюстендилска област ми прилича на идеята на Панчо Панайотов да направи Дупница свободен град. Наближават избори и Костадинов използва болната тема на дупничани да се отделим от Кюстендил. Това няма как да стане. И да гласуваме да се отделим, кой в Министерски съвет ще ни обърне внимание, то държава няма, ние ще се делим. И да отидем към Благоевград или София, ние ще сме в периферията, кой ще ни обърне внимание. Това се смешни излияния. Според мен и областите са много – 28 на брой. Трябва да се прави ново преразпределене на държавата.Общините също трябва да се намалят. Вижте, през 5 км около нас има община – Сапарева баня, Бобошево, Бобов дол, Рила, Кочериново, все с малко жители. Каква община може да е Бобошево с три хиляди души? За да се случи уедряване на области и общини, първо трябва да има солидно правителство и ще минат години, докато се изработи нова карта на области и общини. Никоя партияя в ОбС няма да гласува такова предложение, каквото е на Костадинов”, категоричен е Й. Йорданов.
Репортер на „Струма” потърси за коментар дългогодишния преподавател в ЮЗУ в профил „Публична администрация” доц. д-р Радослав Радославов, който отблизо с години е следил идеята Дупница да се отдели от Кюстендил, тя датира от началото на 20-и век. Ето неговия коментар:
„Инж. Костадинов по принцип е прав, че трябва да се опитаме да излезем от опеката на Кюстендил. Аз лично подкрепям неговата инициатива, макар че идеята му за влизане в състава на друга област е трудна за реализация на настоящия етап. Трудна, защото трябва да бъде убеден Министерският съвет на Република България и президентът да предприемат такава важна стъпка. Според чл. 26, ал. 1 от Закона за административно териториално устройство на Република България промяна на границите на областта може да се извърши само по предложение на Министерския съвет и да се утвърди с указ от президента, по границите на съществуващите общини. Политическата ситуация в страната не е никак благоприятна за такова действие. Преди 24 години промяната на границите на областите обаче трябваше да бъде извършена със санкция на парламента, което беше още по-трудно.
Иначе най-правилното решение е провеждане на нова административно-териториална реформа с връщане на околиите или уедряване на общините и намаляване на техния брой. Това може да стане с промяна в чл. 2, ал. 1 от гореспоменатия закон и появата на още една административно- териториална единица – околията, обаче от страна на парламента. И това неизбежно трябва да бъде съпроводено с реална финансова децентрализация и снемане на финансовите ресурси от централно към регионално и местно ниво. Това със сигурност ще доведе до намаляване на администрацията и подобряване на управлението.




За съжаление политическият ни елит в момента не е достатъчно компетентен и отговорен за решаването на този важен за България проблем. Необходима е широка гражданска и обществена подкрепа от страна на дупничани, без политически пристрастия и дивиденти, за реализация на подобни инициативи” смята Радославов.
ЙОРДАНКА ПОПОВА