Рекордно близко до слънцето: Исторически пробив на НАСА

Космическата сонда Parker Solar Probe на НАСА постигна исторически подвиг, като оцеля при най-близкия досега поход до Слънцето. Учените получиха потвърждение за безопасното ѝ състояние малко преди полунощ на 26 декември (05:00 GMT на 27 декември), след като тя беше извън връзка няколко дни по време на дръзкия си полет през екстремни условия.  

Сондата премина на едва 6,1 милиона км от слънчевата повърхност – най-близкото разстояние, достигано от космически апарат. НАСА съобщи, че апаратът функционира нормално, след като издържа на температури до 980°C и радиация, която би повредила обикновена електроника.  

На Бъдни вечер Parker се потопи в короната – външната атмосфера на Слънцето – за да събере безценни данни за нагряването на материала до милиони градуси, произхода на слънчевия вятър и ускоряването на енергийните частици до почти светлинна скорост.  

„Това близко изследване на Слънцето позволява на сондата да прави измервания, които ще разкрият как материалът се нагрява до тези температури и ще ни помогнат да разберем по-добре слънчевата активност“, заявиха от НАСА.  

Сондата Рarker Solar Probe беше изстреляна през 2018 г. с мисия да разкрие загадките на нашата звезда. На Коледа тя премина рекордно близо, а учените от НАСА изчакаха със затаен дъх сигнала, потвърждаващ успешния ѝ маневриране.  

Д-р Никола Фокс, ръководител на науката в НАСА, отбеляза значимостта на събитието:  

„В продължение на векове изучаваме Слънцето от разстояние, но сега сме достатъчно близо, за да почувстваме атмосферата му. Това е огромен пробив.“  

Полетът бе осъществен със скорост от 692 000 км/ч, което прави Parker най-бързият създаден от човека обект. Космическият кораб се движеше толкова бързо, че би могъл да прекоси разстоянието между Лондон и Ню Йорк за по-малко от 30 секунди.  

Екипът от НАСА проектира апарата да издържа на екстремни условия, включително температури от 1400°C и радиация, способна да унищожи електроника. Сондата е защитена с дебел 11,5 см въглеродно-композитен щит, който позволява на апарата да оцелява при бруталните условия, докато събира критична информация.  

Мисията има две основни цели: да разбере защо короната е значително по-гореща от повърхността на Слънцето и да изследва вятъра на звездата (непрекъснат поток от материал, излизащ от Слънцето). 

„Короновата температура достига милиони градуси – далеч повече от тази на повърхността. Това е мистерия, която чака отговор“, обясни д-р Дженифър Милард, астроном от Fifth Star Labs.  

Разбирането на слънчевата активност е от ключово значение за Земята, тъй като слънчевият вятър влияе на магнитосферата, електронните мрежи и комуникационните системи.  

Събраните от Parker данни ще помогнат за разгадаването на тези загадки и ще подпомогнат учените в предсказването на така нареченото „космическо време“. Това ще защити ключови инфраструктури на Земята и ще подобри разбирането за начина, по който функционира Слънцето.  

Сондата вече е извършила 21 прелитания покрай Слънцето, а рекордният ѝ подход на Коледа е ново доказателство за инженерната гениалност и научния напредък на НАСА.

Дарик

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *