РЕКОРД В ЮЗУ! 38 кандидати се конкурираха за 14 места от допълнителния прием за специалност „Физическо възпитание и спорт”

Рекорден брой от 38 кандидати /при 40 подали заявления/ се конкурираха за останали свободни 14 места в специалност „Физическо възпитание и спорт” във Факултета по педагогика към ЮЗУ „ Н. Рилски” – Благоевград.

Припомняме, че за разлика от предходни години, когато в университета имаше трето, а в някои случаи се стигаше и до четвърто класиране, за предстоящата академична 2023/24 г. кампанията по приема бе само в два етапа /първо и второ класиране/. След записването се пристъпи към обявяването на допълнителен прием в специалностите с останали незаети места.

За „Физическо възпитание и спорт” отпуснатите бройки по държавна поръчка са 40. След второ класиране не бяха усвоени 14 от местата, или бяха приети 26 първокурсници.

Любопитна подробност е, че досега е имало случаи да се обявява допълнителен прием за цялото професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по…, а сега той е само за ФВС.

За разлика от някои университети, които взеха да приемат желаещи да се обучават за учители по физическо възпитание само с оценката от матурата по български език и литература, то в ЮЗУ откакто съществува специалността /повече от 30 години/, приемът се осъществява чрез комплексен практически изпит по физическа подготовка, който включва скок от място, изпълнение на конкретни елементи от спортовете волейбол, баскетбол, хандбал и футбол /за мъжете/ .

За предстоящата академична година бяха проведени три кандидатстудентски изпита – два предварителни и един редовен. Тогава не липсваха кандидати, но комисията скъса някои от желаещите заради липса на недостатъчно добра двигателна  култура.       

От възможността да се явят на допълнителния практически  изпит се възползваха изненадващо много кандидати от цялата страна. Техният брой бе достатъчен да се напълни целият прием, което само по себе си е прецедент. А самите кандидати могат да бъдат обособени в няколко групи. Някои признаха, че не са знаели за проведените досега приемни изпити и са решили „да хванат последния влак”, други пък, че са нямали време или са били в чужбина.

„Изпуснах предишните три дати за изпити, тъй като не бях тук”, коментира занимаващият се с фитнес благоевградчанин Васил Влахов, който още от първия опит скочи 2.40 метра, при норматив от 2.50 м за шестица.

Че досега е нямал време да кандидатства, тъй като е наблягал на активната си футболна кариера, сподели Иван Топалов от Разлог, който, заставайки на пътеката, успя да покрие нормата за 6.00.

Истински рекордьор се оказа абитуриентът на петричкото СУ „Никола Вапцаров” Кристиян Янев. Имайки предвид, че скокът от място е много важен елемент, тъй като е показателен за притежаваната взривна сила и респективно състоянието на няколко мускулни групи като прасците, бедрените и коремните мускули, то Кристин постигна впечатляващите 2.70 метра, а от комисията се пошегуваха, че нямат по-дълга пътека.

В разговор с репортер на „Струма” младежът разказа, че тренира лостове, тоест силови упражнения, като ученик активно се е изявявал в състезанията по волейбол, баскетбол, а наред с това е и много добър спринтьор. Кандидатства два пъти в НСА /Националната спортна академия/, но и двата пъти не са го приели.

„Проблемът е, че там няма практически изпити, както тук – в Югозападния университет, и приемат само на базата на оценката от матурата по БЕЛ. Аз за съжаление не се представих много добре и изкарах 3.25 на матурата, затова не ме приеха. Иначе по английски имам петица, но реално тази оценка не ми трябва за никъде”, коментира Кристиян, който се надява да намери място сред 14-те приети.

А иначе при самото балообразуване се взема и оценката от матурата /кандидатстудентски изпит по БЕЛ/, но все пак при отлично положен практически изпит се увеличават шансовете за прием.

Сред явилите се имаше и неуспели да влязат в Пловдивския университет. Там също има практически изпит, като е включено и съчетание по гимнастика, и при изпълнението на елементите се засича време.

„Какво да кажа. Много съм разочарован. Аз съм от Пловдив и по тази причина избрах университета там. Оказа се, че един вид само да те подготвят за изпита трябва да платиш такса от 300 лв., и накрая нищо. Аз се представи добре, но ми писаха 4.70 и не ме приеха”, изрази разочарованието си професионален футболист, играл в отборите на „Литекс” и „Ботев” /Пловдив/.

Интересна е и историята или поне мотивите да кандидатства на Мартин Огнянски от Благоевград. Преди 3 години той завършва музикалната паралелка на НХГ, а след това започва работа. Сега това решава да учи и тъй като 14 години е бил част от ансамбъл „Пиринче”, кандидатства и е приет в специалност „Българска народна хореография”. Паралелно с това Мартин се увлича и по спорта и затова сега реши да пробва и за ФВС.

„Кандидатствах в ЮЗУ за треньор по футбол, но не ме приеха. Реших да се явя и на този изпит с идеята, ако ме приемат, да се запиша и след това да се прехвърля в спорта”, обяви намеренията си преминалият през школата на „Пирин” Дейвид Петков.

На фона на явилите се 36 мъже имаше и две момичета. Едната от тях бе Цветелина Мишева, която тази година завърши паралелката в профил „Обществени науки” с испански език в Националната хуманитарна гимназия, и е приета за студентка по „Испанска филология” в Нов български университет. Наред с любовта към испанския дълго време тренира самбо при учителя си по физическо в НХГ Иван Парасков. Така, раздвоена между спорта и испанския, Цветелина решава да кандидатства и ФВС, а непосредствено след изпита с усмивка сподели, че ако я приемат, няма да се откаже нито от едното, нито от другото и възнамерява паралелно да учи „Испанска филология” и  „Физическо възпитание и спорт”.

Другата кандидатка бе Стефани от Перник, тренирала джудо и самбо. Тя е учила една година в НСА, след което прекъснала. Сега е приета в специалност „Кинезитерапия” в ЮЗУ, но за всеки случай реши да положи и практическия изпит.

Заради броя на кандидатите изпитът продължи около час и половина, след което комисията начело с ръководителя на катедрата по ТМВФ /Теория и методика на физическото възпитание/ и зам. декан на Факултета по педагогика доц. д-р Даниела Томова остана да заседава в залата. Малко по-късно резултатите на явилите се бяха свалени в залата, а няколко от кандидатите отидоха и на приемния изпит по български език. Класирането ще бъде обявено на 8 август.

Всяка сряда /до 26 август/ от 11 часа в Югозападния университет ще се провеждат кандидатстудентски изпити по: Български език, История на България, География на България, Биология, Математика, Английски език, Химия. Резултатите от изпитите, както и оценка от матура (ДЗИ) за завършилите средно образование след 2008 г., важат за прием в специалности, в които са останали свободни места.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА 

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *