Краставиците започнаха значително да поевтиняват. На съботния пазар в Благоевград хубавите български краставици, сорт „Гергана“, се продаваха между 2,20- 2,50 лв. килото, имаше и на 1,65 лв./ кг, но от друг сорт. Розовите домати вървяха средно по 3 лв. за кг, но имаше и по-едри за 4 лв., и по-дребни за 1,80 лв. Пресните картофи се предлагаха на 1,80-2 лв. Връзка зелен лук и чесън бяха между 80 ст. и 1 лв., а старият лук за готвене, който достигна рекордна цена от 3,50 лв., почти липсваше на сергиите. Високи остават цените на сезонните плодове. 1 килограм ягоди закова цена от 7 лв. , докато на черешите варираше между 4,50-5, 50 лв., а на една сергия в покрития пазар се предлагаха даже по 2,50 лв.
„Това лято няма да правя компоти и сладко от ягоди. С тези високи цени на плодовете и на захарта – 3 лв. килото, изобщо не е на сметка”, коментира пенсионерка.
„На сметка са прекупвачите, които основно продават на благоевградския пазар. В трудна ситуация са производителите, които са принудени да продават на безценица заради големия внос”, заяви за „Струма“ петричкият бизнесмен Велин Георгиев, който е председател на Българската асоциация на оранжерийните производители. „Тази година имаме голямо производство на зеленчуци, но вносът направо ни убива. Пазарът е залят с внос от Гърция, Македония, Албания, Испания, Холандия. Цените им са ниски, тъй като западните зеленчукопроизводители получават високи субсидии, и то по 5 начина. При нас има държавно подпомагане, но то е крайно недостатъчно. Затова не можем да се конкурираме с другите държави и все по-трудно успяваме да продадем това, което сме произвели. В събота на софийската борса цената на 1 кг краставици беше 90 ст. с ДДС. 1 кг домат „розова магия“ беше 2,30 лв., на розовия домат – 1,30 лв., екстрата беше 1,50 лв., имаше домати на 90 ст. Българските земеделци не издържат на вносните дъмпингови цени. Продават с много молби или връщат продукцията си. На ръба са да фалират и започват да се отказват от този бизнес. А всичко може да се реши за 2 дни от министъра за земеделието, ако иска. Да проведе среща с браншовите организации, да обсъдим нашите искания за повишаване на евросубсидиите и предложенията да се внесат в Брюксел. Но не го правят, защото земеделското министерство е обрасло от шуробаджанащина. Дори стратегическия план го направиха под натиск на зърнарите, които са привилегировани за сметка на зеленчукопроизводителите. България ще стане като Украйна. Ще се отглежда зърно и царевица от 5 монополисти и ще се изнася. Най-големият играч в зърнения бизнес си е купил кораб за експорт”, коментира с разочарование оранжерийният бизнесмен Велин Георгиев.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА