
Ректорът проф. Марин се противопостави на закриването на две магистърски програми, поиска да бъдат „пипнати” учебните им планове
Мерки за оптимизация с цел окрупняване и стабилност на факултети предприемат в Югозападния университет „Н. Рилски” в Благоевград. Така на последното заседание на Академичния съвет бе взето решение да се закрие Катедрата по анатомия и физиология, която е част от структурата на Факултета по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Деканът на ФОЗЗС доц. д-р Миглена Симонска обясни, че предложението, гласувано на факултетен съвет, е вместо досегашните 6 катедри новата структура да включва 5 – „Логопедия“, „Спорт“, ‚Кинезитерапия“, „Здравни грижи“ и „Медико-социални науки“. Съответно двама преподаватели от закриващата се катедра „Анатомия и физиология“ отиват в „Кинезитерапия“, останалите се пренасочват към „Здравни грижи“, което е свързано с желанието и амбициите на факултета и университета за стартиране на обучение по нова бакалавърска програма по регулираната професия „Лекарски асистент“.
„Държа да кажа, че катедрите са маломерни, затова се налага преобразуване в структурата на факултетите“, коментира ректорът проф. Марин и допълни, че когато катедрата е маломерна – на минимума от 7 човека числен състав, то тя на практика не може да функционира, винаги има някой, който отсъства, и с трима души могат да вземат решение.
„Университетът има възможност и трябва да изгради по-устойчиви първични звена /катедри/, затова приемам предложението на декана доц. Симонска“, заяви ректорът.
Другата оптимизация е в Природо-математическият факултет /ПМФ/ – там се закрива катедра „Физика“ и катедра „Математика“ се преобразува в нова катедра с наименованието „Математика и физика“. Деканът доц. д-р Елена Каращранова посочи, че една от причините за преструктурирането са предстоящите пенсионирания на общо 5 човека от двете катедри, което ще доведе до лоша кадрова обезпеченост.

Отношение по темата отново взе проф. Марин, който заяви, че по време на тримата предходни ректори – проф. Илия Гюдженов, проф. дн Иван Мирчев и проф. Борислав Юруков, управлявали университета общо 6 мандата от по 4 години, кадровата политика в катедрите „Математика“ и „Физика“ не е била равномерна.
„Говоря с факти, защото преди да бъда избран за ректор, един от кулоарните слухове беше, че аз ще закрия Природо-математическия факултет. За мен е интелектуално предизвикателство да общувам с математици и точно с тези думи започнах проведеното през месец декември заседание на Общото събрание на Природо-математическия факултет“, каза проф. Марин и представи данни, за да може всеки един от присъстващите членове на Академичния съвет сам да си направи заключение защо се налага преструктуриране, а думите на ректора потвърди и деканът. За последните 24 години – общия период на управление на тримата предишни ректори, са направени две назначения. От януари 2024 г., или малко след като проф. Марин застана начело на Югозападния университет, в двете катедри са привлечени 5-има нови преподаватели – двама във „Физика“ и трима в „Математика“. Друг факт е, че за пръв път от 30 години в ЮЗУ е обявен конкурс за професор по професионално направление 4.5. Математика (Математическо оптимизиране).
„Това, че двете катедри се сливат и се обединяват направленията, никак не е лошо. Знаете, че нашият университет стана научноизследователски. Виждате и каква е политиката на държавата – да се подкрепя обучението по природни науки. В основата на СТЕМ технологията е връзката между предметите. Това може да ви помогне да направите хибридни специалности и да имате една устойчива катедра. Има какво да правите, аз ще ви подкрепям“, обърна се към представителите на Природо-математическия факултет ректорът и обяви, че ще им бъдат спуснати мерки, за да се обърне трендът.
Сред конкретните стъпки за рестартирането на така важните на национално ниво професионални направления са нова активност за студенти, участие на преподаватели в научни проекти и в новосъздадения Департамент по езиково обучение и продължаващо образование, присъствието на публикации с цитирания в световните бази данни Scopus и Web of Science….
„Това е възможността да имаме едно съдържателно обучение по математика и физика“, каза проф. Марин и поиска от новосъздадената катедра през 6 месеца да докладват на Академичния съвет какво правят за развитието на двете специалности.
По докладна записка от декана доц. Каращранова бе внесено предложение за прекратяване на обучението в магистърските програми „Биоинформатика“ и „Бизнес информатика и иконометрия“, като мотивите са, че поради липса на интерес в тях не се осъществява прием.
Ректорът се противопостави, като препоръча да бъдат огледани и „пипнати“ квалификационните характеристики и учебни планове на въпросните магистърски програми и също така те да бъдат популяризирани, а не закривани.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА