Почти 217 000 лева ще струва референдумът за бъдещето на ВиК – Дупница, обявиха от общинската администрация. Точната сума е 216 935 лв., като 173 035 лв. ще отидат за възнаграждения и осигуровки на ангажираните за референдума, докато логистичното осигуряване, материали и информационна кампания ще глътнат 43 000 лева.
Първият въпрос от допитването ще бъде „Желаете ли ВиК – Дупница да стопанисва, поддържа и експлоатира ВиК системите и съоръженията, и да предоставя ВиК услуги на територията на община Дупница?“. Второто питане към дупничани ще е дали желаят община Дупница да напусне асоциацията по ВиК на обособена територия, обслужвана от „Кюстендилска вода“ ЕООД.
Припомняме, че на 25 юни от дупнишката структура на партия „Възраждане“ внесоха в деловодството на Общинския съвет подписката за провеждане на референдум за излизане на ВиК – Дупница от „Кюстендилска вода“. Те започнаха да събират подписите в последните дни на март и обявиха, че са събрали над 7000 подписа, от които 5117 са на електронен носител.
След като направиха нужните справки, от ГРАО се произнесоха, че 4355 от подписите са валидни, което се равнява на 11% от жителите на община Дупница. Така шефът на местния парламент Костадин Костадинов свика извънредно заседание на 8 август, на което ще трябва да бъде определена дата за допитването и да бъде подготвено провеждането му.
Общинските съветници в Дупница чистосърдечно си признаха, че не знаят какво ще последва, ако до урните излязат достатъчен брой техни съграждани и решението от референдума стане легитимно. Председателите на групите в местния парламент изразиха своите опасения, че у дупничани се е създало нереалистично очакване за бъдещето на местния воден оператор.
Председателят на икономическата комисия и лидер на групата на БСП в Общинския съвет Станислав Павлов коментира, че не е против провеждането на референдума. Според него обаче допитването е трябвало да се състои през далечната 2016 г., когато тогавашният местен парламент взе решението за присъединяването към „Кюстендилска вода“, което стана факт официално преди 2 дни – на 1 август 2024 година.
„Провеждането на този референдум сега е безпредметно“, каза пред колегите си от икономическата комисия Ст. Павлов по време на заседанието преди извънредната сесия следващия четвъртък.
Друг член на тази комисия – Илиан Миланов от „Партия на Зелените“, в същия тон обяви, че ще бъдат хвърлени пари за едно „безсмислено и закъсняло допитване“. Той допълни, че по този начин ще бъдат дадени напразни надежди на жителите на община Дупница, след което те ще се почувстват излъгани.
Председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов пък отбеляза, че решението датира още от предишния мандат. „Водим дебати в нашата група от години, които са свързани с бъдещето на ВиК сектора, и още не сме стигнали до някакво категорично решение. Условностите са много. Също така не се знае и с какъв юридически статут ще бъде ВиК – Дупница до датата на провеждане на референдума, което ще бъде в края на септември или началото на октомври. Ако дотогава местното дружество е обявено в несъстоятелност, референдумът се обезсмисля. Не е маловажно и че сумата от 217 000 лева е огромна за бюджета на община Дупница. От нашата група КОД-ВМРО ще настояваме за среща с инициативния комитет за референдума. Ще поискаме те да ни обяснят каква е визията им и какви са следващите им стъпки“, каза по време на заседанието на икономическата комисия Костадин Костадинов.
Общинските съветници се обединиха около мнението, че въпросната сума никак не е без значение, като тези пари е можело да отидат за по-конструктивни неща.
Както вече „Струма“ писа, когато от „Възраждане“ стартираха събирането на подписи в последните дни на март, кметът Първан Дангов обяви, че за провеждането му ще са необходими около 150 000 лева. Излиза обаче, че парите ще бъдат със 70 000 лева повече. Градоначалникът неведнъж е заявявал, че подобни средства не са предвидени в бюджета.
„Няма откъде общината да намери тези пари. Така единственият начин, за да се проведе този референдум, е да вдигнем местните данъци и такси на дупничани, защото в бюджета ни няма такива пари и няма как да ги извадим. Или пък общинските съветници ще ги дадат от себе си? Аз ще им предложа, ако искат да останат без заплати до края на годината, и по този начин да бъде финансиран този референдум… Само ще кажа, че резервът в бюджета ни за извънредни разходи е в размер на 200 000 лева. Това означава, че ако утре има един пожар и на общината се наложи да плаща на външни фирми, които да карат вода, няма да има пари за това. Горе-долу по предварителни разчети референдумът ще струва толкова – секции, комисии, бюлетини, кутии“, заяви пред репортер на „Струма“ Първан Дангов преди броени дни.
Той отново подчерта, че това е изцяло политически мотивирана кампания, която няма нищо общо с истинските решения. Кметът допълни, че няма търпение да разбере каква е позицията на ГЕРБ – Дупница, при положение че според него те самите са заложили влизането в консолидираната асоциация със знанието, че това е неотменимо решение.
„Как така днес ще гласуват за референдума? За мен всичко това е необяснимо. Аз в момента изпълнявам политиката на ГЕРБ и Костадин Костадинов от 2016 г. и привеждам в изпълнение тяхното решение, и съм последователен в това. Забележете, че още не се знае дали ще има референдум, а вече от някои партии говорят за политическите дивиденти от едно или друго решение…”, коментира градоначалникът само пет дни преди извънредната сесия на Общински съвет – Дупница, която се очаква да бъде особено емоционална. За това ще допринесе и фактът, че за същия ден от 9 часа пред сградата на кметството жителите на село Самораново ще проведат протест именно заради дългогодишните си проблеми с водоснабдяването.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ