Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) реши да уважи желанието на всички бивши членове на съвета да продължат кариерата си в избрания от тях съд. Нерешен окончателно остана единствено казусът с Галя Георгиева и Магдалена Лазарова (която беше член на Прокурорската колегия), защото и двете са изявили предпочитание да бъдат възстановени в Апелативния специализиран наказателен съд. Тъй като в Апелативния спецсъд има само една свободна бройка за магистрат, колегията реши да предложи на утрешното заседание на Пленума на ВСС да бъде разкрита още една и след това на извънредно свое заседание да гласува и двете предложения.
Първоначално председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Колев поиска да бъде гласувано възстановяването на Галя Георгиева, а след това да се направи искане за отпускане на бройка и за Лазарова. Преди да стане член на ВСС, Георгиева беше съдия в Апелативния съд в Пловдив, в който няма свободни места. Тя сама е изявила желание да бъде възстановена в АСНС, в който има едно свободно място и от тази гледна точка дилема около нея нямаше, доколкото колегията след дълги спорове реши да се съобрази с желанията на останалите. Тъй като и Магдалена Лазарова обаче иска възстановяване в същия съд, Драгомир Кояджиков попита защо да бъде възстановена Георгиева, а не Лазарова, след което беше прието предложението му да бъде взето общо решение и за двете утре.
Преди това дебат имаше и около искането на Елка Атанасова, също от Прокурорската колегия и бивш шеф на ОП-Благоевград, да бъде възстановена на работа в Административен съд София-град (АССГ). С 9 гласа „за“ и 5 „против“, желанието ѝ беше удовлетворено.
Красимир Шекерджиев поиска да бъдат отложени изобщо точките, свързани с молбите на Атанасова и Лазарова. Според него е редно те да бъдат разгледани преди това в Комисията за атестирането и конкурсите и тя да предложи решение. По думите му, в противен случай с вземане на решение се заобикаля законът, защото хипотезата за възстановяване не е идентична с останалите случаи. Георги Колев вметна, че в случая няма да бъде възстановяван прокурор, а бивш член на ВСС. Шекерджиев отново взе думата и попита дали в края на мандата на този ВСС, Боян Новански, който беше адвокат, може да поиска да бъде възстановен като съдия или прокурор. В дебата се включи и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов и посочи, че Новански не е бил магистрат, но до края на мандата законодателят може да предвиди и такава възможност за възстановяване.
Атанаска Дишева пък подчерта, че с охота ще подкрепи предложението за възстановяване на Елка Атанасова именно в АССГ. „Изненадана съм от решението на бивш член на ВСС да отиде в АССГ, защото той е в пъти по-натоверен съд. Адмирирам такова желание, защото показва, че колегата очевидно иска да работи“, каза Дишева.
Без спорове минаха всички предложения за възстановяване на бившите членове на съвета, които се връщат на местата, заемани от тях преди избора им: Соня Найденова и Мария Кузманова в СГС, Юлия Ковачева и Галина Карагьозова във ВАС, Калин Калпакчиев и Камен Иванов в САС и Димитър Узунов в Районен съд-Сандански. Без дебат колегията гласува и Даниела Костова да бъде възстановена на работа в Специализирания наказателен съд, въпреки че е била преди това съдия ОС-Варна.