
Най-много бракониери имаше при с. Бело поле и Сандански, заяви шефът на ИАРА – Благоевград Иван Попов
„Рибарите в Пиринско са станали по-дисциплинирани. Този извод може да се направи на база съставените актове от инспекторите на ИА „Рибарство и аквакултури” за 2024 г., които са 57 броя”, заяви за „Струма“ началникът на сектор Благоевград „Западен“ в ИАРА Иван Попов.
„Най-фрапантните нарушения са установени през размножителния период на скобара, когато си хвърля хайвера. Тогава сме хващали рибари, които го събират в кофи, за което са съставени актове. При последните акции заловихме рибари, които задържат в живарниците над разрешеното количество от 3 кг, за което е предвидена глоба до 400 лв. Това ограничение не се отнася за трофейните екземпляри. Имаме случаи на забранен улов на маломерна риба, мряна под 17 см, като за това нарушение глобата е над 600 лв., целта е да се опази популацията и възпроизводството. Най-често нарушители засичаме в района на с. Бело поле, с. Железница, преди Кресненското дефиле, с. Струмяни, с. Микрево, с. Струма, при Барото в Гоце Делчев”, разказа инспектор Иван Попов. По думите му събираемостта на глобите е скочила до 80%, откакто нарушителите са предадени на частни съдебни изпълнители.
Другият любопитен факт е, че намаляват бракониерите, което се дължи и на засиления контрол. „Глобите за липса на риболовен билет са от 100 до 400 лв. Най-много проблеми сме имали с бракониери при с. Бело поле и в Сандански, но ситуацията се променя. Това се дължи на повишената гражданска активност и сигналите, които се подават на телефон 112 за нарушения, които след това идват към нас“, добави Иван Попов.
Билет за любителски риболов се издава в териториалните звена на ИАРА или чрез онлайн система, като таксата за годишен билет е 25 лв., за шестмесечен – 15 лв., за месечен – 8 лв., за седмичен – 4 лв. За улеснение на любителите на риболова на територията на Благоевградска област има 20 разпространители, оторизирани от ИАРА да издават билети. Това са доброволни сдружения, които предлагат тази услуга в магазини на ловно-рибарските дружества.
„Продаването на риба от любителски риболов е забранено, като глоби се налагат не само на продавача, но и на купувача“, напомни инспектор Иван Попов. Той добави, че са планирани съвместни проверки със служители на Агенция по горит, Гранична полиция и БАБХ.
12-те инспектори в сектор „Благоевград“ на ИАРА все още не са започнали да прилагат новите си правомощия, които им дават право, както полицаите, да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и да слагат белезници при задържането на бракониери. Причината е, че не са приключили обществените поръчки за доставка на оборудването.
Както „Струма“ писа, това стана факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, касаещи контрола на рибните ресурси, които бяха приети през август 2024 г. По силата на приетите промени служителите на ИАРА ще работят и по ЗМВР и ще могат да спират със стоп-палки автомобили, да изискват лична карта за установяване на самоличността на шофьора, свидетелство за управление на МПС и документ за собственост на автомобила, както и да извършват проверки на колите за евентуално транспортиране на бракониерски улов и уреди за електроулов. За целта трябва да се осигури оборудване като за служебни автомобили със специален режим, които са с „буркан“ и стоп-палки, както и с помощни средства – гумени палки за самоотбрана и белезници при оказване на съпротива от бракониерите.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА