РИОСВ – Благоевград зарината със сигнали за паднали птици, но без ефект – екоекспертите захвърлят болните полуживи в природата…

Бизнесменът Руен Кирев с административнонаказателно производство за замърсяване на Места

3 птици бяха обречени на смърт, след като граждани сигнализираха за тях, еколози от РИОСВ – Благоевград ги откриха и след констатацията, че не могат да бъдат излекувани, бяха захвърлени в природата.

Сигналът за ранена птица в санданското с. Ново Делчево е подаден на зеления телефон в екоинспекцията на 12 юни, за паднал малък щъркел в петричкото с. Първомай – на 21 юни, а за блъснат от кола обикновен мишелов – на 28 юни. За първите две пернати еколозите установяват, че са „изостанали в развитието си и са избутани от гнездото“, а за мишелова – че е без активност на краката и едното крило. Това подписва и смъртните им присъди, защото птиците едва ли са оцелели дълго време без възможност да летят и да си търсят храна и вода.

Втори шанс в Спасителния център за диви животни в Стара Загора намира само ранено соколче ветрушка, за което сигнализират от разложкото с. Бачево.

Това ли е начинът да се решава проблемът с болните птици – да се хвърлят в природата, за да станат лесна плячка на животните, бе въпросът, с който се обърнахме към отдел „Биологично разнообразие“ към РИОСВ – Благоевград.

Краткият отговор на въпроса, който получихме, беше „да“.

„Птиците така и така са обречени – обясни гл. експерт от отдела Красимир Граздилов. – Те са недоразвити и родителите сами са ги изхвърлили от гнездото. Правили сме опити да ги връщаме, но при падането повечето от тях са получили вътрешни наранявания и родителите отново ги избутват. Не можем да ги пращаме всичките в центъра в Стара Загора, защото и там едва ли ще оцелеят, а и пътуването до центъра е свързано с голям ресурс. В центъра най-много да ги евтаназират. Знам, че звучи жестоко, но такива са законите на природата. А и в крайна сметка има полза от смъртта им – те самите стават храна на други животни. Когато сме преценявали, че птицата все пак има някакви шансове за оцеляване, давали сме я в нашия зоопарк, те я отглеждат, докато тя сама може да отлети. Но не всички птици имат този късмет“.

На практика миналия месец всеки втори сигнал, подаден в екоинспекцията, е бил за птица в безпомощно състояние. Другите пък са за нарушения, направени от хората, по-голяма част от които при проверката се оказват основателни.

Сигнал за замърсяване на река Места в местността Мочура, землище на гр. Гоце Делчев, установява заустване на непречистени отпадни води в открития канал на реката, както и запушено измервателно устройство на трошачно-миячна сортировъчна инсталация на бизнесмена Руен Кирев. Резултатите от проведения емисионен контрол показали 7-кратно завишение на неразтворените вещества, поради което срещу Кирев вече е образувано административнонаказателно производство.

С акт от юни е „Гранд хотелс Мениджмънт енд Маркетинг“ ЕООД на софиянката Милена Антова заради липса на досиета на работниците, ангажирани с поддръжка на климатичното и термопомпено оборудване в „Гранд Хотел Терме“ в разложкото с. Баня, съдържащо флуорсъдържащи парникови газове.

Санданското дружество „Агрини“ ЕООД на Димитър Тренев е глобено за нерегламентирано третиране на отпадъци, а по 2000 лв. ще плащат „Вранещица“ ЕООД – Симитли на Илиан Митревски и дружеството по чистота на Якоруда „Строител-2001“ ЕООД, които са санкционирани за неводене на отчетност на отпадъците.

2500 лв. е глобата на разложкото „Никокоп БГ“ на Емануил Терзиев за това, че без разрешително излива отпадните води от бетоновия център в река Изток. Наказателно постановление със същата сума и за същото нарушение, само че в Логодажка река, е получила местната винарска изба.

РИОСВ е наложила месечна санкция от 43 лв. и на община Благоевград – за замърсяване над допустимите норми с нитратен азот на отпадните води от Регионална система за управление на отпадъците, които се заустват в Струма.

ВАНЯ СИМЕОНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *