Топ теми

РИОСВ даде „зелена светлина” на проекта за реконструкция на Ловния дом

Регионалната инспекция по околната среда и водите одобри проекта на община Благоевград за реконструкция и реновиране на Ловния дом и Обсерваторията. Сградата е със застроена площ 198 кв.м, на два етажа, строена е преди повече от 90 г. и много отдавна е необитаема.

Проектът включва основен ремонт и обзавеждане на помещенията в нея, монтаж на ново учебно лабораторно оборудване на първия етаж, ремонт на стар санитарен възел и изграждането на нови санитарни възли на първо и второ ниво, подмяна на екстериорни и интериорни врати, както и изграждането на панорамен асансьор, успоредно на югозападната фасада, който да обслужва първо и второ ниво и използваемия плосък покрив.

Около сградата ще бъде облагородена парковата среда със смяна на счупените плочки и градински бордюри, изграждане на нови лехи, монтаж на нови градински LED осветителни тела със собствен източник на енергия – соларен панел.

За планираните ремонтни дейности на 21 юни 2024 г. главният архитект е издал виза.

РИОСВ веднага даде зелена светлина на проекта, след като засече, че най-близо разположената защитена зона „Кочериново“ е на около 3900 м.
Миналата година стана ясно, че дейността на Обсерваторията ще бъде възобновена с около 1 млн. лв. по програма ИНТЕРРЕГ България-Северна Македония.

Сградата е със статут на общинска собственост от 2014 г., когато Ловно-рибарско дружество „Сокол 1911” загуби делото, което водеше срещу общината, с твърдение, че тя е на дружеството. Същата година тогавашният Общински съвет взе решение да започне цялостната й реконструкция, но това така и не се случи.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *