РИОСВ – Перник установи втори източник на замърсяване на въздуха – цех в „Стомана индъстри”

След сигнали на граждани от пернишкия квартал „Църква“ и село Кралев дол за остра, задушлива миризма на бакелит инспектори на РИОСВ – Перник са извършили внезапна проверка в „Стомана индъстри“ АД. Проверката е извършена в сряда, 18 септември, за времето от 22 ч. до 1 ч. след полунощ вчера. Инспекторите са установили, че източник на задушливата миризма е електростоманодобивният цех /ЕСДЦ/ на металургичното предприятие.

„Стомана индъстри“ е собственост на гръцкия концерн „Виохалко“, към дружеството ще бъдат предприети административнонаказателни действия за неизпълнение на условие от комплексното разрешително да извършва всички дейности на площадката по начин, недопускащ разпространението на миризми извън границите на производствената площадка. Предвидената имуществена санкция по Закона за опазване на околната среда е от 10 000 до 500 000 лв.

Това е второ предприятие след „Топлофикация-Перник“, за което бе доказано, че замърсява въздуха на града. Преди седмици заради замърсяване на въздуха от „Топлофикация-Перник“ с решение на МОСВ бяха спрени двата топлогенератора на ТЕЦ „Република“, а абонатите останаха една седмица без топла вода. От  територията на предприятието бяха извозени 90 тона слама, за която дружеството няма комплексно разрешително.

КРАСИМИРА СТОИМЕНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *