
Рияд ще бъде домакин на първите в историята Олимпийски игри по електронни спортове. Решението е на международния олимпийски комитет, а форумът в Саудитска Арабия ще се проведе след две години.
Жребият е хвърлен, а правилата са елементарни – всеки се бори срещу всеки. Играе се с емоция и хъс, но за победа е нужно повече. „Най-важно е колко бързо можеш да взимаш решения. Ето, ти тук не успя да вземеш решение дали да „фейк шотнеш“ в тази ситуация“, казва геймър. И ако се питате – именно в това е разликата между гейминга и електронния спорт. „Електронният спорт е професионалното играене на видеоигра“, обяснява Теодор. Където решенията се взимат мигновено.
„Ти трябва да имаш тактическа подготовка за това да знаеш как да надиграеш съперника, срещу когото играеш“, разказва пред Нова геймърът Илия.
За да тества най-добрите сред най-добрите, Рияд ще се превърне в домакин на първите по рода си олимпийски игри по електронни спортове. „Ще има баскетболен симулатор, ще има симулатор тип ветроходство, колоездене, също голф, да речем“, каза Илия. „Мисля, че е въпрос на време футболът също, под формата „FC” да бъде обявен“, допълва Теодор.
Но като във всеки професионален спорт, и тук не липсват предизвикателства за състезателите, които обикновено са на крехка възраст.
„Бърнаутът може да се окаже един от най-сериозните проблеми, защото може да се стигне до ситуация, в която имаме липса на подкрепа от родителите“, анализира Илия.
Затова Илия и Теодор оставиха послание. „За мен е много важно хората, които имат интерес към гейминга да получават подкрепа, а не да бъдат заклеймявани като хора, които се занимават с нещо, което няма да им доведе до дивиденти“. „Мисля, че това е една много красива част от живота, това е индустрия, която може да даде много и крепи животите на изключително много хора“
А колкото до резултата – той няма значение, когато играта е за удоволствие.