Ще преминат ли децата ни към онлайн обучение заради проблеми с парното? Този въпрос задават родители на ученици в Гимназията по икономика в Благоевград, които се обадиха на редакционния телефон на вестник „Струма“. Те разказаха, че на родителска среща е била повдигната темата с отоплението, като причината за проблема е в котела за парното, който неизползваем.
Проучване на репортер на „Струма“ показа, че при профилактика на отоплителната система се установява теч на котела. От ръководството на ПГИ, което е държавно училище, започват веднага кореспонденция с МОН, за да бъде решен проблемът. Правят се изчисления дали ще е по-евтино да се ремонтира котелът, но тъй като той вече е компрометиран и не се знае колко време ще изкара, то по-добрият вариант е да се купи нов. От училището търсят и фирма, която да направи котела. Това също се оказва предизвикателство. Такава фирма изпълнител не е намерена в страната ни и започват търсения в Турция и Италия. Директорът Ася Бояджиева отправя молба до Министерството на образованието и науката за отпускане на средства, още повече че за да започне изработването на котела, трябва 70% от стойността да се внесе авансово. С разрешаването на проблема се заема и началникът на Регионалното управление на образованието в Благоевград Ивайло Златанов, който провежда телефонни разговори и се среща с ресорния зам. министър Мария Гайдарова.
Добрата новина е, че вчера със сутрешната поща в РУО пристигна официалното писмо, с което от МОН уверяват, че заявката е одобрена и на Гимназията по икономика се отпуска финансиране в размер на 55 467 лв. Приложена е и подробна количествено-стойностна сметка с описание на отделните елементи и цените на стоманен водогреен котел, двустенна коминирана горелка газ/нафта, помпа, тръби, спирателен кран…
„Благодарен съм на колегите от Министерството на образованието и науката, че оцениха проблемната ситуация и реагираха изключително бързо“, коментира Ивайло Златанов.
Ася Бояджиева заяви, че всичко, което е зависело и на училищно, и на по-високите нива, е направено. Вече е започнало и изработването на котела в Италия. Технологичното време за направата е 45 дни, но очакванията са фирмата изпълнител да го достави преди фиксирания срок.
„Надяваме се котелът да бъде изработен възможно най-бързо“, каза директорът на ПГИ, което е единственото училище в града с отопление на нафта. По този повод А. Бояджиева увери, че нямат проблем с горивото. Основният въпрос е за колко време ще бъде изработен котелът.
А иначе отоплителният сезон в училищата официално започва на 1 ноември. Посочената дата е условна и стартът зависи от климатичните условия. Към пускане на парното се пристъпва, когато три поредни дни температурите навън са под 5 градуса, а в сградата – под 17.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА