Родители на ученици от 2 ОУ – Благоевград възроптаха срещу графика децата им да учат две години втора смяна

Напрежение, размяна на реплики, упреци… така най- общо може да се определи проведената в четвъртък вечер обща среща между родители на ученици от 2 ОУ, ръководството на училището, учители, представители на община Благоевград. Както „Струма” писа, в училището предстои мащабен ремонт със срок на изпълнение на дейностите не по-късно от 31.05. 2026 г.

Изготвеният график от ръководството и общината предвижда трите паралелки с първокласници да учат в Националната хуманитарна гимназия, второкласниците да бъдат преместени в сградата на НТС, а всички останали – 3, 4, 5, 6, 7 клас да са втора смяна в Гимназията по строителство. Именно за да чуят и другата гледна точка, предложения, мнения, от училището организираха обща родителска среща, която се състоя в зала „22 септември”.

На фона на родителската активност във фейсбук групите на класовете в залата присъстваха не повече от стотина майки и бащи, а иначе в училището се обучават 530 ученици. Това направи впечатление и на директора Милена Ковачева, която чистосърдечно призна, че е очаквала на разговора „очи в очи“ да дойдат повече родители.

Срещата откри зам. кметът по „Образованието и бизнес развитието“ Боряна Шалявска, която успя да запази добрия тон и, образно казано, овладя ситуацията по време на целия дебат, продължил към час и половина.

„Преди да навлезем в детайлите и стъпките, довели до тази среща, моля, дайте ми възможността да си отговорим на няколко въпроса. Предполагам, че всеки един, седящ в тази зала, има различна причина да направи един или друг избор за това, къде да учи детето му”, с тези думи откри срещата Б. Шалявска, която онагледи мислите и разсъжденията си с действително въздействаща презентация. На екрана се редуваха кадри от настоящия вид на сградата и предлаганата образователна среда на 2 ОУ, причините за избор на училище – местоположение, постигани резултати, наследственост, харесване на даден учител…

„Тоест, в един момент вие сте се доверили на 2 ОУ“, обърна се към родителите зам. кметът и допълни, че още през 2018 г. са разглеждани варианти как дадени училища да минат на едносменен режим.

За Второ училище е обсъждано или бавно и постепенно да се намали приемът, или да се прави пристройка. Това, което не бе споменато, е, че точно по времето когато темата за преминаването на едносменен режим стана държавен въпрос, се пристъпи, меко казано, към амбициозен и труден за реализиране проект. Идеята бе върху настоящата сграда, датиращата от 1946 г., да се изгради още един – четвърти етаж. Впоследствие се оказа, че има реална опасност самата конструкция и фундаменти, било и опасани със скоби, метални шини… да не издържат огромното натоварване, а това, само по себе си би поставило в риск живота и здравето на стотици деца. Така идеята на тогавашния директор Христо Манчев и кмет Атанас Камбитов „не видя бял свят“, но иначе 2 ОУ се сдоби с рампа за лица в неравностойно положение. Въпросното съоръжение, струващо хиляди, е своеобразен „паметник“, по думите на работещи в училището и не само не се използва и не служи за абсолютно нищо, но продължава да заема почти цялото пространството откъм ул „Стефан Стамболов“ .

През 2022 г. е разработен настоящият проект и през 2023 г., когато подходящата програма за финансиране е открита, се кандидатства за ремонт и пристрояване на училището.

Първоначално въпросният проект е в резервите, като в началото на 2024 г. се получава одобрението за финансиране.

Зам. кметът представи и график на дейностите така, както са описани в проектното предложение. Договорът за финансиране в размер на 4 382 793 лв., е подписан през март 2024 г. На 9.07. са отворени двете оферти във връзка с провеждането на обществена поръчка за избор на изпълнител на ремонтните дейности и в момента комисията разглежда предложенията.

„Ако всичко е наред и няма обжалване на процедурата, договорът би трябвало да се подпише през октомври 2024 г“, обясни зам. кметът и допълни, че по проект строителните дейности са 17 месеца. Тоест, през 2026 г. би трябвало да се финализира. Наред с двата броя пристройки с 6 класни стаи в училището ще бъде изградена и столова, закритата зона за спорт, читалня, цялостен вътрешен ремонт на съществуващата сграда, въведени са мерки за енергийна ефективност, монтирани асансьори за осигуряване достъп на лица с увреждания. На финала на изложението си Б. Шалявска показа и визуализация на проекта и всички нагледно видяха как ще изглежда училището през 2026 г.

Зам. кметът призна, че най-голямото предизвикателство е било как се организира учебният процес, така че да се осигури безопасна среда и в същото време учениците да са максимално близо до 2 ОУ. Проведени са редица срещи с всички директори на училища, ректора на Югозападния университет проф. Н. Марин, като е търсен максималният вариант за съчетаване на време, удобство, условия за осигуряване на образователния процес, за времето на ремонтите.

„Дали това е перфектният вариант, аз не мога да твърдя такова нещо, но е единственият, който сме успели да намерим, на места най близо до местоположението на училището“, каза Б. Шалявска и представи графика с разпределението на учениците.

Думата взе и директорът Милена Ковачева. Тя сподели, че комуникира с класните ръководители и тъй като са се натрупали много питания от страна на родителите, то идеята на срещата е да се изяснят всички въпроси.

„Ще започна с някой наболели въпроси, които сте поставили пред класните ръководители. Трябва да знаете, че аз съм повече от 30 години в това училище и през цялото време, тоест тридесет и няколко години ние се борим за осъществяването на такъв проект”, обърна се към родителите М. Ковачева и подробно разказа за старите и амортизирани електрическа и ВиК система на училището, постоянните аварии, наложителния ремонт на покрива на училището, който течал над главите на децата в класна стая на 3-ия етаж.

„Много се учудвам на това, че не се радваме, че ще направим нова сграда, а търсим „под вола теле“, както казват хората. Ясно е, че е трудно. Готови сме да изслушаме всички предложения. Първото, доколко разбирам, е да не правим нищо. Прочетох коментари: То не беше СТЕМ, не беше покрив, сега пък и цялостен ремонт? Значи, излиза, че е най-добре човек да не прави нищо и тогава не греши. Разбирам, че най-трудно и неблагоприятно е положението на родителите и учениците от 6 и 7 клас, тъй като вероятно децата ще се върнат много малко или няма да се върнат в новата сграда, но пак казвам, ние се борим за този проект и ремонт повече от 30 г. и той е наложителен“, заяви директорката.

И тъй като същественото недоволство на родителите е, че децата им /3, 4, 5, 6, 7 клас / ще учат втора смяна, М. Ковачева акцентира, че и в момента във 2 ОУ учат, а и винаги, откакто тя е в училището са учили на две смени

„5-7 клас започват от септември и до февруари са втора смяна или само три месеца – март, април и май, са първа смяна. От сега ви казвам, че като започнем първия срок на новата учебна година, ще търсим варианти поне 7 клас да ги изтеглим в другата сграда и вторият срок да бъдат първа смяна”, уточни директорката и заедно с Б. Шалявска нееднократно подчертаха, че представеният график не е окончателен и в движение ще се търсят различни варианти. Истината е, че към момента има много въпросителни, който не зависят нито от ръководството на училището, нито от общината. Например, ако има обжалване на обществената поръчка, което не е изключено, още повече че става въпрос за много пари, сключването на договора и началото на ремонта ще се забавят. Така учебната година ще бъде открита и ще започне с настоящата сграда на 2 ОУ. Като завърши реиновирането на основния корпус и се стигне до изграждането на пристройките, ще се търси съгласуване с РУО и РЗИ дали част от учениците могат да бъдат върнати в основната сграда.

В хода на срещата директорката детайлно разясни как от Националната хуманитарна гимназия /което е най- близкото училище до 2 ОУ/ са положили неимоверни усилия и въпреки че там също учат на две смени, на ръба на възможностите си, са отделили три стаи за целодневно обучение на първокласниците. Как в 4 УК на ЮЗУ, където ще се провежда занималнята на учениците от 3 и 4 клас, се отварят прозорците само на три стаи и не могат да се ползват други помещения за целодневна организация на учебния ден. Как от Професионалната гимназия по строителство и архитектура са направили реорганизация на дневния режим. Вместо от 8:00 часовете ще започват в 7:30, за да може да свършват по-рано и съответно ситуираните там ученици на 2 ОУ също да приключват в по-удобно за самите тях и родители време.

„А не може ли домакините от гимназията по строителство да направят жест. Техните учениците са по-големи. Нека те да учат втора смяна, а нашите деца първа“, започнаха изказванията си родителите, които се „надпреварваха“ да вземат думата, да дават идеи и не на последно място да отправят искания, защото, както се изрази една майка, са данъкоплатци. Стигна се и до там деен баща в един момент да изземе функциите на директорката и зам. кмета, като обяви, че е измислил, по думите му, стратегия от 5 стъпки. Част от предложенията бяха отново да се проведат срещи с директорите и на сайта на 2 ОУ да се качи информация от тези разговори.  Той настояваше да се проведат и нарочни разговори с директорите на 3 ОУ и 7 СУ и именно там да бъдат разпределени част от учениците на 2 ОУ. М. Ковачева, че в посочени училища учат на две смени и самите те имат затруднения с материалната база за собствените си ученици, а камо ли да приемат и други. Именно по тази причина в най-голямото средно училището в областта – 7 СУ, се изгражда нов корпус. А иначе въпреки „незавидното си положение“ от 3 ОУ са подали ръка на 2 ОУ и директорът М. Спасов е предложил да им дадат една стая за занималня.

Що се касае до идеята в ПГСАГ са учат следобед, зам. кметът коментира, че не могат да искат подобно нещо, още повече че учебният процес в професионалната гимназия е организиран по друг начин и следобед учениците имат практика.

„Тъй като съм запознат с професионалното образование искам да ви кажа, че могат да се направят размествания – учениците да са сутрин на практика и следобед на училище“, включи се и баща, който както и другите изказващи се родители не се представяха, но иначе работи и е част от ръководния екип на училище е професионална насоченост.

Имаше и въпроси защото 5 СУ и 4 ОУ не поемат част от учениците, като бе обяснено, че в 5 СУ нямат свободни стаи и следобвд наред с целодневното обучение имат много извънкласни дейности. В 4 ОУ пък предстои да започне реиновиране подобно на това във 2 ОУ=

Съвсем резонно родители поскаха да разберат не може ли да се ползва базата на Колежа по туризъм /бившето Първо ОУ/. От общината обясниха, че са водили разговор, но са получили отказ.

„Как така ще откажат, нали е общински терен. Пък и тази сграда така си стои празна?”, скочиха родители, а Б. Шалявска поясни, че сградата и теренът са дадени за ползване на Колежа за 10 години и доколкото тя самата знае, договорът изтича през 2028. А иначе неофициално репортер на „Струма“ научи, че мотивите за отказ са свързани с предстояща акредитация, а също така от Колежа по Туризъм чакали 400 студенти. Обсъден бе вариантът и за бившия Механотехникум и настоящ 8 УК на Югозападния университет. Там идеята е да се изгради цялостен кампус. Към момента са ситуирани целият Стопански факултет и част от Техническия факултет, по изкуствата, по обществено здраве, здравни грижи и спорт. Именно защото искат да се концентрират около основния 1 УК и двете общежития, от ЮЗУ не инвестират в старата сграда на 4 УК, като идеята е намиращите се там преподаватели и студенти, основно от катедра ГЕОС /география, екология и опазване на околната среда/ също да се прехвърлят в 8 УК.

А родители продължиха да обясняват колко е вредно за децата да са втора смяна и да учат на изкуствена, вместо на дневна светлина, как синовете и дъщерите им няма да могат да ходят на спорт и на извънкласни дейности. За неудобствата сподели и майка, чието по-малко дете ще е първокласник в сградата на НХГ, а голямото ще учи в ПГСАГ.

„Моята дъщеря например ходи 5 пъти седмично на частни уроци. Тази втора смяна е абсолютно неприемлива“, обяви на всеослушание баща.

„Вижте, ако имаше сграда, която да събере всички ученици, то просто щяхме да се преместим и нямаше да правим ремонт на 2 ОУ“, отговори директорката и посъветва родителите да преценят кое им е приритет – дали училището, частните уроци, спортът…  М. Ковачева акцентира и че не е задължително, но са разпределили децата така, че всичките 9 паралелки от прогимназиален етап да са на едно място, а и чисто технологично няма как учителите, преподаващи на 5, 6, 7 клас, да тичат от сграда в сграда по цял ден.

„Добре, а нали директорите имат също шефове. Нека кметът да им разпореди“, продължаваха да настояват родителите децата им да са първа смяна най-вероятно там, където на всеки ще му е най-удобно. Б. Шалявска подчерта, че училищните директори са на подчинение на РУО, не на общината, а в залата се чуха мнения в такъв случай управителят /както се изказа майка/ на РУО „ да тропне по масата“ и да вземе нещата в свои ръце.

„ Защо изобщо ни поканихте на таза среща, след като вие вече сте решили? И изобщо къде са дремели от общината , а не са почнали да търсят варианти още като се е разбрало за проекта?“, продължиха с острия тон родители. Разбира се, имаше и много умерени изказвания с чисто организационни питания. Баща се интересуваше как ще се гарантира безопасността на второкласниците в НТС, при положение че това е публична сграда и всеки може да влиза и излиза. М. Ковачева веднага обясни, че училищната охрана ще бъде преместена точно в сградата на НТС, като учениците ще бъдат в 3 стаи с ограничен достъп.

А на въпроса къде децата ще играят физическо, директорката отговори: „А досега къде играеха”, и подчерта, че 2 ОУ няма салон и всъщност за часовете по ФВС са ползвани две помещения, неотговарящи на никакви изисквания. В ПГСАГ също нямат салон, а от НХГса предупредили, че първокласниците няма да могат да ползват новата спортна зала, която е все още в гаранция.

В крайна сметка след напрегнати дебати и обсъждания бе постигнат консенсус да се търси вариант учениците от 3 и 4 клас да учат в сградата на 9 ОУ. Едно от предложенията е те да са там през цялата учебна година, а другото да се въведе ротация с учениците от 5, 6, 7 клас и всъщност единия срок те да са втора смяна в сградата на ПГСАГ, а след това първа смяна в 9 ОУ.

След постигнатия консенсус започнаха препирните дали да се гласува веднага на място, онлайн или на хартия.

„Хора, моля Ви емоциите да не вземат връх над разума. Не може ние тук събралите се към стотина човека да решаваме за всичките 530“, взе думата баща, а друг изрази мнение, че ако анкетата е онлайн, резултатите може да се манипулират, и предупреди ръководството и учители много внимателно да формулират въпросите, за да не са подвеждащи.

Ден след това от 2 ОУ пуснаха съобщение:

„Уважаеми родители,

На проведената родителска среща на 17.07.2024 г. се реши да се предложат два варианта за обучение на учениците през 2024/2025 учебна година. Класните ръководители ще се свържат с Вас.

Гласувайте за избрания от Вас вариант, който считате за приемлив.

Молим да се включат повече родители, за да има по-голяма представителност при вземането на решение“, гласи съобщението от 2 ОУ.

А иначе особено показателни за проведената среща бяха думите на една майка, която на излизане от залата призна: „Много се радвам, че не съм учител, още по-малко пък директор. Сега си дадох сметка какво им е на тези хора.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

1 Коментар

  1. Ален мак

    Като не искате да учат втора смяна-запишете ги в девето училище. Там ще им се зарадват много. Тъкмо няма да го закрият.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *