Горещи дебати предизвика на заседанието на ОбС – Сандански вчера съдбата на училището в с. Поленица. Преди гласуването изненадващо напусна залата кметът на Поленица Гаврил Цветанов, който на няколко пъти бе призоваван от съветниците да даде обяснение защо предлага училището да бъде закрито. Отговор обаче така и не получиха.
Предложението бе от 15 септември училището да бъде закрито, а документите да бъдат предадени за съхранение в Трето основно училище „Христо Ботев” в Сандански до 13 юли тази година, а трудово-правните отношения с педагогическия и непедагогически персонал да бъдат прекратени съгласно Кодекса на труда.
Първи срещу закриване на училището се обяви съветникът Костадин Станоев, който попита какви са новите обстоятелства, довели до искането, след като има влязло в сила решение от месец февруари тази година училището да не се закрива. Сега отново се предлага за закриване.
Кметът Кирил Котев отговори: „През месец март гласувахте да отпадне точката за закриване на училището. Сега има ново обстоятелство за закриването му. Това е една декларация от родителите на децата, които заявяват, че няма да запишат децата си да се обучават в училището. Там стоят подписите на 24 родители на деца от с. Поленица. В закона е предвидено как се закрива едно училище. Всички ученици от училището трябва да имат равен достъп до качествено образование. Не е проблемът само в тоалетните. Инвестицията е за изграждане на нова сграда. Децата за първи клас са 15”, каза кметът К. Котев.
След него съветникът Светльо Иванов поясни, че училището разполага със земя публична общинска собственост, и предложи да се продаде част от земята и средствата да се инвестират в изграждане на ново училище. Той допълни, че в училищата в Европа има паралелки от по 7-8 ученици.
Кметът Котев бе категоричен, че ще се съобрази с решението на Общинския съвет и че то е в правомощията им.
Съветникът д-р Васил Попов изрази своята позиция, че е против децата да учат в тази сграда, но допълни, че имотът и земята са публична общинска собственост и да не си въобразяват някои хора, както се случи с парк „Свети Врач” и си парцелираха имотите. „Това училище е на повече от 100 години, ясно е на кого е собственост земята”, каза д-р В. Попов.
Родители на деца от с. Поленица близо пет часа бяха в залата и следяха дебата дали да се закрие училището, или да остане да функционира. Първо на трибуната на Общинския съвет застана майката на първокласник Румяна Стоянова. „Вие, ако бяхте родители на ученици, бихте ли пуснали вашите деца да учат там? Не превръщайте този проблем в предизборна програма”, каза Р. Стоянова и призова съветниците да гласуват разумно.
Д-р Димитър Станоев съобщи, че служители в болницата, живеещи в с. Поленица, са се записвали на адреси в Сандански, за да може да бъдат приети техните деца да учат в училища в Сандански.
Съветникът Николай Шаламандов предложи да се обединят към едно решение, с което да дадат право на родителите да запишат учениците си в едно училище, докато не се реши проблемът за бъдещето на селското училище.
Живко Иванов каза, че в рамките на 15 години за тази сграда от община Сандански не са искани средства за ремонта й. Въпросът е дали да се закрие училището, което е институция, и какво ще се случи с имота, който е публична общинска собственост. „Не трябва да закриваме с лека ръка училището”, каза Ж. Иванов.
След прекъсване съветниците решиха да не се закрива началното училище в с. Поленица, но учениците да бъдат пренасочени в друго училище, докато не се приведе сградата в селото в безопасна и отговаряща на изискванията. Ще се свика извънредно заседание в началото на месец май, на което да бъде изготвено проектно предложение, съобразено с Министерството на образованието, за бъдещото функциониране на училището.
ЛИДИЯ МАНЕВА