РУО шефът Ив. Златанов привика директорите на НХГ и МГ заради случаите с наркотици

Председателят на местната комисия за борба с противообществените прояви В. Алексиева: Всеки месец разглеждаме средно по 5 възпитателни дела

17-г. ученик на Математическата гимназия в Благоевград бе задържан с марихуана в района на училището. Той е арестуван при акцията на полицията в сряда сутринта и в него е намерено пликче с канабис – 4 грама. При обиск в дома му са открити още няколко пликчета със 116 г наркотрева. Задържаният ученик е баскетболист, а случаят е докладван на прокуратурата.

„Не мога да кажа нищо, тъй като не съм запознат. В момента събираме информация. Извиках на разговор класния ръководител. Така че мога да коментирам, след като се запозная какво точно се е случило“, заяви вчера за „Струма” директорът на Математическата гимназия Николай Каращранов и уточни, че от полицията не са се свързвали с него.

„Ученикът днес е на училище. В момента и той, и класният му ръководител са в час“, каза директорът.

Както „ Струма“ писа миналата седмица осмокласник в НХГ се почувства зле, след като по време на голямото междучасие, докато бил в класната стая, изпил хапче. Прилошало му и след оказана помощ от медицинската сестра е откаран с линейка в Спешния център. Там е стабилизиран и по-късно изписан, като не се стигна до настаняването на тийнейджъра в реанимацията. Последваха снемания на показания и писане на доклади. Инспектор в Детска педагогическа стая проведе разговор с осмокласника. Предположенията са, че таблетката е съдържала амфетамини или метамфетамини, популярни като „спийд“ и „пико“.

Във връзка със зачестилите случаи с наркотични вещества началникът на Регионалното управление на образованието Ивайло Златанов привика вчера директорите на НХГ Светлана Солачка и на ПМГ Николай Каращранов.

В разговор с репортер на „Струма“ директорът на НХГ коментира, че с учениците са проведени и се провеждат беседи, темата се обсъжда в часа на класа. Св. Солачка показа и залепения на видно място постер – на втория етаж на училището, онагледяващ вредата от тютюнопушенето и употребата на психотропни вещества. Наред с това осмокласниците вече на няколко пъти ходят на организирани от Общинския съвет по наркотични вещества прожекции, като предстои филм да гледат и ученици от 11 клас. Също така въпросът ще бъде засегнат отново и на педагогически съвет.

И тъй като Н. Каращранов очевидно не се чувствал добре, за срещата с началника на РУО вчера дойде заместникът му Йордан Цветанов.

„За мен най-важното е да се върви в посока предприемане на конкретни и детайлни действия за оказване на специфична помощ на учениците“, обобщи Ив. Златанов, след като изслуша Св. Солачка и Й. Цветанов. Началникът на РУО бе категоричен, че най-лесно е да се наложат санкции на учениците, но това не е решение на проблема, тъй като и да бъдат преместени в друго училище, то те могат да продължат с противообществените си прояви. Затова най-важното е на учениците да бъде оказана необходимата помощ и подкрепа.

Ив. Златанов предостави и конкретна информация за осъществените превантивни действия във връзка с употребата на наркотици, алкохол  и тютюн в училищата на територията на област Благоевград.

Самата превенция е една от основните дейности, заложени в годишните планове на училищните комисии за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, като целта е в учениците да се формира психическа нагласа за здравословен начин на живот, отрицателно отношение към употребата на наркотици, алкохол, тютюнопушене и осъзнаване на последиците. В зависимост от възрастовите особености на учениците различни аспекти на превенцията са заложени в тематичните планове на класните ръководители.

През настоящата учебна година са реализирани дейности като провеждане на беседи и разглеждане на теми в часа на класа за вредите от наркотиците, опасностите, които крие нощният живот, вредата от употребата на наркотици… Изготвени са и представени в училище презентации, гледани и обсъдени са конкретни филми. Проведени са общо 54 проучвания и анкети, резултатите от които показват, че повечето от учениците осъзнават риска, свързан с употребата на цигари, алкохол и наркотици. Някои ученици в анкети изразяват мнение, че това, което кара младите хора да посягат към наркотиците, е, че по този начин забравят лошото, тъжното и неприятното.

В доклада са посочени и дейностите по училищните и национални програми и инициативи – като участие в спортни прояви и кампании. В изброените програми са включени 8296 ученици от 62 училища в област Благоевград и са обучени 1356 специалисти.

Цифровите данни относно осъществените превантивни дейности през настоящата учебна година във връзка с употребата на наркотици, алкохол и тютюнопушене са предоставени от 62 училища в областта.

За коментар потърсихме и секретаря на местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни към община Благоевград Ваня Алексиева, която обясни в какво точно се изразява работата на комисията. В комисията с председател секретаря на Общината Дейвид Арабаджиев са включени юрисконсулти, адвокат, инспектори в Детска педагогическа стая, обществени възпитатели, педагози и психолози. Те разглеждат т.нар. възпитателни дела, които се образуват след сигнал от полицията и прекратяването на съответната преписка от прокуратурата, тъй като извършителите са непълнолетни и не подлежат на наказателна отговорност.

„Случаите, тоест противообществените прояви, са свързани с увреждане на имущество, кражби, сбивания и употреба на наркотични вещества. На месец разглеждаме средно по пет възпитателни дела, като поне едно е за употреба и притежание на наркотици“, уточни В. Алексиева и допълни, че най-често се касае за минимални количества марихуана или една цигара за лично ползване. Самата процедура включва и изпълнение на конкретни мерки в зависимост от деянието. Ако учебникът няма други предишни прояви и например е изпушил половин цигара с трева, се санкционира с предупреждение за налагане на възпитателна мярка. Ако пък провинението е тежко, започва работа с обществен възпитател и е на изпитателен срок от 6 месеца.

„Всеки месец общественият възпитател отчита извършената корекционно-възпитателната работа с непълнолетното, малолетното лице и с неговото семейство. Изготвя се и се попълва оценъчна карта за напредъка и резултатите, мога да кажа, че в повечето случаи учениците се повлияват от възпитателната мярка и тя има ефект”, констатира В. Алексиева. Тя подчерта и че към комисията има консултативен кабинет с психолог в лицето на д-р Десислава Иванова. При някои от възпитателните дела се налага и възпитателна мярка, и консултативна с психолога.

„Също така има и случаи, когато родителите се съмняват, че това е първата проява на детето им. Например знаят или имат подозрения, че и друг път е употребявало марихуана, и тогава сами търсят помощ и се обръщат към д-р Иванова”, каза В. Алексиева и допълни, че комисията има много и различна работа, но както психологът, така и всички останали се справят много добре със задълженията си.

Обществен възпитател коментира, че наред със случаите на наркотични вещества зачестяват и кражбите. Най-често деца и подрастващи биват залавяни да крадат в голям хранителен магазин в квартал „Струмско“ и в мола.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА  

loading...


Подобни новини

3 Коментара

  1. Боби Богданов

    Ей ние с брат ми от години се друсаме,и какво сега че полета и че ме пуснат. Брат ми нема кой да го хване, той има чадъри в полицията…Гуме и Мръцовия говнар, разбрахте ли тъпчовци…нема полиция и нема закон в тоя град загубен..правим си квото щем

    Отговори
  2. чичо Скрудж

    Ако бе за награда, особено персонално парична, Каращранеца щеше веднага да “оздравее“…

    Отговори
  3. Sabri Alish

    Кой продава наркотици в Якоруда..Перката, Фидката, Киро..и полицаите Гуме и Мръцовия им са чадър.. всички са за Бобов Дол..

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *