Руският президент Владимир Путин може да пристигне на посещение в България през следващата година, като, ако това стане, формалният повод ще е 140-тата годишнина от Освобождението, но освен това ще се обсъждат и конкретни двустранни проекти. Това стана ясно от думите на н.пр. посланик Анатолий Макаров в студиото на „Тази неделя”.
Той е говорил по темата с президента ген. Румен Радев: „Обсъдихме, че би било много интересно и би било полезно като един символ на нашата братска дружба и тези минали изпитания по време на вековете действително да има едно посещение на президента за 140-годишнината от Освобождението на България, но това е само на теоретична основа”.
Макаров отбеляза, че е „достойно за съжаление”, че от близо 10 години у нас не е идвал руски държавен глава. „Просто президентът да пристигне да пие чай или кафе с българския президент е несериозно – това е приятно, но не мога да кажа, че това е основна цел на посещението. Обсъждаме, че трябва да се подготви работната част на визитата, какво може да се подготви, да се разгледат конкретни проекти”, обясни дипломатът.
Шлемове и блокове
Запитан за един подобен проект – газовият хъб „Балкан”, посланикът отговори, че Москва има интерес. „Ние трябва да разберем едно – с вас вече се опитахме да направим „Южен поток” всичко това свърши доста печално. Искате ли същия подход – не искате. И Русия не иска този подход. Ние сме готови да разгледаме нашите възможности за включване в газовия хъб, но молим – дайте да видим вашите технико-икономически обосновки, плюс финансовите обосновки, да знаем, че има съответните гаранции от ЕС за реализирането на този проект”, обясни Макаров.По отношение на Втора атомна и евентуалния Седми блок на „Козлодуй” руският посланик заяви, че търговски интерес не липса и след сформирането на ново правителство ще има разговори: „Може би ще намерим инвеститор, може би ще работим съвместно”.
Той беше категоричен, че и „Южен поток”, и „Белене”, и „Бургас-Александрупулис” не са се случили само заради липсата на политическа воля.
Черно море – море на дружбата
Ако в Брюксел се вземе решение за усилване на военния компонент в Черно море, защо това трябва да ни радва, запита Макаров. Той припомни, че Русия е била обявена за „заплаха за НАТО” и военна техника пристига в Полша и прибалтийските страни.
„Черно море е едно море на дружбата”, категоричен беше Анатолий Макаров. По думите му вместо натовски кораби, в него трябва да плава пътнически ферибот от Новорусийск до Варна и Бургас.
„Балансът на силите е нарушен, сега сме се върнали към мисленето от времето на Студената война”, коментира посланикът.ой призова ЕС да отмени санкциите срещу страната му, като отбеляза, че в началото за Русия е било тежко, но вече се стабилизира. „Санкциите на никого не са необходими, и на вас не са необходими, и на вашата промишленост не са необходими. Помня като бях юноша българските плодове и зеленчуци, българските вина и българските цигари в Русия. Сега няма и помен от тях”, посочи Макаров.