Руски съд призна трима адвокати на покойния опозиционен лидер Алексей Навални за виновни в принадлежност към екстремистка група. Те бяха осъдени на затвор между 3 години и половина и 5 години и половина.
Това стана след съдебен процес, проведен при закрити врата в град Петушки, на около 100 км източно от Москва.
Игор Сергунин, Алексей Липцер и Вадим Кобзев бяха арестувани през октомври 2023 г. и през следващия месец бяха добавени в официалния списък на „терористите и екстремистите“.
Тогава Навални осъди ареста на адвокатите си като опит да бъде изолиран още повече. Те бяха сред малкото хора, които посещаваха Навални в затвора, докато той излежаваше 19-годишната си присъда.
Миналата седмица Кобзев сравни сегашните репресии на Москва срещу инакомислието с масовите репресии от епохата на Сталин.
Навални, основният политически опонент на Путин, общуваше със света, като предаваше съобщения чрез адвокатите си, които екипът му след това публикуваше в социалните мрежи.
В изявление на руския съд се казва, че те са „използвали статута си на адвокати при посещението на осъдения Навални, за да осигурят редовното предаване на информация между членовете на екстремистката общност, включително издирваните и укриващите се извън Руската федерация, и Навални“. Според съда, това е позволило на Навални да планира „престъпления с екстремистки характер“ от затвора с максимална сигурност.
В посланията си към външния свят Навални осъждаше офанзивата на Кремъл в Украйна като „престъпна“ и призоваваше поддръжниците си „да не се предават“.
Вдовицата на Навални – Юлия, заяви, че тримата адвокати са политически затворници и трябва незабавно да бъдат освободени.
Брюксел определи присъдите като „възмутителни, абсурдни и политически мотивирани“. Нидерландия заяви, че преследването на адвокатите е „ново дъно в и без това тежкото положение с правата на човека в Русия“.
Германия заяви, че „дори тези, които имат за цел да защитават другите пред закона, са подложени на жестоко преследване“.
Британският министър на външните работи Дейвид Лами коментира, че почти година след смъртта на Навални руските власти продължават да смазват всяко несъгласие.
БНР