С документи и аргументи ректорът проф. Марин опроверга спекулациите за фалшиви дипломи: Печално е, че МОН постъпва по този начин (ОБНОВЕНО)

„Ясно, категорично и отговорно искаме да заявим, че в Югозападния университет „Неофит Рилски“ няма фалшиви дипломи за висше образование, няма нелигитимни изпити и нашите завършили студенти няма да се явяват повторно на изпити“, така ректорът на ЮЗУ проф. д-р Николай Марин започна вчерашната нарочна пресконференция, провокирана от разпространената от МОН информация и медийни публикации за нарушения в Правно-историческия факултет.

В заседателната зала в Първи учебен корпус дойде цялото ръководство на университета начело с проф. Марин, тримата зам. ректори, деканът на ПИФ проф. Габриела Белова, ръководителят на катедра „История“ проф. Валентин Китанов, директорът на дирекция „Образователни дейности“ Красимир Папучаров…

За да внесе максимална яснота по темата и за да опровергае появилите се спекулации, ректорът проследи цялата история на казуса.

На 1.12.2023 г. в Министерството на образованието и науката е подаден сигнал от бившия преподавател в ЮЗУ, който доброволно е напуснал, доц. д-р Стефан Дечев.

„В сигнала се твърдеше, че има нарушения в документация по повод 8 случая. Министърът на образованието разпореди проверка с ето тази заповед /б. р. – тук ректорът показа заповедта/, в която не е изрично посочено коя специалност, кой факултет, за какъв период се проверява“, акцентира ректорът.


Проверката е извършена в периода 11-13 декември, което, както посочи проф. Марин, е точно един ден преди провеждането на изборите за ректор в ЮЗУ.

„Проверката протече без в нито етап на мен, като лице, което се съдържа в сигнала в качеството ми на бивш декан и настоящ ректор, да ми бъде дадена думата. Тоест, на практика проверка нямаше“, констатира ръководителят на университета и подчерта, че за резултатите от проверката са разбрали на 17 януари, точно когато бе тържественият академичен съвет за встъпване в длъжност на новия ректор. Именно в 16 часа, с началото на тържествената церемония от МОН пускат пресъобщение, че са открити редица нарушения, но без  университетът да е уведомен за констатациите от доклада от проверката.

„Искам да допълня, че последва изключително голям медиен интерес ректорът да коментира доклада. Ректорът и университетът не са получили доклада. Получихме това писмо /б. р. –  проф. Марин отново показа въпросния документ/, като изрично в кацеларията е записано, че писмото е получено на 23 януари. Тоест 6 дни след прессъобщението на МОН и 4 дни, след като е подписано от министър Цоков. Това потвърждава за пореден път, че на ЮЗУ „Неофит Рилски“ не беше дадена думата да се защити. На практика беше отнето нашето право за защита. Печално е, че Министерството на образованието постъпва по този начин! Може ли една проверка да приключи едностранно?“, заяви ректорът и публично призова министъра на образованието проф. Цоков да отговори: Дадена ли е думата, изслушан ли е проф. Николай Марин като лице, което се съдържа в сигнала?

Пресконференцията продължи с оповестяване на друго писмо, с което ректорът уведомява министъра защо не приема извършената проверка, а именно, защото е едностранна и нарушения в специалност „Право“ няма.

По повод твърденията за 80 случая на нарушения в специалност „Право“ ректорът, който е юрист, попита на основание на коя точно разпоредба от ЗВО /Закона за висшето образование/ наредбите са констатирали тези нарушения.

Изрично бе посочено и че през месец юли 2022 г. е публикувана поправка в ЗВО, според която не се разрешава признаване на учебни дисциплини при прехвърляне от друга специалност, както и предсрочното завършване на студенти в специалност „Право“. Преди този момент обаче прехвърлянето, признаването на изпити и съкращаването на срока за обучение, тоест сливането на две учебни години, са били разрешени, или предсрочното завършване не е било нарушение. Говорейки с аргументи и документи, проф. Марин предостави справка с факултетните номера на всичките 80 студенти, завършили предсрочно до 2022 г.

„В същото време обхватът на проверката за специалност „Право“ е  2015-2018 г. Сами си задайте въпроса: Може ли закон, който е изменен през 2022 г., да се прилага за периода 2015-2018, зададе риторичен въпрос проф. Марин и определи като още по-фрапиращо, че дирекция „Висше образование“, извършваща проверката, е същата, която е издала холограмните стикери за дипломите. Тоест документацията е в същата дирекция на МОН, която проверява ЮЗУ и продължава да твърди, че анализира въпросните случаи.

Казано на обикновен език, нито един легитимен /акредитиран/ университет в страната ни не си печата и издава дипломи на „своя глава“. До 2022 г. документът за завършено висше образование е издаван след съгласуване с МОН и представяне на убедителна писмена документация /доказателства/ от университетите. Съгласно действаща процедура именно Министерството на образованието е издавало холограмните стикери за дипломите. След това, а и към момента, с въпросната функция е натоварен НАЦИД /Националният център за информация и документация/.

„В България е невъзможно да се издаде фалшива диплома. Има регистър на прекъсналите и действащите студенти. Този регистър се поддържа и обновява ежегодно. И ако е имало и най-малко нарушение, защо Министерството на образованието и науката издаде холограмни стикери на 57 от тези 80 студенти?“, попита ректорът и внесе уточнението, че от въпросните 80 случая за нарушения 10 от студентите са отстранени, например заради прекъсване, невзети изпити, неплатена такса… 13 имат право да положат държавен изпит.

„Вероятно става въпрос за подвеждане на ръководството на Министерството на образованието и науката. Това е моето обяснение“, констатира ректорът и посъветва присъстващите журналисти да питат МОН как в периода 2015-2018 г., когато са заявявани въпросните стикери и са издавани къде или по-точно какво е нарушението на Югозападния университет?

Проф. Марин не спести факта, че и съпругата му е в групата студенти, които са завършили предсрочно специалност „Право“ на основата на действащото към този момент /до 2022 г. законодателство/.

„Направих справка, в нейния випуск има още 7 студенти, които са завършили предсрочно. Искам да кажа: Гордея се, че съпругата ми, както и аз, сме възпитаници на Югозападния университет“, категоричен бе ректорът.

В отговор на задени въпроси проф. Марин коментира, че наред с писмото до министъра на образованието с  изтъкнатите възражения за едностранния характер на проверката се е срещнал лично с проф. Цоков. Вместо до март, срокът на настоящата проверка е удължен до 15 април.

„Даже поискахме повторна проверка с ясни указания, насока за всестранно и задълбочено изясняване на обстоятелствата, която проверка да завърши с конкретни и възможни за изпълнения препоръки“, разкри ректорът и показа писмото с молбата до министъра за повторна проверка.

По време на пресконференцията бяха посочени и факти, и обстоятелства, касаещи аспекти от работата и действията на доц. Дечев. В тази връзка ректорът коментира, че през периода, когато бившият преподавател е работил в ЮЗУ, е бил многократно стимулиран във връзка с неговото кариерно развитие, печелил е редица вътрешни проекти, командирован е в чужбина, допускани са негови специализации.

„Наистина имаше проблем при администрирането на студентското състояние в специалност „История“, но този проблем бе създаден от самия доц. Дечев, защото  несвоевременното нанасяне на оценки е пречка пред дипломирането на студенти, пред подаване на документи за стипендии, настаняването в общежития… Студентите са положили изпит, но доц. Дечев не е нанесъл оценките в главната книга и притокола. Това постави университета в изключително сложна ситуация“, обобщи ректорът.

„Не мога да разбера какъв сюжет разиграва в момента доц. Дечев. През месец декември основната цел бе проф. Китанов и специалност „История“. Днес е проф. Николай Марин и Югозападният университет. Доц. Дечев е имал 12 години, за да сигнализира компететните органи и институции, но не го е направил“, каза още ректорът на ЮЗУ.

Отношение взе и директорът на дирекция „Образователни дейности“ Красимир Папучаров. Той определи доц. Дечев като изключително недисциплиниран предподавател и заяви, че по време на цялото онлайн обучение, продължило две години, доц. Дечев не е в влязъл нито веднъж в платформата „Moodle“, през която е осъществявано обучението от дистанция на студентите в ЮЗУ.

Също така бяха предоставени и решения на катедрения съвет и писма, с които ръководителят на катедрата по „История“ проф. В. Китанов подсеща и напомня на преподаватели да нанасят своевременно оценките си от проведените изпити.

И тъй като в сигнала си до МОН доц. Дечев акцентира, че не той като тутиляр на съответната дисциплин, а ръководителят на катедрата е нанасял оценки, то проф. Китанов предостави протокол от заседание на катедрения съвет от 2017 г. От препис извлечението става ясно, че с пълно единодушие от 14  гласа „за“ /нула „против” и нула „въздържали се”/ е прието във връзка с ненанасени оценки в главната книга от преподаватели, ръководителят на катедрата да нанася служебно оценките на студентите.

В обобщение би следвало да се упомене, че при „действията“ срещу ЮЗУ има определена цикличност, както бе констатирано по време на самата пресконференция. Проверката от МОН започва ден преди отчетно-изборното общо събрание на ЮЗУ. Съобщението, пуснато от Министерството на образованието за констатирани нарушения, пък съвпада с деня и часа на церемонията по встъпване в длъжност на новия ректор проф. Марин. Настоящата тиражирана информация и изказването на министър Цоков в отговор на въпрос на депутат също идва в сюблимен момент. Следващата седмица в ЮЗУ „Н. Рилски“ започва т. нар. институционална акредитация. Това е най-важната процедура за всеки легитимен български университет и оценката, която ще бъде дадена от Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА), до голяма степен е определяща за бъдещето на висшето училище.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

5. Директорът на дирекция „Образователни дейности“ Кр. Папучаров коментира аспекти от работата на доц. Дечев.

loading...


Подобни новини

2 Коментара

  1. Пунта Мара

    Под предлог на обновяване не крийте предишните коментари за този трътльо!

    Отговори
  2. За посредника Красо

    Красо Папучаров и Посредника за ЮЗУ. Марин това го знае. И знае, че четири години след пенсия го държат Зара тази му роля. Махането му от умните е знак за доверие на обществото и към ректора. Ще предприеме ли това Марин …

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *