Пациентите с Ковид в Дупница стават все повече, отбелязват личните лекари в града. През последните 3-4 седмици коридорите на поликлиниката са все по-пълни с местни жители, които са заразени с коварния вирус.
„В момента има много болни от Ковид в нашия район. Виждам го като лекар от близо месец насам, като бройката се увеличава през последните седмици. Към днешна дата няма грип. Двете неща са доста различни както като протичане, така и като клинична картина. Препоръката ми е, когато личният лекар препоръча на пациентите да се тестват, да го направят. Това не е, защото на него просто така му се иска, а защото лечението е по-лесно. Нека хората се доверяват на лекарите си, а не да си правят каквото си решат“, каза пред репортер на „Струма“ д-р Силвия Стефанова, която е заместник-председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в Кюстендилска област.
По думите й увеличението на интереса към имунизирането както в Дупница, така и в национален мащаб, е изключително положително. Според нея отразяването в медиите за плюсовете, които носи ваксинирането, също се изиграло своята роля.
„Аз съм много проваксинационно настроена и всяка година, откакто има национални програми, имунизирам все повече и повече пациенти. Миналата година успях да ваксинирам 200 души, а през тази още януари месец поръчах 250 дози, защото предвидих, че ще има още по-голям интерес. Ваксините за моите пациенти бяха доставени миналия петък и започнах активно да ги имунизирам, като вече имам около 100 ваксинирани пациенти. От моя поглед мога да кажа, че проблемът с недостига на ваксини не съществува. Трябва да отчетем, че логистиката започва в началото на годината и всеки един личен лекар трябва да предвиди това“, добави джипито от Дупница.
Повишеният интерес съвсем логично се отразява и на търсенето на ваксините, което към момента е повече от предлагането в аптечната мрежа. Д-р Стефанова е чула от свои пациенти, а и от колеги, че е много трудно в момента да се намерят дози за имунизация по аптеките в града: „Предполагам, че този недостиг се дължи на това, че държавата е издърпала немалки количества, за да осигури ваксините на най-уязвимите групи. Лично не съм проверявала в аптеките, но пациентите от другите групи, които не са толкова застрашени, но искат да се имунизират, доста трудно намират ваксини“. Тя допълни, че при нея не е имало пациенти, които са поискали поставянето назалната ваксина, която е сравнително нова в България.
„Краят на октомври и началото на ноември е най-подходящото време за поставянето на ваксините. Така пациентите ще могат да си направят триседмичния имунитет, за да бъдат готови до средата на ноември. Затова настоящият период е най-удачен за имунизиране“, завърши д-р Силвия Стефанова.
ДИМИТЪР ИКОНОМОВ