Санданският бизнесмен Ев. Кременлиев остава без рибарник в с. Кашина, след като МОСВ му отказа вода

РИОСВ – Благоевград успя да защити в съда отказа си да разреши на известния сандански бизнесмен Евгени Кременлиев да отглежда риба в местността Андъко на санданското с. Кашина. Плановете му бяха да пълни рибарника с вода от река Църна и да гледа по 4000 пъстърви годишно.

Решението на екоинспекцията е от април 2022 г. и е на една от фирмите на бизнесмена „Елпро-ЕС“ ООД. С него РИОСВ прекрати започнатата процедура за преценяване на инвестиционното намерение за изграждане на ферма за риба. Оказа се, че в хода на процедурата РИОСВ изпратила документите на фирмата на Басейнова дирекция „Западнобеломорски район“ /БДЗР/  за становище по допустимостта спрямо режимите, определени в утвърдени планове за управление на речните басейни, и на 15 април 2022 г. БДЗБР обявила инвестиционното предложение за фермата като недопустимо. Мотивите на дирекцията са, че рибното стопанство ще окаже негативно влияние върху хидроморфологичния режим на река Църна, където Кременлиев планира да направи фермата.

Любопитното е, че на делото във ВАС назначеното вещо лице изградило цялата си експертиза върху предходно разрешително за водовземане от водосбора на Кашинска река, издадено на името на бизнесмена Евгени Кременлиев. Магистратите обаче забелязали, че разрешителното е за водовземане от реката за производство на електрическа енергия в единия от двата му МВЕЦ-а, а не за рибарник, поради което експертизата не е взета предвид при оформяне на крайния съдебен акт. Още повече че според становището на БДЗБР точно водовземане с цел отглеждане на риба ще окаже натиск върху участък от река Църна, част от река Пиринска Бистрица, който е оценен като подложен на „значим натиск“ (над 30%) от осушени участъци.

Магистратите са категорични, че при отрицателното становище на Басейнова дирекция  РИОСВ – Благоевград не е имала друг ход, освен да прекрати производството. Неясно остава обаче защо Кременлиев не е обжалвал в съда становището на БДЗБР за недопустимост, а се е прицелил в РИОСВ -Благоевград, която в случая е действала напълно правомерно.

Много вероятно е Кременлиев да не е искал да си има повече работа с БДЗБР, която от една проверка му издаде 2 акта с максимална стойност заради водовземане за МВЕЦ „Кашина“ без разрешително и за изграждане на незаконно водохващане, след което реката остана напълно суха.

Преди 2 г. пък фирмата на санданчанина се опита да съди КЕВР за над 2 млн. лв. имуществени вреди след решението на държавната комисия да намали високите цени на „зеления ток“, който държавата е длъжна да изкупува. Кременлиев обаче загуби делото, след като съдът отчете, че той все пак си е продавал електроенергията и на свободния пазар, плюс това МВЕЦ-ът му отдавна е изплатил направената в него инвестиция и оттогава реално генерира само печалба.

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *