В деня на церемонията по награждаването на 10-те най-изявени спортисти на Спортно училище „П.К. Яворов“ в Сандански тръмнаскандалът, че най-изявеният спортист на 2020 г., плувецът Благой Панайотов, е с положителна допинг проба. Лошата вест бе потвърдена от директора на училището Николай Марков. „Информацията, която имаме, е, че Бл. Панайотов е дал положителен допинг тест по време на лагера на националния отбор, проведен от 4 февруари на базата на Дианабад в София, в който е част и санданският плувец Благой Панайотов”.
Н. Марков бе категоричен, че скандалът с допинга няма как да повлияе на учениците в Спортното училище или на направената класация. Той поясни, че класацията за определяне на десетката за най-изявените спортисти е направена на база постиженията на спортистите за изминалата година.
Личният треньор на Бл. Панайотов е Николай Вакареев. Той потвърди, че Панайотов е бил на лагер-сбор с националния отбор. На 4 февруари са взети две проби. Първата проба се отваря и се изследва в деня на лагера на националния отбор. Втората се отваря и се изследва на същото място в присъствието на представителите на състезателите.
„Очакваме официално писмо, като на отварянето на пробата ще присъства представител от федерацията по плуване”, каза вчера за „Струма” треньорът Н. Вакареев. Той допълни, че като треньор е изненадан от положителната допинг проба. „Изненадан е и Благой, който от няколко дни е доста разстроен”, заяви треньорът и коментира, че предположенията му са, че положителната проба може да е вследствие на прием на храна, хранителни добавки или витамини.
През настоящата календарна година Благой пропуска европейското първенство, тъй като той вече е 19-годишен, а право да участват имат състезателите до 18 години. Така че няма как това да се отрази на участието му в първенството. „Олимпийските игри са след една година, а Благой е квалификант и ще очакваме да е част от олимпиадата”, каза Н. Вакареев.
Благой не пожела да коментира ситуацията около скандала с положителната проба, но бе много щастлив, че е удостоен с голямото отличие на Спортното училище в Сандански и си направи обща снимка със съучениците си от 12 „а” клас /за награждаването четете на стр. 24/.
Визитката на Благой е доста дълга за постигнатите резултати през 2020 година: държавен шамипон на 200 м св. стил от Държавното лично първенство за мъже и жени в София; държавен шампион на 800 м св. стил; държавен шампион на 1500 м св. стил; държавен вицешампион на 400 м св. стил; две първи места на международни турнири в София и Бургас – на 1500 м св. стил и на 400 м. св. стил; три втори места на 200, 400, 800 м св. стил на държавния отборен шампионат; и трето място на 200 м св. стил на държавния отборен шампионат.
Мащабно разследване за допинг скандала започна вчера след трите положителни проби в българския национален отбор по плуване. Наред с уличените спортисти в пробите, на които бе открит примитивният анаболен стероид станозолол, който се използваше в зората на 70-те години на миналия век, могат да бъдат наказани техните треньори и лекари.
„Ако се докаже тяхната вина при взимането на забранения препарат от състезателите, да, треньорите и лекарите също подлежат на санкция“, заяви вчера пред bTV д-р Виолета Заркова – изпълнителен директор на Антидопинговия център у нас. „Разследването сега започва. Б-пробите не са отворени. Състезателите трябва да посочат дали искат отваряне на тези Б-проби, или не. И по кодекс, и по наредба състезателят носи отговорност за това, което е приемал, и това, което е открито в неговия организъм“, коментира д-р Заркова.
Здравко Баблаков, Светлозар Николов и Благой Панайотов трябва да дадат обяснение пред ръководството на Антидопинговия център за случилото се, в което най-важното е следното: наистина ли са взели анаболния стероид на своя глава, както твърди президентът на федерацията Георги Аврамчев, или веществото им е било дадено със съгласието на треньорите и на лекарите в националния отбор. Функциите на генерален мениджър на държавния тим, но и на негов селекционер, се изпълняват в момента от Кристиян Минковски.
Другият треньор, който се занимава с националите по време на лагерите им на Белмекен и в София в централизираната подготовка по пътя към Олимпийските игри в Токио, е санданчанинът Николай Вакареев. Отговорник по научно-приложна лаборатория е Михаил Качаунов. Лекар на националния отбор е доцент д-р Любомир Петров – известен преподавател от катедра „Физиология и биохимия“ на НСА „Васил Левски“.
„Документите на всички се изпращат към Дисциплинарната комисия на БОК, която трябва да се събере, да проведе свое изслушване и да определи размера на наказанието“, коментира д-р Заркова, която не е наясно как така в 21 век наши елитни спортисти ползват станозолол.
„Доста стар препарат, но за съжаление, както виждаме, все още се използва от някои състезатели. Не мога да ви обясня защо, нито как са го взели, все още нямам никаква информация.Наказанието за станозолол е лишаване от състезателни права за срок от 4 години, гласят правилата на Световната антидопингова агенция. Заловените плувци нямат други допинг провинения до момента в кариерата. Ако се докаже вината на треньорите и лекарите, работили с тях, техните права за упражняване на професията също ще бъдат спрени за срок от 4 години“, лаконична бе д-р Заркова.
ЛИДИЯ МАНЕВА
Boli me fara za toq selski beg deka e zimal anaboli i steroidi
Vajnoto e che e hapnal hoqta
A strumichka e kemef jalt usran porachkov
Struma e prostitutka ama nai gnusnata…