Километрични опашки на ГКПП – Кулата и в двете посоки изнервиха туристите в събота. Ситуацията бе кошмарна за пътуващите в сутрешните часове за Гърция, както и за тези, които се прибираха в България в следобедните часове.
Колоната в съботния ден в посока Гърция достигна 6 километра. Тя започна в 06.30 ч., на двеста метра от жп прелеза на Кулата, видя репортер на „Струма”. Час по-късно, към 07.30 ч., колоната стана 4 километра от Кулата срещу бензиностанцията на „Лукойл” и за преминаване през границата се чакаше два часа и половина. Към 9.30 ч. колоната достигна в близост до отбивката за Петрич и Марикостиново. Макар че имаше дежурен патрул на Гранична полиция, водачи много често преминаваха от едната колона в другата, което допълнително изнервяше пътуващите. Някои използваха подходите към бензиностанцията, за да скъсят разстоянието, и после нахално се включваха в колоната. Изнервени тираджии натискаха клаксони в знак на протест, че са им отнели платното за движение. Група от Сандански, тръгнала в 5.45 ч., изминала 140 километра до Аспровалта за четири часа.
Туристи разказаха: „Миналата година срещу 5 евро ползвахме чадър с два шезлонга и бонус фрапе и минерална вода, сега плащаш 10 евро за ползване на чадъра с два шезлонга, но без консумация”. На въпрос защо е така, отговорът бе: „Политика на работодателя”. Фрапе и минерална вода си купуваш срещу още 2.50 евро. В крайбрежните заведения сандвич, пица, пържени картофи или салата под 9 евро не може да купиш. Порция пържена риба гавро струва 10 евро, ципура или лаврак – 15 евро, пилешко или свинско шишче – 12 евро. На плажа преобладават българи, сърби и македонци, много по-малко са румънци. Равносметката на група санданчани за еднодневен плаж в Гърция е 6 часа плаж, 7 часа пътуване.
По близо 2000 автомобила има в колоните на границата. В почти всяка втора кола има деца. Семейство от Кюстендил пътуваха за първи път на море в Гърция с двете си деца. Бащата Стоян бе гневен на управляващите, че не се намесват, за да спре това чакане по границите. „Тези горе не мислят ли за народа си? Нека да дойдат и да видят какво се случва тук. Как да обясня на 5-годишната ми дъщеря защо чакаме толкова часове на граница между две европейски държави?”.
„За първи път пътувам за Гърция, но ще си помисля дали да рискувам втори път. Това чакане е жестоко, още повече при 40 0”, каза Стоян.
А. Николов от Перник, който се връщаше с приятелката си от Тузла, където били за пет дни, сподели, че на отиване са чакали около час и са преминали. „Сега вече 3 часа чакаме и не знам още колко ще отнеме, за да минем границата. Това е гавра с нас, българите, морето е на два часа и половина път от Перник, а ние чакаме по границите по пет часа. Тези евродепутати, които избираме, питам аз защо не защитават народа си? След като Холандия е против влизането ни в Шенген, нека нашите европарламентаристи гласуват срещу техните предложения. Да протестират и да защитят интереса на страната ни”, коментира перничанинът, работещ като компютърен специалист в частна фирма.
Васил Петров от Петрич, който от години по няколко пъти лятото почива на море в Гърция, също е категоричен, че управляващите трябва да помислят по този въпрос.
По-иновативно бе предложението на благоевградчанина Валентин Илиев. Според него, за да се реши проблемът със задръстванията на границата с Гърция в летния сезон, президентите на България, Румъния и Гърция трябва да сключат споразумение за транзитно преминаване през ГКПП – Кулата в месеците юни, юли, август и септември. „Това е начин да се избегне това чакане на границата и да пътуваме комфортно до морето и обратно”, категоричен е благоевградчанинът. ЛИДИЯ МАНЕВА