Тазгодишните пожари изплашиха кметовете от поречието на Струма и Места и общините започнаха да се подготвят превантивно за по-адекватна реакция.
В Сатовча кметът Арбен Мименов първо инициира среща със свои колеги в съседните населени места, представители на държавните и доброволните отряди за стиковка и план кой какви действия ще предприеме при избухнал пожар, след което реши общината да купи 2 модерни дрона, независимо от това колко ще струват.
„Трябват ни за южния и за северния район на общината. При какъвто и да е забелязан от тях пушек да правим веднага обследване. Дали ще е битов пожар някъде, дали ще е горски – да
се знае точно територията и какъв е достъпът до засегнатия терен. Преди дни имаше пушек от село Бръщен, вдигнахме на крак доброволните отряди, Горското и се оказа, че е точно на границата, до реката Рата, нагоре към
Бръщен. Това не значи, че не трябва да сме нащрек, защото виждате, правят се просеки по 50 м, а огнените езици ги прехвърлят. Смятам, че с тези дронове ще бъдем с една крачка напред за по-бързо реагиране. Те ще може да се използват и в мирно време, така да се каже, за туристическа дейност, за снимки, за наблюдение“, обясни Мименов.
В Струмяни пък се запасяват с тупалки, за да се борят с евентуални пожари.
Въпросът бе повдигнат от съветника Кирил Писков, който предложи да се направи организация с дежурни по пожарите, които само ще стоят и ще се оглеждат дали някъде няма да се вдигне дим.
„Много е опасно положението, а ние го подминаваме с лека ръка. Трябва да има най-примитивните неща – било тупалки, било пръскачки, докато дойде пожарната. Хората, които имат желание да помогнат, поне с това могат нещо да направят. Но ако тези тупалки са заключени в някаква стая и до нея се стига с два часа закъснение, няма смисъл“, категоричен бе съветникът.
В отговор вр.и.д. кмет на Струмяни Фиданка Котева, която замества Емил Илиев по време на отпуската му, увери, че вече са поръчани допълнителни тупалки и пръскачки и те ще бъдат раздадени по кметствата.
„Имаме налични на територията на общината. Имаме оборудване за доброволците, имаме автомобил. В общината има хора, които са оторизирани 24 часа в денонощието да отговарят на сигнали за пожари. Първо и основно, което е задължително, обаче е да се подаде сигнал до 112. Това е процедура. А по въпроса за дежурствата истината е, че колкото и да сме организирани на тема доброволчество, няма хора, които да желаят да се включат в тези групи и да дават 24-часови дежурства. От това, което ме информираха, знам, че горските имат организирани такива групи на специални наблюдателници, защото те са задължени да пазят горите. Гражданите обаче е изключително трудно да бъдат организирани. Те просто нямат желание“.
Припомняме, че преди дни край Струмяни избухна огромен пожар, което наложи в общината да бъде обявено бедствено положение, а жителите на 2 села бяха евакуирани. В борбата с огъня, която трая няколко дни, се включиха горски, военнослужещи от Сухопътни войски и доброволци.
ВАНЯ СИМЕОНОВА