С остра протестна декларация кметът на община Сатовча и местните общински съветници посрещнаха новите цени на дървата за огрев за местното население, добивани през 2023 г. на територията на Държавно ловно стопанство „Дикчан“ в с. Сатовча. Съгласно приетия нов ценоразпис те са в сила от 02.06.2023 г. и са драстично по-високи от миналогодишните.
През 2022 г. 1 кубик дърва за огрев, добити от крайно нуждаещи се в Сатовча, струваше 7 лв., тази година цената е 12 лв. Според управата на Сатовча реакцията им е породена от растящото недоволство и натрупването на социално напрежение сред населението в общината.
„Смятаме, че новите цени са необосновано високи и не отразяват реалните темпове на инфлационните процеси в страната през 2023 година. Настояваме за преразглеждане на новия ценоразпис и за неговото коригиране“, се казва в декларацията, подписана от кмета на общината Арбен Мименов и изпратена вчера до министъра на земеделието и храните Кирил Вътев, директора на ЮЗДП – Благоевград Благой Милев и директора на „ДЛС Дикчан“ Исмаил Моллов.
Увеличение има и то е по разпореждане на Министерството на земеделието от февруари 2023 г., обясни за „Струма“ И. Моллов.
„На 01.03.2023 г. от ЮЗДП – Благоевград ни изпратиха писмо с изх. № 91-131/27.02.2023 г. на МЗ относно формиране на цени при реализацията на дървесина от държавните горски територии, според което е препоръчително продажните цени на иглолистните и широколистните дърва за огрев за лична употреба да съответстват на цените при продажба от склад на физическите лица с приспаднати разходи за дърводобива. Освен това същите следва да кореспондират с началните цени на процедурите, включително и тези за продажба на стояща дървесина на корен.
Спазвайки указанията на горецитираното писмо и след съгласуване с цените на съседното горско стопанство „Гърмен“, предложихме за утвърждаване ценоразпис, който ни беше утвърден от ЮЗДП – Благоевград. Така цената на куб.м пространствени иглолистни дърва за огрев вече е 12 лв. без ДДС, а за широколистните дърва – 30 лв. без ДДС. Същите са цените и в „ДГС Гърмен“.
И. Моллов ни изпрати и отчета на „ДГС Дикчан“ за миналата година, според който на местното население са предоставени 15 704 куб.м дърва за огрев, от които 14 220 куб.м са били иглолистни. Тогава цената на иглолистната дървесина беше 7 лв. без ДДС, а кубик пространствени широколистни дърва за огрев струваха 15,50 лв. без ДДС.
Към момента в стопанството има списъци със заявки от физически лица от общината за 43 830 куб.м пр. дърва за огрев, каза Моллов. За 2023 г. по финансов план обаче имаме предвидени 7488 куб.м дърва за огрев за местното население.
Дърва за огрев в Сатовча има и на склад, а съгласно утвърдения ценоразпис за 2023 г. частни лица могат да купуват кубик иглолистни за 70 лв. без ДДС, а широколистните дърва за огрев са 110 лв. Превърнато в пространствени кубични метри, се получава 50,40 лв. с ДДС за кубик иглолистна дървесина за огрев и 72,60 лв. с ДДС за широколистната. Стопанството предлага и превоз с товарен автомобил, с което дървата поскъпват до 100 лв. за кубик иглолистни за огрев и 130 лв. за широколистните. На частните борси цените са с 10 лв. по-високи, уточни Моллов.
По негови наблюдения само 20% от населението сами си добиват дървата за огрев, останалите около 80 % дават позволителните на дърводобивни фирми да им добиват дървата.
Проверка установи, че освен в Сатовча и Гърмен, и в „ДГС Гоце Делчев“ цената за добив на иглолистни дърва за отопление е 12 лв./куб.
В съседната община Доспат обявиха цена от 10 лв./куб., което не попречи вчера жителите на общината да се вдигнат на протест. Недоволството е както от поскъпването, така и от въведеното ограничение от 10 пространствени кубически метра дърва за огрев на домакинство. Преди промяната всяко домакинство имаше право на десет кубика, но плътни, което се равнява на около 17 пространствени кубически метра.
В момента складовете и пунктовете за дърва за огрев в Югозапада са препълнени, но цените остават високи – по около 150-170 лева за кубик нарязани, и все още никой не купува. Освен високите цени и националната черта на българите да оставят всичко за последния момент, друга причина за ниското търсене е и че заради недостиг на дърва миналото лято много домакинства се презапасиха, а и зимата бе доста мека, така че сега имат дърва поне за началото на следващия отоплителен сезон.
ВАНЯ СИМЕОНОВА
А аз съм кметица на Якоруда и крада като ненормална. Никой не може нищо да ми каже оти са зад мене Пачката и Джама Бунцева. Че фалират общината оти иска сватба да направим.
Върнете Дамянов! При него имаше само кражби и далавери и затова дървата бяха по-евтини