„В момента детските градини са в принудителен престой. По-малък е отпускът на непедагогическия персонал и може да се изчерпа до следващите дни. Това, което ще обсъдим утре /б.р. 03.04./ със социалните партньори, е както в някои общини вече са го направили – една част от работещите в детските градини да ги използват с тяхно съгласие в системата на социалните грижи и подпомагане – носене на храна по домовете, в системата на здравеопазването”. Това обяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев вчера на извънреден брифинг след зададен му въпрос какво ще се случи с персонала на детските заведения.
Както „ Струма” писа, в системата на предучилищното образование назрява сериозно напрежение. То е породено от факта, че непедагогическите специалисти вече са на прага или са изразходвали платения си годишен отпуск от 32 дни /за синдикалните членове/. Притеснени директори алармираха, че хората ще останат без доходи, и прогнозираха, че това очаква и част от учителите. Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Диян Стаматов отправи питане и помоли министър Вълчев за съдействие за официално становище как да се реши казусът с реда на ползване на отпуск и трудовите ангажименти на педагогически и непедагогически специалисти, за които прилагането на дистанционен труд е неприложимо.
Че казус няма и след ползването на платения се преминава към неплатен отпуск, коментира зам. кметът по културата и хуманитарните дейности на община Благоевград д-р инж. Василиса Павлова. Тя бе категорична, че това се отнася не само за работещите в системата на предучилищното образование, а в културните институции, и изтъкна, че ако се изплатят заплатите на всички, общината ще фалира за един месец.
„Бюджетите на детските градини са налице. Те са делегирана държана дейност. Тоест заложените средства идват от държавата, а не от бюджета на общината”, заяви пък областният председател на СБУ /Синдиката на българските учители/ Бонка Ичкова. Тя е на мнение, че в момента общината трупа икономии от издръжката, и настоя помощният персонал на детските градини да бъде върнат незабавно на работа. „Има работа за всички най-малко за един месец. Могат да извършват дезинфекция, каквато не е направена, да не говорим, че и помещенията са за чистене”, разясни с какво могат да са ангажирани помощник-възпитателите, касиерите, домакините, готвачите… в ДГ, вместо да излизат в неплатен отпуск.
И макар все още да няма официален отговор на питането на Д. Стаматов, министърът на образованието внесе известна яснота с изявлението си вчера. Той уточни, че детските заведения ще работят усилено през лятото, защото родителите няма да ползват отпуски, а ще ходят на работа. „Трябва да се компенсира подготовка на 5-6-годишните деца”, каза още Кр. Вълчев. Веднага след изявлението работещи в детски градини взеха да се питат един друг как точно да тълкуват думите на министъра.
„Разбрах, че сега учителите ще ползват платения си отпуск и ще работят през лятото, а непедагогическите специалисти, ако не искат да са в неплатен отпуск, могат да ходят да разнасят храна по домовете или да помагат на здравни специалисти”, анализира думите на министър Вълчев директорка на детска градина. Все пак, за да не правят „собствен прочит и интерпретации”, работещите в системата на предучилищното образование очакват официално становище и от МОН да отговорят на питането на Д. Стаматов, отправено на 28 март.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА