Сватбените поверия са не само весела традиция, но и чудесен начин да се подготвим за тържественото събитие, пише Subscribe. Да разгледаме някои от най-разпространените вярвания, свързани със сватбения ден, и да видим тяхното значение.
Сватбената рокля
Най-известните поверия са свързани със сватбената рокля. Например -младоженецът не трябва да вижда роклята до самата церемония. В противен случай това би попречило на щастието на младите, да донесе завист и сплетни в къщата. За да се предотврати това, бъдещите съпрузи са били разделени в отделни къщи до сватбата. Момичето, ако зърне себе си, облечено в рокля, в огледало в деня преди сватбата, също е лошо знамение.
Съвет: Ако се притеснявате, че не можете да опазите в тайна сватбената рокля от любимия си, пришийте няколко бримки от вътрешната страна на роклята или ги допълнете с нови аксесоари в последния момент.
Сватбените пръстени
Традиционно пръстените е прието да са изчистени класически златни халки, без камъни и гравюри. Както казва народната вяра, гладки пръстени – гладък живот. Ако вашият избор падне върху пръстени с камъни, изберете диаманти. Колкото по-чист е камъкът, толкова по-добре. Гравирането е добре да се „скрие“ отвътре и да не се показва на никого, освен на половинката. Тогава пръстенът може да се превърне и на амулет. Не вземайте пръстени от заложната къща – това може да привлече нещастие в новото семейство! По същата причина не позволявайте на никого да изпробва пръстените ви.
Съвет: изберете сватбени пръстени в специализирани магазини. Изберете тези, които първо привлекат вниманието ви! Ако изгубите пръстена на сватбения си ден – това е на проблеми в брака. Затова най-добре е да ги поверите на родителите или на близки роднини, за да избегнете стреса.
Булчинският букет
Ако забравите букета вкъщи – бракът ще бъде обречен на бедност. Ако хвърлите букета неуспешно (например в салатата на масата) – това вещае караници в брака. Ако цветята започнат да се разпадат преди края на празника – това ще доведе до проблеми с парите, и т.н.
Хвърлянето на букета е една много популярна традиция, която се провежда практически на всяка сватба. Нежененото момиче, което го улови, ще се ожени в близко бъдеще. Но има и поверия, че в никакъв случай не бива да хвърляте букета, за да не хвърлите с него и вашето щастие. Ето защо много дами подготвят два букета – един оставят на себе си, а другия го хвърлят.
Има значение и какви ще са цветовете на букета. Традиционно бялото се смята за символ на чистотата и невинността, розовото е за дълга, взаимна любов, синьото е за богатство, жълто – за здрави бебета, зеленото – за късмет в брака. Същото важи и за панделките, с които може да са вързани цветята.
Други знаци в деня на сватбата
Дъждът в деня на сватбата е може би най-значимият и популярен знак, който обещава щастлив и „пълноценен“ брак. Дъждът, който започва сутринта, обещава лесно преодоляване на трудностите, следобед – добър живот, вечер – просперитет. Дъждът, който вали през целия ден, е на дълъг живот заедно.
За да мине празникът както трябва, сутринта вземете специално приготвена карфица и я закрепете за костюма или роклята.
Воалът пази от зли очи, затова той трябва да покрива лицето.
Син детайл в облеклото на бъдещата съпруга помага да се зачене момче, а розов – момиче.
Обувките в сватбения ден трябва да са удобни. Това е особено важно за булката. Ако тя навехне крак, бракът може да е кисел, а любовното гнездо да се разпадне.
Добър знак е плисването на вода пред булката, когато излиза от бащината къща. Така бракът ще има късмет и ще е силен и сплотен. След сватбата и двамата трябва да погледнат в огледалото, така че никакви зли сили да не унищожат семейството.
Сватбената торта трябва да се разреже от младоженката (за да бъде добра домакиня), а младоженецът трябва да поддържа ножа.
Всички тези обичаи и поверия, разбира се, са интересни и абсолютно недоказани. Така че да вярваме в тях безусловно, е глупаво, но пък не пречи да се осланяме на тях дори само да разведрим атмосферата и да зарадваме гостите си. Колкото до силата на любовта – тя зависи само от вас.
А вие за какви други поверия сте чували?