Световните агенции гръмнаха! Китайски сателит лети към Европа, 100 кг отломки връхлитат България

Китайският сателит Тянгун-1, който излезе извън контрола на Китайското национално космическо управление може да падне в Европа на територията на България, Албания или Турция „и надолу“, съобщи полското „Радио Зет“, което цитира д-р Якуб Бохински от Научен център „Коперник“, съобщава „Монитор“.

Според най-новите информации изстреляният през 2011 година спътник, чието име в превод означава „небесен дворец“ увеличава скоростта си и скоро може да се разбие в Земята. Китайските власти признаха, че са изгубили контрол над „двореца“ и са предупредили ООН, че през следващите месеци до април 2018 може да се стигне до сблъсък със Земята.

Експертите твърдят, че по-голямата част от космическия модул ще изгори в атмосферата, още повече, че теглото на този спътник – 8.5 тона не е толкова голямо, в сравнение с други „изтървани“ станции. За сравнение падналата на Земята в края на 70-те години на миналия век „Скайлаб“ е тежала 70 тона, а руският сателит „Глонасс М“, който падна преди пет години в Тихия океан е тежал 100 тона. Въпреки това, според д-р Бохински на Земята се очаква да паднат отломки с единично тегло до 100 килограма. По думите на експерта точното място на некотролируемото падане ще стане ясно буквално часове преди сблъсъка. Китайските власти твърдят, че наблюдават ситуацията и ще информират непрекъснато страните, застрашени непосредствено от падането на станцията.

Въпреки, че все още не може да се посочи точното място, д-р Бохински е категоричен, че Полша е извън опасност. Сателитът може да падне в Европа южно от 43-ти северен паралел, като това може да бъде територията на Турция, Албания и България, но диапазонът е до 43-градуса южна ширина.

От Института за космически изследвания и технологии към БАН обясниха пред „Монитор“, че не са запознати с информацията, но ни увериха, че ще я проверят.

„Ще проверим за какво става дума и дали източникът е достоверен. В момента действаме по други проекти, които трябва да приключим до петък, но ще проучи въпроса“, коментира проф. Георги Сотиров.



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *