През 1804 г. населението на света достига 1 милиард души. През следващите 218 години интервалите между достигането на следващия милиард стават все по-малки и по-малки, докато през 2022 г. ООН обявява, че на Земята живеят 8 милиарда души. След като броят им продължава да расте, къде сме сега?
Цифрата за настоящото население на света зависи от това къде я търсите – да не говорим, че тя със сигурност ще се е променила между момента на написване на статията и момента, в който ще я прочетете.
Според Worldometer то е малко над 8 179 550 700 души, докато според други данни е малко по-ниско: според The World Counts – малко под 8 133 842 800 души, а според Бюрото за преброяване на населението на САЩ – 8 075 980 800 души. Трудно е да се каже дали някоя от тези цифри е точна, тъй като би било доста непрактично (да не говорим за това, че е доста натрапчиво) да се проследява всяко раждане и смърт в точния момент, в който те се случват.
Вместо това, както обяснява Австралийската академия на науките, световните демографски часовници използват „цялата налична информация, за да определят нарастването на населението през следващата година“. Това може да включва данни от преброявания на населението, регистри на ражданията и смъртните случаи, както и академични изследвания.
„Тъй като растежът на населението е непрекъснат, а часовник, който се актуализира веднъж на 12 месеца, е малко скучен, той разделя очакваното годишно увеличение на броя на секундите в годината (31 536 000) Това му придава вид на постоянно тиктакащ нагоре часовник“, продължава Академията.
Колко голям ще стане?
Независимо кой е прав за сегашното състояние на световното население, не се очаква броят на хората на планетата да продължи да се увеличава вечно. По-рано тази година в последното издание на доклада на ООН „Перспективи за световното население“ се изчисли, че световното население ще достигне своя връх от около 10,3 милиарда души в средата на 80-те години на миналия век и след това ще спадне до 10,2 милиарда души до 2100 г.
Този прогнозиран пик и спад не само е много по-ранен от очакваното, но ако се случи, за първи път от Черната смърт през XIV в. насам световното население ще намалее.
Дори докато междувременно световното население продължава да нараства, има много места, където растежът вече се забавя или дори започва да намалява. Някои от най-известните примери за това са Италия и Япония, но според Централното разузнавателно управление, което предоставя публично данните си за темпа на нарастване на населението, спадът е най-голям на островите Кук, където ръстът е -2,24%.
Въпреки че в национален мащаб много фактори могат да повлияят на растежа на населението – не само ражданията и смъртните случаи, но и миграцията – се смята, че един от вероятните основни фактори за по-ранния пик и спад на населението е намаляването на раждаемостта. В повече от половината страни и райони по света раждаемостта е под нивото на заместващата раждаемост – 2,1 живородени деца на жена, които теоретично са необходими за поддържане на стабилно население.
Как ще изглежда светът, когато населението най-накрая започне да намалява? Само времето ще покаже, но учените със сигурност имат някои идеи.