Сега е времето за презимуващите салати, чесъна и ранното зеле

Една от най-важните дейности на градинарите през октомври е прибирането на късните зеленчукови реколти. През първата половина на месеца все още неузрелите чушки и зелените домати се събират и използват за направата на туршии. Преди да започне замръзването на почвената повърхност, обикновено през втората половина на месеца, се прибира реколтата от кореноплодни зеленчуци като ряпа, моркови и целина. По този начин горните части на кореноплодите не замръзват.

Кога трябва да засадим презимуващите салати?

Разсадът, който се отглежда за презимуващи салати, се засажда на постоянно място. Предварително то се подготвя и освобождава от предшестващи култури като пипер, домати, краставици или патладжан. Почвата се обработва до градинско състояние и се оформят високи бразди или лехи. Мястото се подхранва напролет, понеже разсадът използва торовете от предшественика.

Градинарите съветват растенията, които се отглеждат под полиетиленов тунел, да се оформят в лехи. Ширината на лехата трябва да е 1,2-1,5 м, а разстоянието между браздите 70 см. Препоръчително е лехата да бъде равна, с малък наклон, за да се предотврати задържане на водата. Разсадът за пролетните салати в лехите се засажда на разстояние 20 см на 20 см или 20 см на 25 см. Ако засаждате марули, разстоянието трябва да е 25 см на 30 см или 30см на 30 см.
По този начин се оформят от 4 до 6 реда, според разстоянията между растенията и ширината на лехата.

Ако сте решили да отглеждате разсада за салатите на бразди, засаждането може да се извърши от двете страни на браздата или само от едната. При засаждане само от едната страна на браздата, другата може да се използва напролет за засаждане на ранното зеле. Опитните градинари препоръчват разстоянието между растенията в реда да е 20-30 см.

При салатите дълбочината на засаждането се определя до кореновата шийка. За да се вкоренят добре растенията, засаждането трябва да се направи до края на месеца. През зимните месеци части от растенията измръзват, но през пролетта възстановяват растежа си. През февруари може да ускорим растежа им, като направим пластмасов тунел, с който да покрием лехата.

Кога трябва да засадим чесъна?

Октомври е подходящо време да засадим чесън. От летния чесън, който се засажда през пролетта, се използват предимно луковиците. Те имат дълготраен период на съхранение и обикновено са годни за употреба до месец април. За да може да се консумира в зелено състояние през пролетта, зимният чесън се засажда наесен. Луковиците му не издържат дълго време на съхранение и обикновено се използват до началото на зимните месеци.

Според опитните градинари, най-подходящото време за засаждане на зимния чесън е втората половина на месеца. Препоръчително е времето да се спазва, защото при засаждане в по-късен етап, поради падането на температурите, младите растения няма да могат да развият корените си достатъчно добре. Изключение може да се направи в по-топлите райони, където температурите позволяват засаждането да се извърши в началото на ноември.

За да може да се избегнат проблеми като прекалено овлажняване на почвата в резултат от есенните валежи и топящите се снегове, водата трябва да се отцежда. Поради тази причина се препоръчва зимният чесън да се отглежда на висока леха. Лехата трябва да е равна, с малък южен наклон. За оформянето й, както и за обработване на почвата, не се използва оборски тор, понеже привлича вредители като чесновата муха.

Предшестващите култури се подхранват с оборски тор. При дълбоката обработка в почвата се заравя 1,5 – 2 кг калиев сулфат и суперфосфат на 100 кв. м, около 6-7 кг. След оформянето на лехата, преди да започне засаждането, се разпръсват на 100 кв.м 2-3 кг амониева селитра. Тя се заравя в почвата, като леко се накопава. За да бъдат засадени луковиците, се раздробяват на отделни скилиди. Сортират се по големина. Засаждат се според големината им в отделни участъци или лехи. По този начин се получават изравнени посадки и се улеснява прилагането на специфичните мерки в оглеждането или прибирането на реколтата.

Скилидките се засаждат в бразди, като дъното се натиска надолу. По този начин след заравняването на лехата остават на дълбочина 5-6 см. Препоръчва се разстоянието между редовете да е 20 см, а между растенията в реда от 8 до 10 см, зависи от големината на скилидките. Важно е да се знае, че дребните скилидки от сърцевината на луковиците не се засаждат. Повърхността се заравнява, като се завлича изровената пръст с мотика или гребло. При суха почва се полива чрез дъждуване. В зависимост от големината на скилидките и разстоянието на засаждане, при площ от 100 кв. метра се използва посадъчен материал от 1,5 кг до 3,5 кг.

Кога трябва да засадим ранното зеле?

Посаденото през есента ранно зеле най-рано става готово за консумация. За съжаление, то не може да презимува във всички райони на страната. За да се развие благоприятно, изисква райони с по-мек климат, без резки промени в температурата, като долините на Струма, Марица, Места и други. Препоръчва се да се отглеждат в дворни пространства, понеже са по-защитени от студените ветрове и се затоплят по-бързо през пролетта. Засаденото през есента зеле дава реколта през април.

Разсадът, който е отгледан през септември, вече е готов и може да се засади до средата на октомври. Засаждането се извършва по същия начин, като при пролетното и лятното засаждане. Съкращават се дългите коренчета на младите растения, съкращават се и листата до половината или повече. Препоръчва се растенията да се засаждат на разстояние между редовете 50-60 см и разстояние в реда 30-40 см. Всяко ново засадено растение се полива с малко вода.

Първото окопаване се извършва няколко дни, след като растенията видимо са се прихванали. През ноември или около две седмици след засаждането се окопава втори път, като леко се загърлят растенията. В ранна пролет се извършва третото окопаване, като почвата се подхранва с малко амониева селитра.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *